Споделена история от Образование

Защо софиянци масово кандидатстват в чужбина?
Аз сега започнах университет и се запознах с доста хора. Като цяло установих, че софиянци от елитните гимназии масово кандидатстват в чужбина. Едно момиче от моята група каза как 20 човека от нейния клас отидоха кой в Холандия, кой в Германия. Също така в групата имаме 5 момчета от София, но те са от някакви много слаби училища. Нямаме никой от СМГ или други силни гимназии. Там също доколкото чух всички отиват в чужбина. Аз съм от МГ, също елитна гимназия, но от моя клас 18 от 26 човека останаха в България. Как се получава това? Някой може ли да обясни?

Коментари

1.   Родителите имат достатъчно пари, за да си го позволят.

2.   Защото тук образованието е на много ниско ниво. В чужбина завършват елитни университети и се реализират после навсякъде много успешно.

3.   Само като прочета "софиянци" и преставам да чета нататък. Да, софиянци сме. И това не е лошо, но хората от провинцията винаги търсят доказателство, че Е. Търсете си.

4.   Ами някой са от по-заможни семейства.
Второ - родителите им навремето не са могли да отидат в чужбина да учат по- една или друга причина и сега мислят, че е голяма работа да осигурят това на децата си.
Въпреки, че и в България стандарта се вдига, образованието е качествено и живота е добър - стига да имаш хубава професия.
Трето модерно е, а и по-достъпно. Не трябват много пари, за изпратиш детето си да учи в чужбина.

5.   Точно обратни са ми впечатленията. Все повече намаляват желаещите да ходят в чужбина.

6.   Това, че разни невменяеми обявяват цени на имотите в София, като цените на западен град(което го възприемам като шега и пробване дали има луди които да си купят имот в София) не прави София по-малък коптор и кочина. Естествено, че всеки софиянец гледа как да избяга от тази долнопробна тоалетна. Не разбирам учудването ти.

7.   Защото България е бита карта, единственият шанс за нормален живот ако си без вуйчо владика и богати мама/тати да ти осигурят живота с бизнес и апартаменти, е Терминал 2.

8.   3, в случая никой нищо лошо не е казал, но ти си запалила моторетката. И после ние сме търсели доказателства. От коментара ти се вижда кой ги търси.

9.   България е най-бързо обезлюдяващата страна в света, като добавим към това, че е и най-бедната и най-мизерна страна в ЕС, не е трудно да се предположи защо тези, които могат да се изнасят, го правят. Освен това, бг дипломите в повечето случаи не вършат работа в чужбина.

10.   Реализирани ама друг път. И по чужбина е пълно със студенти, които не знаят как да се реализират.
Да не говорим че не винаги качеството на образованите е на по високо ниво, че дори и обратното.
Защо Софиянци - ами защото там са най-големи чуждопоклоници. В другият слупад децата на някои богати пефърцунени първенюта за които всичко западно е рай.
И деца на мутри - тези пък са си просто стандартни имитатори.

11.   Като прочета Софиянец и ми е ясно, че избиваш комплекси. Какво те бърка толкова. Тези Софиянци в твоите очи са от родители несофиянци. Каква е целта на статистиката ти? Какво се сравняваш, кой където иска да учи.

12.   Множество мои съученици заминаха да следват в чужбина — в момента са затънали в студентски кредити, чудят се как да ги изплатят, как да водят нормален живот, как да се изнесат под наем, кога ще могат да си закупят самостоятелно жилище. Общо взето — пълна паника. Много малка част от тях остана в чужбина, повечето се върнаха в България; оказва се, че реализацията им е много сложен процес така или иначе. Дори и тук им е доста трудно да се реализират.

Имам даже един познат, който по време на КОВИД пандемията беше задължен да си заплаща доста високи такси за общежитието във Великобритания, за да бъде запазено за по-нататък (а не го ползваше, беше в България). Друг пък се нагърби да работи в САЩ на няколко работни места, за да може да си изплати дълга.

Обучение назаем с неизвестен край, такава е ситуацията. Печелившо е единствено за тези, които могат да си заслужат стипендията — рядко се присъждат академични; повечето са за големи надежди в спорта. Т. е. ако не си съвременен Айнщайн в дадена сфера или не си активен спортист с огромни заложби, забрави да ти се отпусне стипендия за бакалавърска степен.

Софиянци не сме богати — просто знаем как да симулираме висок стандарт на живот, затънали в ипотеки, кредити и какво ли още не. Учението в чужбина също влиза в цялата „престореност“. Познавам и хора, които даже не завършиха, нямат дипломи оттам, но парадират, че всъщност притежават такива (от хорски срам).

13.   8, то във въпроса е заяждането, в заглавието на темата. Защо софиянци, ми не са само софиянци.

14.   12, за САЩ и Великобритания е ясно, там образованието е привилегия на богатите. Ама я кажи за Германия, Дания и Холандия примерно. Кой се е върнал, че не се сещам?

15.   11, вие само като видите думата "софиянец" и се обиждате. Я прочети цялата тема и кажи къде точно видя обида, че нещо не виждам.

16.   Университетите на запад са по-модерни и с по-добра репутация, но реализацията пак не е лесна. Имам приятел, който завърши трудна и специфична специалност и пак 4-5 месеца си търси работа докато го наемат. Също така изтегли не малък заем.

17.   Ми логично - за да видят и те студентски живот. Изненадвам се че никой друг не го е казал досега. Някак си да дойдеш от София да учиш в провинцията изглежда като провал, при положение че там са университетите с топ рейтинг от край време... И ако останат там - отставаш при мама и тати. Нямаш свободата да си доведеш някой/някоя. Или да си смениш джендъра, ако това ти е мечтата. Сега с порнографията тепърва ще има все повече такива случаи.

За да отидеш в чужбина не се искат много пари непременно, в Дания например е безплатно и дават стипендия до 9000 евро беше още преди колко години, и то на база не на успех, а на дохода на семейството ти. В Швеция и Финландия също е безплатно. В Германия и Франция таксите са по 200-250 евро на семестър. Само в Англия е скъпо, но след първата дгодина ако си намерят работа обикновено могат сами да се издържат, доколкото съм чувал.

18.   13, как точно трябваше да ти го зададе въпроса, че да не е "обиден" в твоите очи? Гузен негонен бяга. И като удивиделно изречение да ти го напишат, пак ще ти е обидно.