Споделена история от Образование

Учител по английски без диплома - възможно ли е?
Здравейте, завършила съм славянска филология с български профил, но така и не мога да си намеря работа по специалността. Искам да бъда учител по БЕЛ, но нямам познати в някое училище(тоест, нямам връзки). Дипломата ми е отлична, но след интервю никой не ми звъни. Освен това в повечето училища търсят учител, който освен по БЕЛ, да преподава и по още някой хуманитарен предмет (история или чужд език). След 5 години университет обаче нямам сили да уча още поне 2 за допълнителна магистратура. Имам желание да науча английски език, тъй като съм на начално ниво с него. Все пак съм филолог и мисля, че ще се справя. Въпросът ми е, ако достигна високо ниво на английски език, чрез курсове и получа сертификат, ще мога ли да преподавам този език в училище, при все че имам педагогическа правоспособност от славянската филология?
Друг вариант, който ми хрумва, е ако достигна ниво на английски, просто да изкарам педагогическа правоспособност за преподаване на този език, но все пак не знам има ли смисъл. Ако някой е минал през нещо подобно, моля да ми разкаже.

Коментари

1.   Аз завърших същата специалност. По принцип ни казаха че можем да преподаваме всичко, стига да имаме знанията. Една колежка преподава БЕЛ и руски, като го е учила само 1 година в университета. Какво те спира да преподаваш История? Ако сега вземеш учебниците имаш време да се подготвиш до следващата учебна година. За английския мисля че ще ти трябва сертификат за ниво C1, би ти отнело повече време. Щом си начално ниво според мен по-добре запиши магистратура за преподавател по АЕ. С курсове времето ще е същото, парите може и да са повече, а дипломата от университет има по-голяма тежест в сравнение с диплома от учебен център. И преподаването ще е по-качествено

2.   Абсолютни глупости са, че можеш да преподаваш всичко. Ако в някое село не достигат учители, могат да наемат каквито и да са, но ще се водят нередовни - получават 80% от заплатата за длъжността.
Изискванията на МОН да преподаваш английски са задължително диплома за преподаване на английски език или преквалификация за учител по английски език. Няма значение дали си завършил в Кеймбридж или Оксфорд - без български документ не можеш да преподаваш в държавно училище.
За да запишеш преквалификация, изискват ниво мин. B1.
Познавам хора, завършили преквалификация - успешно се реализират като учители.

3.   Сертификатите (международно признати) по английски с нива С1 и С2 се приравняват съответно на бакалавърска (С1) и магистърска (С2) степен по езика. Щом на тези години един английски не си научила, малко ме съмнява, че тепърва ще успееш, но не пречи да опиташ. Това, че си филолог по български, не означава, че ще овладееш на високо ниво друг език.