Споделена история от Образование

Идва ли краят на програмистите?
На 20 години съм и се замислям дали да уча програмиране, но навсякъде чета, че скоро езикови модели с изкуствен интелект ще заменят програмистите, от 1 година насам има огромни съкращения в софтуерната индустрия, включително в България много хора бяха съкратени, а и обявите за работа за програмисти сега са в пъти по-малко отколкото бяха преди 2-3 години. Има ли смисъл тогава млад човек като мен да записва курсове в Софтуни и да учи програмиране? Какъв е смисъла ако скоро няма да има работа и останат само най-големите специалисти с голям опит? Разгледах обявите и почти нямаше такива за начинаещи програмисти, търсят се само хора с 5+ години опит. Досега всички си мислеха, че изкуственият интелект ще замени първо бачкаторите без образование, а то какво стана - програмистите с висше образование са на прицел. Какво става? Още от 12-13 годишна възраст ми казваха като порастна да стана програмист защото те са много търсени и високо платени, а сега когато завърших училище и дойде време да уча висше се оказва, че програмирането вече няма смисъл?

Коментари

1.   Така е брат.

Аз от над 10 години работя като програмист, но дойдоха много страшни времена - съкращения, няма работа, шефовете почнаха да използват изкуствен интелект вместо програмисти.

Сега се хванах да работя в една дюнерджийница и да правя закуски и дюнери и ще си търся втора работа, защото има голяма инфлация.

Недей да се занимаваш с програмиране - няма хляб в тая професия. Виж в дюнерджийството има много хляб и шефовете ти дават годишен бонус - една торба питки за дюнери.

Там е бъдещето!

2.   Виж пич, ако щеше да ставаш програмист до 20 вече отдавна щеше да си наясно с материала. Трябва човек да има определено IQ за тези неща и обикновенно такива хора към 12-13 годишни сами са навлезли в сферата и до 20тата си година само осребряват кетапа.

3.   То все му идва края на нещо. И реално има каси на самообслужване. Идва ли края на касиерките? Ще има те първа автопилотни автобуси, идва ли края на шофьорите? В земеделението има яко машини, идва ли края на земеделците? И така нататък. При толкова развитие на софтуера, в близките 15 години не виждам никакъв край, поне докато не напишем супер изкуствения интелект, примерно. Не, че тогава се знае.

4.   За добри програмисти винаги ще има търсене, за останалите нямам идея как ще е

5.   Да не бях асоциален и да можех да върна времето назад, то щях да стана ВиК майстор или Електротехник. Това изкуственият интелект няма как да замени. И щях да правя супер пари и да си подбирам клиентелата.

6.   Свиването на сектора и съкращенията нямат нищо общо с изкуствения интелект. По време на ковида, когато всички започнаха да работят от вкъщи, компаниите наемаха като луди, яко overhiring, повече от колкото им е нужно, а се оказа, че продуктивността им не расте особено. Наеха куп джуниъри, абсолютно всякакви, некомпетентни и сега просто се поизчистват. Да в момента за джуниърите е доста трудно, но до около година ще се стабилизират нещата, това е цикличен период.

Колкото до ИИ, само човек, който никога не се е занимавал с програмиране ще каже, че ще ги замени. Обикновено с подобни изказвания се самоутешават хора, бачкащи на нискоквалифицирани позиции за малко пари, които им завиждат на заплатите. Ако един изкуствен интелект е способен да замени професия като програмист, дали първо няма да е способен да замени 1000 други по-нискоквалифицирани професии? Колкото шивачната машина е заменила шифачите и калкулатора математиците. Не, той просто ще ги направи по-продуктивни и ще им даде способност да правят по-сложни неща за по-кратко време. Общо взето ще ги подпомага. Проекти като обикновени уеб-сайтчета ще имат по-малка стойност. Но разбира се, трябва да си в крак с тези AI устройства и да се научиш да ги използваш.

IT сферата продължава и ще продължи да расте, затова съветът ми е да, това е една страхотна сфера, към която можеш да се насочиш. :)

7.   Края на програмистите дойде. Аз съм програмист, с фирма и си търся нова работа от 4 месеца вече и никой не ме иска защото с изкуствения интелект никой не може да се мери. А аз имам много години опит с Azure, киберсигурност(книга пиша). Преподавам и в университет, и пак фирмите не ме искат, заради AI. Какво остава за някой токущо излязал от университета без грам опит.

Един от многото.

8.   Новия световен ред не прощава.
По добре се научи как се садят чушки и домати. Научи се и да постиш, че голям глад идва - да потренираш.

Изобщо не се шегувам! По време на Жан Виденовата зима тези в градовете завиждаха на тези в селата, защото имаха храна. Това време не е далеч да се случи отново. Знам че питаш за ИИ, просто ти давам алтернативата.
Цялата тази вълна от ИТ за 30ина години беше за да създаде ИИ. Работета вече им е свършена. Направиха SIA от 6то поколение, което е не просто самодостатъчно, но ВЕЧЕ е в всяка сфера от живота ни. Ще има работа за анализатори и база данни специалисти за по дълго време, да кажем още 10инагодини, и то докато отпадне GDPR, по легален начин, с тоталитарна диктатура.. Копачите на код първи ще са на борсата.

*Един дето програмираше преди 33 години.

9.   Програмирането е единственият сектор, където директно можеш да започнеш с добри пари. Навсякъде другаде се иска поне малко време да навлезеш в работата, да натрупаш опит.

ОБАЧЕ... като човек, който работи в сектора, ще ти река, че едно 80% са напълно излишни. Не просто защото са некадърни, а защото от продуктите им няма абсолютно никакъв смисъл.

10.   Това са опорките на изрожденците. Те мразят програмистите. Нали тоя изкуствен интелект някой трябва да го управлява. Скоро се сблъсках с "удоволствието" да комуникирам с робот. Имах проблем с картата и трябваше да звъня в банката без да знам че няма да комуникирам с човек. Казвах че един от банкоматите е задържал картата ми. Отговорът беше "не разбирам проблема ви. Накрая бях принудена да ходя до банка. В един ресторант са купили робот - сервитьор. Същата работа - не става. Масово клиентите си търсеха другите сервитьорки, защото робота пак не разбираше. Та тоя прехвален изкуствен интелект на този етап няма как да замени човека. И не мисля че скоро ще стане

11.   Пич, ако слушаш телевизя, те и рака ще излекуват утре. "изкуствен интелект" го измисли Холивуд. Става въпрос за машинно "обучение", което е вид програмиране чрез база от данни. Няма как да замени програмираното, щото то е просто един от многото видове програмиране. Но така се тиражира за овцете по ред причини...

Хубаво, измислили някакъв бот, който ходи в stack overflow, събира разни парчета код от тук и там, лепи ги в някакви прости ситуации... Но това е за балъците които мислят, че програмирането е "чукане по клавишите". Няма как AI да напише дори проста функционална програма, няма и да може поне докато си жив... Но се правят супер много пари на стоковият пазар заради "AI революцията". Не е нищо ново, през 2000 имаше т. н. "dot com bubble", същата работа. Реално, ще се търсят повече програмисти в тая сфера да автоматизират решаването на различни проблеми. Примерно трафик на коли.

Съкращенията са за нещо съвсем различно - Федералният резерв се опитва да намали печатането на пари, и фирмите режат разходи. Особено големите тек гиганти се угоиха много покрай Ковид, и сега си намаляват разходите. Викат му - corporate greed.

12.   Не идва края, но за напред по-малко като количество ще са нужни. Ако ти е на сърце и ти се развива почни да учиш и ако си добър не би трябвало да има проблеми, но винаги си имай и план Б.

13.   Глупости на търкалета. ИИ изобщо няма да замени програмистите. Виж това, че още по-големи тъпаци ще започнат да се изявяват като програмисти (с асистиране/подсказване от ИИ) е сигурно. То и сега 80% от софтуера се пише с интензивно търсене в интернет на готови примери или направо писане по форуми за помощ. И ако работодателят си няма понятие може да си мисли, че има способни хора.

14.   До година няма да е, но до 4-5 е напълно реално ИИ да замени поне половината сегашни "програмисти". За другата половина от местата ще е огромна конкуренция, което неминуемо ще доведе ако не до спад на заплатите, то поне до изоставането им спрямо останалата част от икономиката.
На курсове като тия в Софтуни знаеш ли колко човека се записват? Хиляди годишно! Под процент от изкаралите ги въобще ще подушат работа, свързана с програмиране. Говорим за някакъв стаж... което още не е работа в истинския смисъл, защото от стажантите ще отпаднат още хора.

15.   С или без AI, програмирането е кофти професия. Трябва постоянно да си в крак с технологиите. Тъкмо научиш нещо и се появи нов език, нова платформа и трябва да започнеш отначало. Програмирал съм на поне 10 различни езика под различни операционни системи и какви ли не бази данни. Занимавал съм се доста години, но ми омръзна. Ако можех да избирам, бих предпочел да съм лекар, счетоводител, готвач или електротехник. Това са професии при които с годините
само можеш да надграждаш, а не знанията ти в един момент да станат абсолютно ненужни и неприложими.

17.   15, пълни глупости говориш. Лекарите също учат цял живот, даже са длъжни периодично да се явяват на изпити (да не говорим, че учат по 10 г., преди въобще да почнат да работят), счетоводителите пък постоянно следят закони, промени и т. н. Същото е навсякъде, не си мисли, че само ти си прецакан. Ти поне взимаш хубави пари, а 90% и пари не взимат, ами си остават само с тормоза.

18.   Ами много просто - ако смяташ, че ИИ ще се развие и измести програмистите, развивай се в сферата на ИИ тогава. Все пак този ИИ нали пак някой трябва да го поддържа и развива.

19.   Колко много сарказъм. Поне хората чувство за хумор имат. Поздравления.
Учи малкия, няма да има дейност в бъдеще, която да не иска употребата на дигитално устройство. т. е работа ще има колкото щеш за програмисти от всякакво ниво. Гладен и жаден няма да останеш, ако познаваш технологиите.

20.   Няма смисъл да се учи програмиране вече, камо ли пък в Софтуни. джуниъри не се търсят вече. Работни места ще си намират само топ кадри.

21.   20, викаш, новите програмисти направо синиори ще стават. И като се пенсионират опитните програмисти, а в същото няма нови, защото никой не ги е взимал на работа, кой ще бачка? Направо ще затваряме индустрията ли? Или то ИИ диреткно само ще прави всичко от А до Я? Направо ще му казваш направи един счетоводен софтуер и то ще ти прави на момента без никаква човешка намеса? Че и ще го поддържа? Че и себе си ще самоподдържа.

22.   най-вероятно някога в бъдещето ще се случи това, но преди това доста други професии ще бъдат заменени от ИИ. Как ти се струва, че ИИ ще замести първо точно хората, които го разработват?

23.   Дай Боже час по-скоро. Куцо, кьораво и сакато станало IT, няма кой една гайка да ти завие.