Споделена история от Образование

Коя гимназия да избера?
Здравейте! Имам въпрос за хората от Пловдив. Не мога да избера къде да уча след 7 клас. Чудя се между мг-то, хуманитарната и СУ Св. Патриарх Евтимий. Попринцип искам да уча фармация, а в мг-то няма специалност с химия и биология, но и там би ми се щяло да отида. Кое да избирам сега? Търся най-елитното!

Коментари

1.   Щом искаш фармация, адреса е НПМГ в София, профил биология или химия.

2.   Здравей!
7 клас е наистина предизвикателен в избора на училище, но е най-важното е, че ти вече знаеш какво искаш да следваш по-нататък - фармация. Преди всичко е важна не елитността на самото училище, а това да бъдеш сред добри хора, да получиш добра основа по предметите и да учиш това, което ти е най-интересно и което ти носи най-голямо удовлетворение. От опит мога да споделя, че гимназията, която тази година завършвам, се слави като елита на моя град, но когато ти учиш там, виждаш, че има недостиг на учители, постоянни отсъствия, пренавити ученици, които се стремят само към оценки и се сравняват постоянно помежду си, както и лоша учебна база и липса на всякаква организация. Това, че гимназията е позната като елитна, не трябва да бъде твой стремеж единствено заради този факт.
Ако се провеждат Дни на отворените врати, би могла да присъстваш там - в училищата, в които планираш да учиш.
Аз не съм от този град, въпреки че много харесвам Пловдив и планирам да уча там висше образование, но знам, че в града има училище, което може в известна степен да отговори на твоите интереси - Професионална гимназия по хранителни технологии и техника. Има следните специалности:
• Експлоатация и поддържане на хладилна и климатична техника в хранително-вкусовата промишленост
• Контрол на качеството и безопасност на храни и напитки
• Технологичен и микробиологичен контрол в хранително-вкусови производства
• Технология в биопроизводствата
За трите от изброените училища нямам отзиви, но относно желанието ти за бъдеща реализация, за прием в медицинските университети учениците ходят на уроци поне 2 години и полагат кандидатстудентски изпити по биология и химия. Разбира се, всеки университет разполага със свои материали и учебници за подготовка.
Избери това, което чувстваш като свое и нека елитността не бъде водеща в избора на училище. Избери това, което ще ти носи щастие, мотивация и лично удовлетворение.
Стискам палци да те приемат по първо желание!
Успех!

3.   Където ти харесва, там.

4.   В училището, в което ще има най-силно застъпено обучение (като брой часове- профилирана подготовка) по химия и биология. Отиди в трите училища или провери он-лайн в кое от тях има профилирана паралелка с тези предмети.
Поразпитай къде има взискателен преподавател по химия. Със сигурност в ''Патриарх Евтимий'' има, ако не се е пенсионирала.
Отделно не смятам, че непременно е необходимо да се учи в специализирана паралелка, много по-важна е общата атмосфера в училището, нивото на дисциплина и като цяло балът на училището след 7-ми клас. Така, че и МГ е вариант, там, дори да няма паралелка с химия, има хора със склонност към точните науки.