Споделена история от Образование

Психология
Здравейте,
интересувам се да уча психология, 12 клас съм, кои са най-добрите университети, в които мога да започна? Насочила съм се към Софийския, но ако не ми се получи там къде мога да се пробвам? Също така, кога се провеждат интервютата и дали могат да се проведат по-рано?

Коментари

1.   Във всеки университет има. Но се замисли какво ще работиш с тази смешна специалност.

2.   Не си губи времето с психология. Това е една от специалностите, в кото има най-голяма безработица.

По добре си избери някоя сериозна специалност, с която няма да си безработна - Медицина, Архитектура, Фармация, Софтуерно инженерство, Чуждоезикова филология. Тези по имат смисъл

Въобще всякакви безполезни специалности, като психологии, мениджмънти, социологии трябва да ги забранят от университетите.

3.   Не съм съгласна с 1 и 2. Щом ти е интересно, пробвай. Ако искаш да станеш психотерапевт или социален работник, е точната специалност. Още повече, че университета не е само, за да ти даде професия. Може да е също преживяване, възможност да се запознаеш с хора, да срещнеш любовта. В крайна сметка, каквото и да завършиш, най-често нямаш гаранция за работа. Можеш, обаче, да се уредиш, ако си общителна и търсиш възможности. Така че зависи какви са ти целите и какво очакваш от образованието си.
Някои хора са по-доволни от НБУ, отколкото от СУ, защото базата е по-нова и преподават хора от индустрията. Но за психология не знам как е. Намери групи в социалните мрежи и се включи. Пиши на хора, които вече учат в университетите, които те интересуват, и ги разпитай.

4.   Доста нелепи коментари. Психологията била "смешна" специалност? ! Живеем във времена, в които за зарежда най-голямата mental health криза в рамките на цялата човешка история... И няма да става по-добре. Психолозите работят не само в посока подкрепа на психичното здраве. Когнитивните психолози са тези, на база чиито изследванкя се изграждат модели на когнитивни процеси - всички говорят за AGI - свръх изкуствен интелект. Ами това е в областта на когнитивната наука, която е голяма част от академичната психология в добрите университети. Няма човешка дейност, където психолозите да не работят но разбира се, трябва да имаш обща култура, за да знаеш. Всеки, АБСОЛЮТНО всеки един от нас има досег до работата на психолозите (която за съжаление, както много други професии в България има своите сериозни слабости) - всички шофьори над категория Б минават психо тестове, а тези с категория Б - при нарушения, свързани с алкохол и наркотици. Таксиметровите шофьори също задължително. Всички полицаи преминават психодиагностика. Всичи служитещи, имащи достъп до класифицирана информация - ДАНС, прокурори и др. Служителите в стратегически за националната сигурност обекти, например АЕЦ. В учулищата има ОГРОМЕН глад за психолози. Общините буквално всеки ден отварят нови и нови социални услуги, в които често има психолози, а има и специални само за психично болни и деца и семейства, където психологът е ключов. Отделите "Закрила на детето" имат психолози. Повечето добри и съвременни болници имат психолози и се работи в посока са станат задължително навсякъде. В армията има психолози и дори ходят на мисии. Всяка втора съдебна експертиза е психологическа и/ или психиатрична (или комбинация от двете) - дори при развод и установяване на режим, пак психолози се включват за оценка на родителския капацитет. Дори вече има по-"екзотични" дела, например за смяна на пола, където психолози и психиатри задължително се произнасят по компетентност. UX/ UI - също е опция за реализация, защото психолозите познават поведението и разбират от поведенчески експерименти. Човешки ресурси - също. В детските градини - имс бум на психичните и поведенческите разстройства сред децата и има психолози, които правят изследвания. Психотерапия и клинична психология и т. н. и т. н., мога да изброявам до утре. Не всичко са "психоложки" от Инстаграм и ТикТок. Още ли смятате, че няма работа за психолозите и че са смешни?

6.   "всички шофьори над категория Б минават психо тестове" Аз минах без :)

7.   Завърших "Право" и навремето ми обясняваха същото, а в момента с работа за няколко години мога да си позволя да си купя собствено жилище. Всяка специалност, в която се обучават много хора, създава огромна конкуренция. Голяма част от завършилите такава специалност не се реализират. Друга част се реализират благодарение на връзки. Трета част, като мен, се реализират, защото са инвестирали време и сили в придобиване на нови знания и умения (чужди езици, специализации), и са се възползвали от всеки малък шанс, който са получили. Да, този път е трънлив, но може да бъде извървян. И все пак, имай предвид, че в твоя случай е добре да комбинираш специалността с втора, напр. педагогика. Така ще си много по-силен кандидат за работа в сравнение с хората, които са завършили само една специалност.

8.   До номер 6 - "която за съжаление, както много други професии в България има своите сериозни слабости" :)

9.   До коментар 4
Подлъгвал авторката. Всеки втори университет предлага специалност психология. На година се дипломират стотици психолози. Няма толкова работни места. В училищата и градините директорите слагат човек, който е предварително избран. А, конкурсите са фиктивни. Често и тези психолози са на половин щат, а не на цял.
Авторката не пише, къде живее. Но, извън София няма работа за психолози.