Споделена история от Образование

Социална педагогика или Предучилищна и начална педагогика?
Здравейте! Колебая се какво да запиша и какво да правя! Коя специалност да избера - Социална педагогика или Предучилищна и начална педагогика? В коя сфера е по - лесно да се реализира човек - социалната или образованието? Не съм информирана за свободните работни места в тези две области, затова моля зя съвет! Благодаря предварително!

Коментари

1.   В образованието, разбира се. Заплатите не са огромни, но са сигурни, работата е интересна. Майка ми е детска учителка и добре печели и от частни уроци, защото доста деца имат проблеми - не могат да се научат да пишат и четат.
Идват и много силни випуски (тези, за които няма места в детските градини), ще се върне и занималнята - двойно работа.
Като „социален педагог“ не знам, какво ще работиш, освен да раздаваш социални помощи на ромите и да ги учиш да са хора (което е доста отговорно начинание).
Като учител ще имаш и доста свободно време, ваканции...

2.   Аз завърших социална миналата година. Няма как да се реализираш най-малкото без магистратура. С едната гола социална педагогика, нито си педагог, нито си психолог, нито си социален работник...

3.   :) имам същият проблем. Но съм се насочила към Социални дейности. Първо там имаш хиляди повече възможности за реализация, отколкото в педагогиката, било то начална или предучилищна. Смятам да завърша Социални дейности и след това да специализирам нещо пак в тази сфера. Просто отваря повече пътища. Специалност като Социални дейности ти отваря един път, който би ти предложил повече възможности за бъдеще. Педагогиката те обрича на даскалък. Изборът е твой :)

4.   Номер 1 - я първо се запознай със специалността Социална педагогика и тогава пиши глупости ;)
Към авторката-моят съвет е да запишеш тази специалност ;) Интересна е, изпитите са леки и приятни и определено е необходима магистратура (както при повечето специалности) ;)

5.   В момента уча Предучилищна и начална - 1 курс, никак не ми е интересна тази специалност да ви кажа, ако сега трябваше да избирам щях да се запиша Социална педагогика. Но погледнато от друга страна щом си се спряла на тези двете, значи ти харесват и която и да избереш ще ти е интересно. Но ве пак съм за Социална педагогика. ;)))

6.   Благодаря! :)
А сьс социална педагогика, освен в домове, мога ли да работя като вьзпитател и в училище? И в коя степен на образованието - начална или прогимназиална?

7.   Доколкото знам можеш, но нали знаеш какво точно значи, това е учителят, който помага за домашните на децата. Някъде по-горе некой беше написал, че изпитите на социалната били много леки.... Ами аз взех общо 53 изпита, имаше и трудни и лесни, някои бяха писмени, други устни, а трети и двете, но във никакв случай не мога да обобщя и да кажа, че през 4ште години ми е било лесно.. Само за сведение: в учебното заведение, в което аз завърших държавният изпит мии беше и писмен и устен, а този на чистата педагогика беше само писмен...

8.   Аз също съм I курс ПУНУП в Шумен, според мен по-голяма е вероятността да си намериш работа в сферата на образованието, от колкото в социалната, само трябва да знаеш, че има 2 ненужни предмета, които се взимат доста трудно, но с усилия и преписване се справяш

Деляна:)

9.   Благодаря! :)

10.   Според мен специалност Социална педагогика няма никаква реализация. Дори в НКПД няма длъжност "социален педагог". Когато стане въпрос за търсене на кадри в сферата на социалното подпомагане се търсят хора с завършена специалност Социални дейности. В пробация към МВР се търсят с една от специалностите: Педагогика, Психология, Социална педагогика, Право. От тук е заключението, че тази специалност не е единствената, с която можеш да кандидатстваш. В училищата и градините е абсурд да влезеш със специалност Социална педагогика. Изобщо си мисля, че е по-добре изобщо да не се предлага във ВУЗ-те. Аз имам бакалавърска степен по Социална педагогика. Много пъти съм се опитвала да кандидатствам за работа с нея. Пресен случай е Социалното предприятие за обществено хранене в Трявна, където изрично беше заложено по проект за социален работник да бъде назначен човек със специалност: Социални дейности. Съответно аз отпаднах с моята Социална педагогика. За педагогически съветник в училище е същата работа. Там с привилегия са хората с завършена Психология.

11.   Образование не се избира нито по много свободни места нито по заплата. Запитай се теб къде те влече, ако обичаш да се занимаваш с деца ите не те дразнят запиши за учител ако обаче те дразнят по добре избери нещо друго.

12.   Социална педагогика-Ресурсен учител, начална педагогика-начален учител... Социални дейности е с огромна разлика (в момента уча това) :)

13.   За ресурсен учител е специалната педагогика, не социалната. Успех със социалните дейности!

14.   Към н. 11.
То добре където те влече, но в крайна сметка е важно дали ще си намериш работа после с твоята специалност. Това е най-важно, пък и да не е с лошо заплащане също, разбира се.
По-практично трябва да се подходи-трябва да се насочиш към нещо от което работния пазар има нужда и не е преситено със специалисти. Моята сестра учи право и не може да се реализира например щото е пълно с такива като нея. Е, и каква и е файдата, че го учи толкова години.
Аз мога да уча и за космонавт, щото много ме влече това например, ама после като нямам реализация с това за мен ще е загубено време и средства.... Е, разбира се трябва и да ти харесва това с което ще се занимаваш, иначе как ще я работиш без желание.... Жалко ще е.

15.   За намирането на работа, огромно влияние оказва и предходния стаж. Ако си бил доброволец, това е огромен плюс. Аз бях доброволка от ученичка до 1-ви курс в университета. От 1-ви курс вече работех на граждански договор към 2 НПО...
Завърших "Социална педагогика".
Това го споделям за други, които се чудят какво и как, ти най-вероятно вече си отпразнувала първия си студентски празник :)

16.   Искам да попитам номер 15 следното: Аз съм първи курс ''Социална педагогика'' и се записах като доброволка, в дневен център за деца с ''Аутизъм'' и ''Синдромът на Даун''. Това, че съм доброволка в този център, дали ще ми допринесе за успешна реализация като социален педагог, след завършването ми?

17.   Здравейте, искам да помоля ако някой знае дали има значение по какво си държал матура за да учиш начална и предучилищна педагогика нека помогне! Благодаря предварително :)

18.   http://www.matura.bg/uni/?typeID=spec&uID=-1&ID=-1&sID=50 тук избираш специалност и ДЗИ с който ще кандидатстваш.

19.   Аз също се колебая дали да запиша за новата учебна година специалност - магистратура с която при завършване се водиш "Социален педагог". Затова живо ме интересува къде може човек да работи с тази специалност. Може ли да работи в дирекция социално подпомагане и като какъв?
Моля за вашите съвети и коментари! Предварително благодаря!

20.   Да, може! Знам, че може да работиш като социален работник към отдел "Закрила на детето", както и към отдел "Социално подпомагане".

21.   Завършила съм начална педагогика. В момента съм 2 семестър магистратура и предучилищна педагогика. Ще се дипломирам на есен. Интересува ме, имам ли право да работя като детска учителка?

22.   Леля ми работи като предучилищна учителка и се прибира с квадратна глава. Ако ставаш учителка, по–добре начална или средна, ще вземаш хубави пари от частни уроци.

23.   Работила съм като начална учителка-отказах се -много изхабени нерви много бумащина децата са нетърпими арогантни родители с претенции без покритие ....Въобще 100 пъти съжалих че учих това

24.   Магистратура – Публични комуникации и социална психология

Има реализация! :)

25.   Блгодаря!

26.   Добар вечер от още един обаркан Бакалавьр спецоиалност Социален Мениджмьнт колебая се между 2 магистратури

- Психология и Психотерапия - кьм Социалните
- Психология и Педагогика - кьм Образованието Благодаря предварително

27.   здравейте,
много ми допадат предметите психология и философия
затова искам да преподавам по тези два предмета или в Средно училище или като асистент в Университет

за целта какво трябва да уча и ако можете да ми кажете и къде ( в кои университети мога да специализирам)

Много благодаря на всички Ви, които ще ми помогнете с отговорите си

28.   Аз съм учител от десет години не препоръчвам на никого тази професия, защото днес в училище е като джурасик парк, че и по страшно. Учениците обиждат, заплашват, че даже и псуват учителите. В часовете е кошмар - учениците правят каквото си поискат, но не и да учат.