Споделена история от Образование

Редовно или задочно ?
Здравейте,

Моля ви според вас да ми кажете предимствата и недостатъците при двата вида обучение!?

Ако човека има къде да си живее и не плаща квартира, тегля студентски кредит какви ще са му разходите ако запише редовно?

Нашите няма да ме издържат да кажа също!
Да кажа, че съм на 26 години и живея в голям град. Засега ще се въздържа да кажа какво мисля да уча понеже не съм сигурен!

Възможно ли е да си намеря работа ако уча редовно?
Доколкото знам няма да мога да ходя на бригада, няма да мога да получа стипендия при задочното обучение.

Ако реша да уча магистратура в чужбина ще ми се отразили ако запиша задочно?

Въпросите станаха много спирам засега, какво бихте ме посъветвали?

Коментари

1.   И едната форма на обучение, и другата си имат своите предимства и недостатаци.

Разходите зависят от теб. Аз познавам само хора от УНСС, които са си намирали редовна работа при редовна форма на обучение.

Иначе, за чужбина - да, в по-елитните университети, а и някои работодатели могат да не признаят дипломата ти, защото подобна форма се води, че нямат. Малък ти е хорариумът и се дърпат. Познавам подобни случаи и то завършили след влизането ни в ЕС и подписването на Болонската конвенция, с която нашето образование трябваше да бъде признато навсякъде в ЕС. Практиката е друга.

Лаура

П. П. На Запад имат дистанцирано следване, вечерно следване, но не и като нашето задочно. В първите форми имаш голям хорариум лекции и упражнения, докато нашите задочници имат интензивни 2-3 седмици всеки семестър.

2.   Аз уча задочно в един от добрите европейски университети - University of London, водещ колеж ми е LSE. Няма никакви лекции и упражнения. Дават ти материали по които да учиш, намираш си учебници и отиваш на изпит. Като такси не е много по-скъпо от това да учиш в НБУ, например. Най-големият ми проблем е, че не ми остава много време за учене, все пак ходя и на работа.

3.   Разбира се, че редовното обучение е по-добро от задочното. Не можеш да сравниш 10 месеца учене с 4 седмици! Редовното обучение дава и много повече предимства. Всъщност задочното не ти дава никакви. Недостатък е, че ти запълва цялото време през въпросните 10 месеца. Разбира се зависи къде учиш, какво учиш, държат ли преподавателите на присъствие или не. При редовно обучение много по-добре ще усвоиш материала, защото съгласи се, че за 2 седмици в един семестър няма физическата възможност да ти бъде обяснен както това става на упражненията при редовно. създаваш и повече контакти с колеги и преподаватели. Избора зависи от това дали искаш да работиш и какво ще учиш, защото ако учиш инженерна специалност напр. редовно няма да имаш възможност за работа. Но когато завършиш идва проблемът, че няма да имаш много стаж, а работодателите ще искат и няма да те питат ходил ли си на всички лекции или не. Другото е, че в крайна сметка университета няма да ти даде занаята в ръцете, а ще имаш само концепция за това, с което би трябвало да се занимаваш т. е искам да кажа, че истинското научаване на професията идва с практиката. Разбира се и прочетеното има значение. Ако учиш филология няма да има разлика между ученето в унито и работата по-късно - все ще превеждаш. Ако учиш туризъм е напълно безсмислено да записваш задочно (има такъв вариант), защото за тази професия ти трябват езици, а за 4 седмици в годината няма как да усвоиш никакъв език. Изборът е твой - няма идеален вариант :)))