Споделена история от Образование

Помогнете ми за избор на гимназия
Здравейте та така моя въпрос е къде да уча? Мисля между няколко гимназии и ето ги и тях:
1. Немската
2. Испанската
3. Френската
4. 1 Английска
5. 2 Английска
6. Класическата гимназия (тя е една от избраните тъй като в нея се изучава разришено история )

Моля, ако можете ми кажете мнение и за всички.
За тея които искат да знаят аз съм момче от 6 клас и искам да кандидатствам в някоя езикова, ако знаете други добри ги напишете.

Искам в езикова, защото най ме бива в изучаването на чужди езици и в историята, но Класическата (доколкото съм чувал) е единствената с разширено изучаване на история, а и има и древни езици. Иначе по успех съм отличник, но както казах най ме бива в чужди езици и история.

Затова моля ви кажете много ми е нужно вашето мнение. Благодаря прадварително. :)

Коментари

1.   Относно езиковите гимназии не знам какво да те посъветвам. Аз лично съм против тях, защото не смятам, че е нужно 5 години да учиш език при положение, че можеш да го научиш за една. Още повече, че е супер сложно от 9 клас на горе, защото повечето предмети да ти на съответния език и не го ли знаеш перфектно.. ;х
Относно класическата, поне до преди 2-3 години се водеше от най-елитните, сега малко по западна, но пак е на добро ниво. Бих ти препоръчала нея, защото е много по-интересно от един сух език.

2.   По-добре кандидатствай във Френската или Немската. Във Френската освен френски език във паралелка се изучава както немски, така и английски. Дъщеря ми учи във френската. Много сме доволни. Сега е перфектна по немски и френски (понеже беше в такава паралелка). Френският много добре ще ти се развие. Относно Немската : също е една от най-добрите. Но тогава ще си научил по-добре немски. ДОбре е преди да влезнеш в Немската да учиш Немски, за да може да ти бъде малко по-лесно, понеже там най-много се учи. А за историята незнам. Щом ти е интересна можеш да ходиш и на допълнителни уроци. Незнам, за мен най-добре е Френска. :) Ето моето мнение. И успех догодина!! ;)

3.   Аз ти предлагам или испански или английски..

4.   А моето мнение е да учиш в 31 СУЧЕМ "Ив. Вазов"- Технологичен профил. Следвах там със същата специалност. На мен лично ми беше много приятно и много ми хареса. Както и на родителите ми. За Технологиният профил няма какво да се говори, много е интересно. Но все пак ти избираш какво да учиш, аз споделих моето мнение. А доколкото си казал искаш да кандидатсваш в езикова. Така.. относно езикова гимназия най-добре е ПГИИРЕ "Михай Еминеску" - румънски и английски език. Страхотна е подготовката! Румънският е много хубав език. Лесно се учи. Английски предполагам и сега учиш затова и там ще ти бъде лесно с английския. Може би е това, което аз искам да ти предложа но в ПГИИРЕ "Михай Еминеску" е много силна подготовката!! Късмет ;)

5.   Има паралелна тема по същия въпрос, прочети там коментарите, да не преписвам тука:

http://spodeli. net/17/story-22099. html

С една дума ако искаш езикова и ако става дума за София - немската е най-добрия избор. Не защото немския е "по-як" език от френския или английския, а защото средата и нивото на обучение са най-високи. Също така и материалната база - училището се спонсорира активно от немското посолство. Още преди 15 години там часовете се водеха с презентации на проектор (тогава нямаше биймъри), а не на черна дъска. На дъската се пишеше само ако изкарат някой отпред да обяснява нещо. Всичко, което се пише в час на проектора, накрая се копираше в 30 екземпляра и се раздаваше на учениците, така че в час да не си губиш времето да преписваш като ненормален от дъската, а да внимаваш какво се говори и да го разбереш в момента, и ако имаш въпрос да питаш. Учебниците по предметите, които се учеха на немски, ги даваха безплатно защото ги нямаше в книжарниците в БГ. И така нататък.

Не знам, може сега това да е обичайна практика във всяко училище, но в края на 90-те само немската и американския колеж имаха такова ниво на оборудване.

6.   Номер, 1, завършила съм езикова гимназия и две филологии и мога да кажа от опит - език НЕ СЕ учи за една година. Учи се, ама на ниво А1-2, което за нищо не стига. При теб ако се е получавало, може би си някой скрит гений, но предполагам, че и ти си от хората, които нямат реална представа какво значи наистина да знаеш език.
По темата, нямам много опит със софийските гимназии. В Класическата едно време беше много затегнато положението. Общо взето за всички училища съм чувала добри отзиви - вече зависи на теб какво точно ти се учи :) В Класическата учат латински и старогръцки, което според мен е малко излишно на тази възраст.

7.   АЗ те съветвам защото имам лични впечатления за Класическата гимназия и ти гарантирам че там се получава възможно най-доброто образование. Въпреки че на пръв поглед Латинския, Старогръцкия и Старобългарския които се изучават са безсмислени и безполезни на практика благодарение на тези три езика и като цяло обширните познания, които ще получиш в областта на филологията ти гарантирам, че ще можеш за няколко месеца да усвоиш перфектно ВСЕКИ ЕВРОПЕЙСКИ ЕЗИК. Отделно подготовката по литература, култура, история и философия са почти на университетско ниво. Въпреки че в момента е в доста тежка криза това е училището от което излизат хора. Имаш възможност да си избираш профил след 10 клас. Учителите там са повечето университетски професори. Учи се 1 западен език по избор - английски, френски или немски, като зависи от профила може и втори западен. С други думи излизаш с 4 или 5 езика без СИП овете които ти се предлагат.

8.   Най-добре е в езикова гимзания според мене. Най-добре във Испанската. Обучението по испански език се обогатява и развива в часовете по екскурзоводство и превод в XI и XII клас. Тези часове, в рамките на предмета “технологии” са насочени към усвояването на умения за практическо приложение на езика и за нуждите на туризма.

Задължителният втори чужд език, който е и вторият профилиращ предмет, е приложен според учебния план със следния хорариум: IX клас – 3, 5 часа; X клас – 4 часа; XI – 5 часа и XII – 4 часа седмично. Учениците избират между английски, френски и португалски език.

9.   Номер 2 и 8 са напълно прави: Френска, Немска или Испанска :)))

10.   По-добре изключи английските, този език всеки един ученик го изучава. Препоръчвам ти Испанската гимназия.

11.   Номер 1, ако ти успееш да научиш език за една година до нивото, на което излизаш след 5 години от езикова гимназия, шапка ще ти сваля... Ако ти се учи, езиковата гимназия е най-добрия вариант. Излизаш с един чужд език, познания за една цяла нова култура и възможност за учене на всяко малко кътче от света. Това може да се постигне и с частни уроци, но на каква цена?? Аз бих препоръчала на авторката английски език. Но и комбинацията друг език в ЕГ и английски на частно е перфктна.
у-чка от ЕГ

12.   Като цяло си се насочил добре. Аз съм 7-ми клас и също исках да влизам в Класическата, но в последствие ме разколебаха... Определено гимназията е много хубава, но според мен е по-добре да учиш езици. В повечето езикови гимназии има паралелки с история. В Класическата се държат отделни изпити и т. н., но в нея можеш да учиш, ако нямаш намерение да ходиш да учиш в чужбина след време... Много зависи какъв ще ти е балът догодина. Немската е хубаво у-ще, но е висока мишена, трябва наистина здраво да учиш догодина, ако искаш там. Надявам се да съм ти била полезна. :))

13.   Най-добре е в класическата!!

14.   Немската или Класическата но и 164 Гпие (1 ИЕГ) е много хубава но испанския не е много печеливш :)

15.   13 е прав :).

16.   Винаги съм ненавиждал тия матури. Не защото са безсмислени, а защото не дават реална представа за нивото на обучение. Защо, аджеба, трябва и по български език, и по математика да правиш матура? Това са два типа мислене - логическо и механическо. Защо не е - езиковите гимназии - изпит по български, а математическите - по математика? Ама то само това да беше на образователната ни система...

За 91 НЕГ не се надявай ако си зле с математиката. 34,610 е балът на последното момче, прието в Немската. Както има една поговорка - опъвай си краката според чергата. Изчакайте да минат изпитите и тогава мисле къде ще ходите. Тва ще ви е полезно http://danybon.com/index.php/education/1021-top-10-jelani-gimnazii.

17.   14 е някакъв бастун! Испанската е над всички!

18.   На тези години е по-добре да учиш език.

19.   Здравей! Макар и преди 4 години публикуван поста, все пак коментирам. Аз уча в Испанската и там бих ти препоръчала. Ти си 10 клас сега. Интересно ми е, какво се е случило с теб? Къде учиш?

20.   Еееееееее... Темата е много отдавна, но ако аз бях 8-12 клас през 2012-2013, щях да те посъветвам да идеш в румънската-Пълни идиоти, могат да ти оправят деня и по-специално една, дето е все възмутена-Женито Киранова по литература! С кеф да си слушаш музика и да дремеш при тая жена!