Споделена история от Образование

Японистика в СУ
Здравейте на всички, понеже мисля да кандидатсвам посочената специалност, ако може някой който има някакви наблюдения над тази специалност да сподели опита си, да каже някой съвет, трудности, и намира ли се реализация след това. Нека пишат и хора който нямат общо с японския език и специалността, просто да изкажат мнение, дали си струва да се учи точно това и ако не, в какво има бъдеще, съвети какво си струва да се учи, и после да има работа?

Коментари

1.   Навсякъде се търси маркетинг и реклама... навсякъде аз сега завършвам и си търся университет в който да се запиша но за жалост никой не ми помага ;) според мен в това има реализация и има хляб ;) иначе за японския нищо не знам пълна Индия :Д Защо не се пробваш нещо с маркетинг? или юрист?

2.   Това е специалността с най-висок бал в СУ. Има не повече от 10 места на година, което гарантира, че ще си намериш работа след като завършиш. Това е много добър избор но трябва или да имаш диплома 6.00 или 5.50 на изпита с който кандидатсваш.

3.   До колкото знам аз не е достатъчно само хубава диплома, трябва и двете и 6 на изпита и диплома наи малко 5, прав ли съм, а защо местата са толко малко и имали много желаещи?

4.   Здравей :) Не искам да те обезсърчавам, но всички тези "редки" филологии са пълна измислица. Единственият вариант да имаш полза после от подобен език е, ако отидеш в съответната страна или някак по чудо намериш работа в подобна фирма в Бг, което е рядкост. Езикът трябва някъде да си го упражняваш, а тук е много трудно. Аз следвах Кореистика година и половина, видях колко е безсмислено и просто се отказах. Сега следвам БА и съм много по-доволна. Поне ще мога да си ползвам дипломата за нещо. Моите познати от филологии като Японистика, Кореистика и Китаистика сега работят каквото и да е, но не по специалността си не съм чула някой нещо да е постигнал особено в тази насока :) Това е от мен. Ако все пак много харесваш езика, искаш да отидеш в Япония и имаш желанието да си една/един от малцината, владеещи японски, тогава успех ;)

5.   Моля ви, някой да ми каже горе-долу колко ще струва това обучение... Или да ми дадете някакъв сайт... Мерси предварително!!! :)

6.   Колко ще струва кое обучение? По Японистика ли? Колкото всяко нормално следване. Повечето учебници са на английски и почти не се намират, има ги в библиотеката на СУ. Там имаш право да си ги преснимаш, което излиза май по-евтино доста, отколкото ако си ги купуваш. Учиш 5 години, за това време, ако не си от София, ти трябват пари за квартира. Не те съветвам да учиш филология като тази на общежитие, понеже нищо няма да научиш. Сега наемите в столицата са по-ниски, за някъде по 200 лева на месец с още някой приятел може да си вземете квартира хубава и спокойна. Ще ти трябва за път, за храна, за дрешки :Р нормалното, смятай и сам/ичка.

7.   Аз съм 11клас и смята също да уча Японистика, госпожата ми по история която е голяма клечка в София и се занимава с проверяването на матурите по история и т. н... та тя ми каза, че за миналата година са приети само 21 ученика към тази област и, че е много трудно да влезеш ако не владееш английският перфектно! Имаш 2 варианта... 1ви да си завършил/а с мин. 5. 70 или да изкараш не по малко от 5. 50 с езика който кандидатстваш!