Споделена история от Образование

Правото в България и чужбина
Здравейте, мисля да кандидатствам право, много хора ме разубеждават, но аз още от малка го мисля и искам, а и не виждам с какво друго бих се занимавала.

Та въпросът ми е, ако отида да уча право в Германия, то трябва да е международно, за да мога да го практикувам както там, така и в България. От друга страна знам, че точно това следване е много трудно, почти не остава свободно време от учене, а аз ще трябва да работя и да се издържам сама още от първата година.

Ще съм благодарна, ако споделите вашето мнение и опит по темата. :)

Коментари

1.   Малеее големи глупости си написала. Да учиш международно право означава да учиш за правното регламентиране на отношенията между страните-регламенти на ЕС, двустранни договори, конвенции-международно публично и частно право се наричат тези две дисциплини. като учиш в германия право ще трябва да ти признаят дипломата после и у нас. Истината обаче е, че никой от хората завършили в Германия, Франция-Сорбоната или където и да било в Европа не се е реализирал напълно у нас. Причините са много няма смисъл да ги изброявам, но в общи линии могат да се обобщят в това че в България друго право освен правото на пачките няма.

2.   От Авторката:
Ами не, не са глупости, наясно съм какво означава да уча международно право и не, не искам да се реализирам в България, не искам да живея тук. С международно право може да се работи за фирми/лица по цял свят. Въпросът ми по-скоро беше дали има смисъл след като вече има толкова юристи. И за издръжката в Германия. Но май няма хора, които да ме ориентират.

3.   Да се следва право в чужбина (в Германия с тези държавни изпити - особено) е трудно - наистина заема повечето ти време. Ако трябва и да работиш, колкото и старателна и съвестна да си, мисля, че трябва да предвидиш удължаване на следването извън 5те определени години. Просто информацията, която трябва да "преработиш" изисква много време и преповтаряне, за съжаление не е достатъчно само да си умна и да разбираш логиката. Нещата, на които изпитват, са свързани с много, много фактология и затова времето, което трябва да се отдели за изпитите по право, е значително повече отколкото в други специалности. Чувала си може би как студенти по инкономика се хвалят /някои даже се оплакват/ че са учили "цели" 4 дни, но са взели ужасно тежкия изпит с отличен! Е, ако учиш право, времето за учене се мери със седмици и месеци. Ето защо помисли сериозно дали искаш да учиш и работиш едновременно, тогава следването най-вероятно (освен ако не си голямо изключение и паметта ти ти позволява с 1-2 прочитания да научиш нещата в детайли) ще премине 6 години...

По-добре е отсега да го имаш предвид, за да направиш прагматичен избор, а не да се измъчваш в последствие и да си гузна, че докато другите вече са завършили, ти си още някъде след средата, но далеч от края...

Освен това държавните изпити в Германия са много стресови - 6 писмени изпити, после устни в рамките на 1-2 месеца, като имаш право на 2 опита.. Ако се издъниш и при втория опит, годините следване отиват на вятъра. Ако пък се справиш, но имаш ниски оцевнки, също се смята, че ще е трудно с намирането на свястна работа.

Успех!

4.   Подкрепям номер 3, правото в Германия е много тежка специалност. Много се учи, и дори да не трябва да работиш паралелно, пак е СТРАШНО трудно да завършиш за предвидените 5-6 години. Ако работиш НЯМА начин да го завършиш за това време. Аз познавам хора на по 27-28, които учат право и още не са завършили, а са почнали на 19.

За издръжката не знам какъв точно ти е въпроса, ще ти трябват около 500-600 евро на месец за нормален скромен (студентски) живот. Тия пари може да ги изкараш с около 15-20 часа работа седмично, което значи че на практика половината от времето ти през седмицата ще отива в работа. Съвсем отделен е въпросът дали и кога ще можеш да си намериш работа, но това вече зависи много от града.

За международното право си права, номер 1 леко се е поизхвърлил. Аз лично познавам двама човека, завършили международно право в Германия, които сега работят като адвокати в България. Единият е юрисконсулт и член на борда на голяма българска компания, която търгува с Германия, а другата е адвокатка на свободна практика, освен това експерт по право на ЕС в Министерството и държи лекции по международно право в Софийския. Наскоро ми се наложи да им ползвам услугите, тарифата им е 100 евро на час, което дори за Германия е страшно много.

Така че не се отказвай, има перспектива, но има СТРАШНО много учене, бъхтене и бачкане!

Успех!

Кубрат