Споделена история от Образование

Кандидатстване в МУ
Здравейте. Аз съм момиче на 20 години. Искам да уча медицина и за целта трябва да вляза в МУ София или Варна, но срещнах един проблем, който не зная как да реша.

Готвя се две години за тези изпити (биология и химия). Явих се на предварителни изпити в Софийския Университет, като изпита се състои от тема и тест. Написах перфектно темата, смея да го твърдя тъй като е напълно съобразена с изисквнията и съдържа абсолютно целия материал, който е споменат в конспекта. На теста имах доста малко грешки и въпреки това имам 3, 36 като крайна оценка. Когато отидох да видя работата си попитах защо ми е поставена такава оценка и не можаха да ми отговорят. Излязох от залата доста разочарована, когато ме догони преподавател по биология в СУ и МУ (явно беше чул данданията която вдигнах). След като ме поразпита малко излязохме от университета на паркинга му и надълго и нашироко ми обясни, че ако не са чували името ти, с две думи ако не си си платил изобщо да не чакаш да те приемат медицина в СУ и МУ. Това го знаех и от учителката при която ходя по биология, както и от учителката ми по химия, но като че ли все се надявах, че не седят точно така нещата. Добре... питам аз... какво да правя сега? Никога не съм си падала по плащането или преписването, но се оказва, че и аз трябва да се присъединя. Нямам НИКАКВИ връзки за да го направя. Какво да правя хора? И коментари от сорта на учи си, ако си изкараш оценки няма как да не те приемат искам предварително да ги спра със следното изречение на същият преподавател: Добрите теми, на деца без връзки се продават на платилите. Ами сега? :(

Коментари

1.   Това изобщо не е вярно, аз влязох в МУ-София с две 5, 40 без никакви връзки и плащания, а с учене, както и много мои приятели и бивши съучениици. Не слушай кварталната си даскалица по биология или пък някой, който иска да те накара да му ходиш на уроци и да му плащаш хиледарки. Влизането става със сериозно учене, истината боли но е истина.
"Добрите теми, на деца без връзки се продават на платилите. " това просто е абсурд. Не се връзвай. Как си представяш, че всяка година ще се появяват по 400 връзкари, които успяват да влязат с връзките си? То ще излезе цяла престъпна мрежа по мащабна от всички октоподи и сепии.

2.   Я се обади на някоя телевизия и ги искажи, тогава да видим.

3.   Миналата година излезе платено обучение в МУ Варна, за София не знам. Но за Варна, пак трябва да се кандидатства и да нямаш двойки - за платеното. Ако случайно имаш двойка, но си попълнила в документите си, че имаш желание да участваш в класирането за платено, се явяваш на тест, който трябва да вземеш и след това участваш в класирането.

Честно казано е на късмет дали ще те приемат ( разбра се ако си подготвен ). Ти не се отказвай, пробвай тази година, но си попълни в документите, че искаш да участваш и за платеното.

Мой Приятелки влизаха, без връзки, но доста трудно, падна бала и затова успяха. Ходиха да си гледат темите и тъй като бяха при една и съща учителка, са писали едни и същи теми, съответно на едно и също изречение, на една беще подчертано за неточно, на другата не беше подчертано. Така че е на късмет.

Пожелавам ти успех, не се предавай, горе-главата :)

4.   Прочетох поста ти и ето: "На теста имах доста малко грешки" - колко точно са грешките и тя грешка колко ти намалява, това трябва да си изясниш, ако искаш съвсем да си наясно. И аз като другите смятам, че да вярваш, че всички са с връзки е просто наивно и губене на време и енергия. Сигурно има връзкари, но не може да са всички. Какъв процент са, също не знаем и можем само да предполагаме. Но за да си подсигуриш образованието трябва да се представиш без никаква грешка и тогава няма как да те спрат никакви връзкари. Догодина пак.

5.   Аз кандидатствах точно 3 години подред - 2009, 2010, 2011 и 2011та ме приеха - фармация, МУ София. Това исках от началото това и влезнах но поради някой стечения на обстоятелствата не успях предишните години (семейни и образователни проблеми). Та смея да твърдя че в МУ Пловдив е най-застъпен варианта за плащане на изпити. Но в МУ Варна, София и СУ не съм наблюдавал нещо подобно, мисля че за 3 години кандидатстване все съм добил представа това има ли го или не :). Та ако си си научил по учебниците (само че почти мота мо трябва да го знаеш) в никакъв случай не очаквай проблеми а даже добри оценки пред себе си!!! НИКАКВО ОТКАЗВАНЕ, ВЛИЗАШ БЕЗ ПРОБЛЕМ!!!

6.   Аз съм още 8 клас и силно желая да уча дентална медицина, но като чета всички тези статии просто ме обвзема страх за моето тъй мечтано бъдеще. Моля някой да ми даде съвет какво да започна да уча още от сега, за да мога все пак да си взема изпитите и да ме приемат в МУ.

8.   Силната ми привързаност към медицината и желанието ми да помогна на хората ме накара да напиша това и
да помоля за съвет относно подготовката върху матурата по Биология и Химия. Аз момичето от 8клас Благодарности още от сега!

9.   Аз съм съвсем малко по-голяма от теб, завърших 8 клас и ставам 9-ти, но 8 клас ми беше подготвителен и съм с учебниците за 8 клас тази година. Това лято доста материали изчетох и повечето от тях са във форума на МУ-София. Не знам дали си погледнала там.
Не съм сигурна дали мога да сложа линк към сайта, но ето:
http://www.medfaculty.org/forum/index.php?board=3.0
Тук има страшно много теми всички свързани с приема. Може да погледнеш и какъв е бил най-малкия бал в миналите години и да видиш как се подготвят кандидат-студентите. Надявам се да съм ти от полза.
А на авторката за жалост не мога да помогна, но то е и минало повече от година вече. Ако искаш може да споделиш как е минало и дали са те приели.

10.   Мерси много за съвета и за линка. Аз съм тая дето писах и помолих за съвет относно матурите по Биология и Химия.

12.   моежете ли да ми кажете какви са изискванията за платено обучение в му-варна

13.   аз сам ученик в 12 клас и уча в химията в бургас. Искам да питам кандидат студентските изпити по химия и биология в медицинския във Варна трудни ли са? Също и лесно ли се развива темата по химия?

14.   За колегата, който пише за МУ-Пловдив, ако човек си е учил, никой не може да го спре и никой университет не би му бил виновен. Моя позната кандидатства точно фармация и я приеха още първата година и то на първо класиране и в двата университета, в които кандидатства - МУ-София, и МУ-Пловдив. Тя предпочете София, защото е на 100 км. от родния й град, а Пловдив - на 250 км. Оценките й бяха: МУ-София - 5. 75 по биология и 4. 80 по химия, МУ-Пловдив - 5. 50 по биология и 5. 00 по химия.
P. S. Не съм от Пловдив или региона, не уча, дори не съм кандидатствал в МУ-Пловдив.

15.   Здравейте аз също искам да уча Медицина и доста късно го реших това. Искам да ви попитам дали ако почна от сега да уча и химията и биологията дали ще успея?

16.   Смях в залата. Обичайните думи на посредствен кандидат-студент: “Написах всичко за 6, но имам 2”.
Първи курс съм във въпросния университет, никой не ме е “чувал” или да си платя. Седнал съм си на Д-то и учих здраво. Това е..

17.   Изберете Варна. Там са много по - организирани и експедитивни. В София се правят на важни. Всичко изнасят в последния момент. Сайтът им е много неясен.

18.   Завърши ли вече?

19.   Здравейте,

Въпрос към тези, които учат медицина в МУ София: Моля Ви, препоръчайте ми добри учители по биология и химия за КСК
Предварително Благодаря

20.   До номер 19.
Биология - госпожа Момчилова, живее в кв. Хиподрума
Химия - госпожа Стойнева, живее в кв. Манастирски ливади.

Професионалисти, доволен съм от тях. Уроците и при 2те са частни, т. е. в рамките на 2 астрономически часа се занимават само с вас и няма никой друг наоколо.
Не пиша телефоните им, тъй като постът е публично достояние.