Споделена история от Образование

От Бизнес Администрация към Информатика/Компютърни науки?
Станах бакалавър по Бизнес Администрация, но не мога да си намеря работа. Струва ми се, че е поредната широка специалност, която готви студентите за шефове без да дава необходимите дълбоки познания в една определена област, общо взето от всичко по малко, но от нищо достатъчно. Как мислите? Има ли опастност при Бакалавър по Б. А. ако запишеш магистър по същата специалност да съжаляваш? Или да записвам друга магистърска (влечат ме Компютърни науки)? По принцип програмистите има повече работа, но дали е възможно човек да смени специалността си?

Коментари

1.   Здрасти, трябвало е да почнеш стаж/работа още по време на следването си. Иначе - или не записвай сега магистратура, а едва след стаж-а, или записвай нещо друго.
Аз лично съм завършила BA в чужбина. При нас не можеш да запишеш МВА без 2 години работа по специалността.
Ако не знаеш и анг. език, забрави - записвай направо нещо друго.
И още - не знам, къде си завършил, но ВА изобщо не е следване да станеш шеф, това е подготовка на кадри в областта на маркетинга, счетоводството, финансите, хора-специалисти. Явно не си за там, занимавай се с друго

2.   Всеки може да работи в тази сфера и без висше, аз съм живият пример. Специалности като Бизнес Администрация, Мениджмънт и куп още кви беха там, че е много късно не ми се мисли... нема смисъл.

3.   До 1 - по-скоро за секретарки. Има си специалности "Счетоводство" и "Финанси", кой ще предпочете някой с тази измислена BA? !? !?

4.   От 1 до 2

Не съм съгласна! Това, че у нас няма добри професори и съотвенто завършили по специалността, не значи, че тя е излишна. Просто с познания по икономика можеш да направиш от всяка добра идея печеливш бизнес, а бизнеса знаеш, как да го разработиш и ръководиш.

От година съм мениджър и в България (пътувам) и се шашнах, що за „кадри“ има в тази област. Всичкото знание и хора си внасяме от чужбина, защото в България просто няма икономисти, които да разбират от икономика и бизнес.
Да не говорим за организацията на работните процеси (няма такава), за непродуктивността, размотаването и шикалкавенето, закъсняването за важни срещи и т. н. Липсва още бизнес култура.

Авторът да учи друго, поне в България

5.   От 1 до 3

Абсолютно си нямаш представа, каква е тази специалност, нали?
Колкото за останалите разводнени специалности у нас, те не съществуват другъде. Не съм чула да има на Запад специалности като „финанси“ и т. н.

Учи се Бизнес администрация (от маркетинг до счетоводство през финанси и мениджмънт) - ВСИЧКО или Микто и Макро икономика. Това са икономическите специалности общо взето и се води за най-трудната специалност след правото и медицината, но е и много тежка и съответно се учи всичко
Прависти, икономисти и медици са най-добре платените.
В България всеки има висШО, наводнили са се всякакви университети и университетчета с гръмки специалности и специалностчета, задочни обучениица и глупости.

Само нашите информатици, инж. от ТУ София и медици (но след много години стаж) са признати и на запад.
и между другото - за работа като офис асистент (секретарка) не е нужно висше образование. Нямате си и представа, какво върши един икономист, но едно ще ви кажа - моят шеф упрвлява повече пари от външния дълг на България, изкарва огромна заплата, а с нашата работа изкарваме милиони за фирмата си.

Не случайно навремето в Свищов са открили училище по икономика, не по овчарство, но 50 г. комунизъм и планово стопанство са развалили всичко, най-вече са повредили главите на хората.

6.   То това икономист не е професия.

7.   Бизнес администрация учат неориентираните, които не знаят какво да запишат. Не случайно е най-предпочитаната от манекенките. Тази специалност не ти дава никаква професия, за разлика от Компютърните науки, Правото и други.

8.   "Прависти, икономисти и медици са най-добре платените. " IT специалистите къде ги изпускаш?

9.   Номер 8 - информатиците взимат към 5000 евро, най-добрите, ама най-най-добрите ще го докарат до 10 000 евро БРУТО и ще вземат 6000 евро чисти. Това не са много пари на Запад, където наемът ти е 3 бона.

Дори в средния и нисък мениджмът заплати от над 10 000 евро са правило. Висшият мениджмът изкарва над 500 000 годишно без бонусите. В България дори най-добре платеният мениджър е с 2 мил. лв. заплата (без да е собственик на предприятието).

Но няма, какво да говорим. Тази дискусия я е имало на Запад преди 100 години, когато предприемачеството се е професионализирало, когато икономиката е официално призната като наука. Неикономистите си нямат понятие от зависимостите и логиката, от работата на икономиста, но една от причините да сме на този хал като страна и като бизнес са лошите икономисти и прависти, липсата на опит и на научни изследвания в областта.
Има цели трудове, статии в Гугъл Букс-а по темата, не ми се занимава, просто който си няма понятие от икономика е като слепец в бизнеса. Може един страшно предприемчив човек да успее с някоя идея, но зад него винаги стои екип от счетоводители, маркетинолози, мениджъри, финансисти, а синът му/дъщеря му задължително ще учи в Лондон или САЩ ВА. Хората не са прости. В моя университет имаше и синчета на аристократи, какви ли не и не познавам човек с над 5 г стаж по специалността със заплата под 150 000-250 000 евро на година. Информатиците стигат до един праг от 60-80 бона и заспиват там. Това е положението.
Само най-добрите медици (хирурзи) и адвокати могат да се мерят по доход с висшия мениджмънт на големите корпорации, а той винаги, ама ВИНАГИ е завършил ВА и/или МВА

10.   До 9 - има запад и запад, западът не е само Германия, Англия и САЩ. Италия, Франция, Испания, Чехия и Унгария също са запад!

11.   До 9 - къде да го трупам този стаж като се обучавах редовно, хм?

12.   Едно си мацето знае - едно си бае. Стартовите заплати за хора с "Бизнес администрация" са доста по-ниски от същите в IT сектора. Не случайно много хора след бакалавър в друга специалност записват "Компютърни науки" или "Информатика". Да не говорим, че е много по-хубаво да пишеш код от колкото да се занимаваш с клиенти. Маркетинг специалистите специално започват с звънене телефони на клиенти и предлагане на продукти и оферти, което е унизително. Че какво му е хубавото на това?

13.   Eee хе-хе наемите вика по 3000 евро. /номер 9/Къде това-на Луната? :)

14.   10 - Чехия и Унгария от 1945 г. насам не са Запад, а са си чисти бивши комунистически републики от СИВ. В момента и двете много зле икономически. Не блестят с добри университети.

13 - наемът, който плащаме с приятеля ми за жилище 110 кв. м. в голяма европейска столица е 2600 евро. Живеем в много добър квартал, близо до центъра. Това беше най-евтиното подобно жилище - другите искаха над 3000 евр. Скоро се преместихме.

Погледни картата на Европа - почни от Лондон, през Париж, Рим, Виена и т. н. и търси хубаво жилище в хубав квартал, където не живеят емигранти и ще видиш, какви са наемите. В Лондон дори за 3000 евро не знам, дали изобщо ще има жилище. За градове като Ню Йорк, Хонд Конг да не говорим (това за мен също е Запад).

Но както и да е - оправяйте се, аз отивам да се наслаждавам на weekend-a, защото след обяд трябва да поработя за тлъстата си заплата и определено няма да се занимавам с компютърни кодове.

15.   Според мен в България схемата е тотално сбъркана. Гледат се дипломите, нищо друго. Аз лично смятам, че няма значение какво и къде си завършил, а какво можеш да правиш и, разбира се, колко качествено го правиш. Повечето прависти и (да пази Господ) медици в България не знаят на кой свят са. Завършили са даденото нещо, 'щото "тати така каза", не защото го искат. Пълен хаос. И после тоя идиот ще ме лекува. Пф.
Така че зарежете това коя професия колко е платена. Ако си вършиш работата като хората, ще те оценят (най-вече в чужбина де). :))

16.   Кочината БГ само може да си мечтае да е като Чехия и Унгария!

17.   Ама 14 ме трепе от смях. То човек ако търси за 10 000 000 евро може да си наеме жилище, ама никой от нас не говори затова. Сещаш ли се, че ако имаше толкова пари нямаше да седиш да се хвалиш по форумите и освен това щеше да си имаш собствено жилище в Ню Йорк, или да си купиш някой остров направо, нали така:DНавсякъде има скъпи имоти и скъпи наеми, но никой не гледа това, ама ти имаш някакви психически проблеми явно, чакай да не се занимавам с теб. В която тема влезеш едно и също не ти омръзна вече от колко време да повтарящ едно и също по анонимните форуми. Жалко е:)

18.   Сега най-много се търсят хора за уеб дизайн и разработка.

19.   Прекалено много икономисти има в БГ и малко инженери и компютърджии.