Споделена история от Образование

Помощ -образование!
Привет от мен, приятели:)
Не съм писала от доста време. Много сте ми помагали преди и аз на вас също;)
Сега отново имам нужда от помощ. Предимно пиша тук на тема образование. Дори аз я предложих тази секция, още когато я нямаше.
Та, накратко казано положението е следното:
Подадох документи /за кандидатстване в чужбина/в Холандия и сега мисля Франция и Германия. За Франция ще ги натъкмя нещата някак, но за Германия имам някои проблеми.
Значи аз изкарах 5, 5 на ИЕЛТС. А на повечето места се иска 6. На местата, на които приемат с по-малко искат да знаеш немски, а аз не го знам. Използвам ДААД като информация, от никъде другаде не черпя инфо. Писах до някои унита с въпросът какви документи трябват и на какъв език, дали може на английски, защото ги имам в готовност. 2 от тях не ми отговориха/в Хамбург и Тюбинген/. Останалите 4 ми пратиха един куп линкове и още повече ме объркаха... Както и да е предполагам горе-долу какви документи да пратя същите като за Холандия и ще ги преведа на немски за всеки случай.
Ключа обаче и най неразбираемото за мен е, че в някои уните/почти всички/ искат това:
Entrance qualification to a Bachelor's degree or an equivalent (secondary school degree equivalent to German "Fachhochschulreife" or "Abitur")
или това:
The course requires an equivalent of a higher education entrance qualification for German Universities of Applied Sciences.
или:
Secondary school certificate (twelve school years minimum) equivalent to the German "Abitur" or "Fachhochschulreife".

Значи, ще ме помислите за много тъпа, обаче аз го разбирам по няколко начина. Искат ми документ, че съм приета в друго висше учебно заведение/Германия, или България? !? /.
Днес рових това "Абитур" май се оказа, че е немска матура, ако съм разбрала правилно. Аз съм държала матури, но не немски. Изобщо някой ще ме "светне" ли?
И има ли надежда да ме приемат с 5, 5, вместо 6.
Защото сега незнам да ходя да се явявам пак на ИЕЛТС ли, немски ли да уча, френски, или холандски, а парите са кът. Пък и сроковете ме притискат.

Коментари

1.   Здрасти - мога да ти помогна, защото съм завършила в Германия преди години.

Първо - Абитурата в Германия или т. н. Матура в Австрия са просто нашето средно гимназиално образование с издържани матури. Т. е. искат ти дипломата за средно, но да си правила матури, което ти дава право и в България да учиш във ВУЗ. Има хора, които не искат да учат висше и не правят матури - капито?

Иначе, забрави за университетите в малките градове в Германия (тюбинген??? ) и забрави за немски бакалавър без немски език. Не си губи времето просто да кандидатстваш, немските университети не предлагат бакалавър само на английски. За сметка на това магистърските програми са почти на английски.

За Холандия - има такси от 1600 евро на семестър, животът е много, много скъп. Страшно скъп!

Моят съвет е - завърши бакалавър в България, научи като хората английски и Европа е твоя за магистър-а. Има „Еразмус“ програми, ще имаш възможност за семестър да отидеш някъде, да се запознаеш с хора, да видиш как стоят нещата.

Без немски език обаче не бих се навила да ходя да уча дори магистър в Германия, макар че е възможно. Имат много обширна литература, а тя си е на немски.

В Холандия всички говорят и английски, но като цяло целият социален и т. н. живот (лого) си е на местния език и си пак изолиран.

За Франция да не говорим...

Съветче - не ходи да учиш в страна, в която не говориш местния език. Винаги ще се чувстваш изолирана.

И още - в Германия простите лелки от университета, които обработват кандидатурите са без всякакво образование, злобни и не знаят английски. Пускат си ти някакви линкове и се оправяй. Не се занимавай, защото и един предмет на немски да имаш в бакалавърската програма, гориш.

В моя университет, който е най-добрия в Германия (е, карат се с още 2-3) бакалавърските програми са 80% на немски език и има лекции накрая на английски. Зависи от специалността. Магистърът преминава само на английски, но се ползва и немска литература, професорите си държат на своите си теории, писания и глупости. Забрави направо.

Успех