Споделена история от Образование

Дилема: Българска филология или Социология?
Здравейте. Броени дни ми остават до кандидатстването, а аз съм много неориентирана, още не знам какво точно искам от живота. Дилемата ми е между тези двете специалности, ако някой е по запознат моля да сподели мнение и т. н. Много се колебая и за соц. дейности харесва ми идеята за работа в разни такива институции.. И освен това каквото и да запиша сега, мога ли след време да завъръша магистратура журналистика, връзки с обществеността, маркетинг или някаква икономическа специалност?

Коментари

1.   Здравей!
Аз съм завършила българска филология. В момента работя по специалността си - редактирам книги и преподавам литература. Веднага ти казвам, че с тази специалност не се изкарват добри пари. Да, дава ти чудесна основа, среща те с прекрасни преподаватели и колеги, но това е. Реализацията след това е трудна.
На мен ми се налага да се издържам сама. Не ми се ще да се впускам в подробности колко е трудно, непоносимо трудно понякога.
Реши какво искаш. И мисли какво ще правиш, след като завършиш.
Успех!

2.   Здрасти! Аз завърших бакалавър Социология и след това магистър Лайфстайл журналистика! Мисля, че ще останеш доволна от специалността. Е, реализацията е трудна като всичко останало в България, но пък развиваш много аналитично мислене и влизаш доста бързо в умовете на хората, което както се досещаш хич не е зле! Така избери Социология!

3.   Привет, и аз съм с Българска филология... но след това трябваше да завърша и Право за да мога да оцелея финансово. С литературата не се изкарват добри пари - можеш да бъдеш млад учител, можеш да бъдеш коректор на книги, журналист във вестник... Почти всичките ми състуденти от филологията завършиха и 2-ро висше образование, по което успешно се реализираха... най-вече Право - иначе литературата я обожавам - за мен тя остана едно хоби и нереализирана мечта - и такава смятам да си остане, нищо, че ми е слабост

4.   Социология разбира се, навсякъде ще те приемат с това

5.   Нито едно от изброените, освен може би нещо свързано с икономика. Ще се чудиш после какво да работиш, а и5 да намериш нещо - заплащането е обидно малко.

6.   На мен отдавна ми е мечта да съм учителка, но дилемата е дали гимназиална или на малки деца. И от всякъде слушам различни мнения, някои казват, че парите са добри, други обратното, а за бф знам че е и мн учене

7.   .... ако бях на твоите години сега бих се ориентирала към медицина... а иначе нито едното, нито другото, което си избрала си струва усилията.... ЗАРА

8.   Филология, българска филология. Ако още следиш темата ще ми бъде интересно да кажеш какво записа в крайна сметка.

9.   E, какво избра в крайна сметка? Какво записа?