Споделена история от Образование

Рехабилитатор
Здравейте, искам да ви питам какво мислите, да си рехабилитатор в България доходна работа ли е. Имам още една година, за да реша какво искам да уча. Това ми харесва, но не съм много запозната с нещата около тази професия. Наистина както всеки и аз искам да уредя живота си добре... за сега съм се спряла на това. Всеки ми казва различно... едни казват, че е добра работа... други пък, че не се взимат добри пари за това. Вие какво мислите :?

Коментари

1.   Ако си се спряла твърдо на това има две възможности за учене - Рехабилитатор в медицинския колеж Филаретова, или Медицински рехабилитатор - ерготерапевт в Медицински университет София или софийски университет. Медицинския рехабилитатор е по-добре защото се отварят повече възможности за работа от обикновения рехабилитатор. Прочети в нета... със сигурност има информация за тази специалност.

2.   Откакто въведоха матурите, всеки втори става рехабилитатор или помощник-фармацевт. С оценката от матурата по биология можеш да влезнеш за рехабилитатор, медицинска сестра, лаборант, акушерка, рентгенов лаборант, помощник-фармацевт. Но е така за съжаление-здравните работници в България не са добре платени. Ако имаш намерение да се занимаваш по-сериозно с биология и химия и за да си сигурна, че ще си уредиш по-добър живот, защо не се замислиш за медицина, фармация или стоматология? Ако пък не ти харесват тези, запиши се за рехабилитатор. Професията не е лоша, но парите не стигат.

3.   Няма работа никъде за нас!Не се захващай изобщо!Аз завърших наскоро и все още съм безработна!Навсякъде ти затръшват вратата под носа -все едно си престъпник,че търсиш работа!

4.   и аз съм завършила тази година и все още нищо нито в София, нито в Русе.... и т. н. доста е трудно по-добре извън България

5.   Само с връзки можеш да почнеш работа! Навсякъде са се закотвили дърти пенсионери и някакви въртоглави, неграмотници, настанени с връзки! Докато учех в курса имахме супер идиоти, които бяха неграмотни отвсякъде, не само медицински, но сега работят в някои болници! Жалка картинка!

6.   Според мен е добра идея. Запиши се щом ти харесва.

7.   И аз искам да ставам рехабилитатор. Моята братовчетка е рехабилитатор и е доста добра професия.

8.   Аз съм рехабилитатор по професия с голям стаж. Удовлетворението от резултатите след възстановяването на пациентите е чудесно. Но у нас тази професия не е платена добре и много трудно се намира работа в България. Но ако желанието Ви е голямо да следвате за рехабилитатор, бих Ви посъветвала да се реализирате извън страната. Рехабилитацията е на голямо уважение и много добре платена в чужбина.

9.   Аз съм за осми клас и ще уча само английски.Това ще ми помогне да науча езика добре и да се реализирам в чужбина.Аз обаче искам да съм кинези-терапевт.От 5-годишна мечтая за това, защото мама е мед.сестра.Понеже ме е гнус от кръв и такива неща разбрах че кинези-терапевт е най-добрата работа за мен.

11.   И аз завърших тази година Кинезитерапия и рехабилитация, ходене по мъките!!!! В болниците, работа няма, ако си без връзки!!! Малко са местата, никой не напуска и така, а масажи не ми се правят, за това ли учихме толко години, всички болести, всички!!!! Само дето не сме доктори!!! Всичко знаеме за всички заболявания, инсулти, инфаркти, ДЦП, Неврологични болести, все ние сме хората дето оправят човека да може да работи и да е пак човек, дето се казва, ама пари няма, то работа няма!!!! Предлагат ми СПА-центрове, масажи, абе за това ли учих, един курс за масажи е 2 седмици и 300лв, Рехабилитатора не е масажист, това е само част от уменията му, но не основата на професията!!!! Абе, мъка!

12.   н 11, направи си своя практика някъде, но да - И масажи ще правиш. Хубавото е, че не ти трябва кой-знае какво помещение и инвестиция
мой познат с това образование е шеф на СПА и печели добре. Проблемът ти е, че хората които са болни от разни болести за рехабилитация са болни заради неправилен начин на живот най-вече, а такива хора нямат и пари. Който има пари е здрав, спортува, храни се добре и не е болен. С две думи иска масаж и то не медицински
Има и спортисти, разбира се, но колко са тези професионални атлети?
А в болница ще работиш за 400 лв.
Тези пари една масажистка ги прави за 1 ден.

13.   Абе, който още не се е прецакал, да не почва да го учи!!! Никаква реализация, учиш за доктор, изпитват те професори по медицина и хирурзи, ходиш с години на стажове по всички болници, работиш и в хирургия, и на всякъде и накрая, масажи!!!! е не мерси, това не ми е професията, аз съм медицинско лице с диплома от МУ - София, ако ще правите масажи, няма смисъл да учите висше образование, курса за масаж е, няма и месец и си готов!!! Абе разочарован съм, толко учене!!! Изпити по Анатомия, физиология, Неврология, Вътрешни болести, Ортопедия, Детски болести, Патокинезиология, Кинезиология, Гериатрия. Отделно специалните предмети, Кинезитерапия и Физиотерапия, Светлолечение, калолечение, минерални води, всичко!!!! И накрая 450 лв.

14.   Проблема е че силата на рехабилитацията бе е в масажа а в специализираните техники, след инсулти, инфаркти и неврологични или орточедични проблеми, раберете! Ако не работиш в болница, просто няма как да се добереш до клиенти! Хората като получат инсулт или инфаркт или някое авто- имунно заболяване влизат в болница, и тъй като здравната пътека е 7 дни, той е принуден да моли рехабилитаторите да го поемат на " частно" щото го гонят от болницата, а той си е зле!!! , и така си намираш пациенти!! Иначе така да чакаш, някой да ти звънне, надай се!!! Затова всеки драпа за болница, ама нямам връзки!!! Затова не препоръчвам тази специалност, ако няма да работоте в чужбина! Тука е загуба на врвме и пари!!!

15.   Аз сам от Македониа, следвал сам Кинезитерапиа в Русе, преди почти 10 години. Завршил сам и Магистерски студии в Македониа, и какви ли не курсове останали. Аз от като сам свршил до днес, не сам успел да вземам повече от 800 лева, но с многу работа и какви ли не усилиа.
Толку учене и толку мака не си струва. Затова моја препорака ви е да не учите за никакв Рехабилитатор. Ако вече искате да работите тази работа завршете некои курс от 1-3 месеци и работете. Не си струва толку учене за ништо!

16.   Здравейте, аз също съм от скоро завършилите, , Рехабилитатор'' и не знам ако някой ме попита, дали да започне да изучава специалността какво да му отговоря - да го подкрепя или да го откажа. По-скоро бих го подкрепила, защото аз съм доволна от наученото, но проблема идва след края на образованието, никъде не те вземат насериозно а свободните позиции не предлагат повече от 400 лв. Нето..

17.   Леле хора направо ме отказвате :)!!!

18.   Щом ви харесва тази специалност не размисляите, а докато тук се създадат условия за оценяване на труда ви на вън, в чужбина може би ще се реализирате по успешно. И във финансов и професионален план.

20.   Здравейте!
И аз възнамерявам да кандидатствам медицинска рехабилитация и ерготерапия в Бургас, но се притеснявам за по-нататъшната реализация. В чужбина, до колкото знам, е много високо ценена, търсена, добре заплатена и развиваща се специалност, но в България уви не е така. А аз съм от хората, които не искат да напуснат страната си. Но като гледам явно само извън страната има възможност за развитие и работа. И все пак познавам хора, работещи като рехабилитатори, не в болници, а в свои кабинети. Оказва се, че в България е по-лесно да отвориш свой кабинет, отколкото да си намериш работа в болница... Професията е наистина прекрасна! Но не знам дали да избера нея или психологията (другото за което се двуомя).
Всеки съвет ще ми е от полза!