Споделена история от Образование

Медицина
Искам да стана доктор, но не съм много наясно с нещата. Знам че трябва биология и химия, но знам само това. Някой може ли да ми обясни точно как стоят нещата ?
По какво ще е най-добре да държа матура по биология или по някакъв друг предмет, който знам че ще изкарам над 5?

Коментари

1.   Здравей,
Копирам ти текст от правилника за прием в МУ София:

Чл.22. Балът за класиране в специалностите медицина, дентална медицина и фармация за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър” се образува от сбора на оценките по:
- биология и химия от Държавните зрелостни изпити / при липса на оценки от положени зрелостни изпити по биология и химия се вземат оценките от дипломата за средно образование/;
- удвоените оценки от конкурсните изпити по биология и химия.

Тоест, ако оценката ти от дипломата по химия и по биология ти е 6,00 няма логика да пишеш матура по предметите, защото надали ще изкараш толкова и ще ти смъкне бала - в такъв случай пиши примерно някакъв език колкото да минеш матурата.
Съответно, ако преди години не си мислил да кандидатстваш с тези предмети и имаш 3ки и 4ки това е шансът ти да си повдигнеш бала.

Препоръчвам ти да се разровиш в сайтовете на университетите, които те вълнуват - там пише всичко и да разгледаш форумите им - там има както се казва информация от първа ръка - демек от хора, които там учат, наскоро са влязли или искат да учат там. Давам ти линк към университета в София.

http://mu-sofia.bg/

и към форума

http://www.medfaculty.org/forum/

Ана

2.   Мога да ти кажа за МУ - София и Варна и за СУ, специалност медицина.
Значи за София и Варна имаш конспект по биология - над 60 теми, развива се по една от всеки клас (8., 9., 10. ) общо за 5 часа. По химия имаш 1 тема 4 задачи от конспект с около 500 задачи. Има ръководства с решени задачи, така че ако искаш - дори можеш да ги назубриш, и без това химията не е толкова важна за медиците.
Гледат се само оценките по биология и химия от дипломата, затова няма никакво значение какво имаш по другите предмети, дори само 3, вкл и на матурата. Затова е добре матурата ти да е по друг предмет.

В СУ темите са по-малко, но има тестове - т. е. там наблягат повече на разбиране, отколкото на зубрене. Което е хубаво, но базата им не е перфектна, доколкото чувам, но може и да греша. А и са забутани в Лозенец, ако знаеш къде е, което прави и ходенето до там по-трудно.

Иначе за Пловдив ти трябва съвсем друга подготовка.
Успех и дано направиш света по-добро място с професията си!

3.   Благодаря и на двете Ви, тази информация наистина ми беше полезна. Изясниха ми се доста въпроси, на който не знаех отговора.

4.   www.medfaculty.org Тук ще намериш всичко, което те интересува.

5.   Здраваей те, аз имам същия проблем, но също така искам да знам според вас кой е най-подходящия университет за учене на медицина? А чух някъде, че можело и в колеж да се учи вярно ли е ? и ако е вярно кое е по добро: УНИВЕРСИТЕТ ИЛИ КОЛЕЖ. Благодаря предварително...

6.   Номер 5, в колеж не се учи медицина -поне не в България, защото тук университетите са по -висши от колежите.
Най-престижният университет за медицина е СУ (Софийския), но се влиза мега трудно, поради многото кандидати. Пловдив също е удачен вариант. Следват Варна, Плевен и Стара Загора. Другаде няма медицина в България. За медицината трябва да са ти ясни няколко неща-пада мега здраво учене и много нерви, понякога ще ти е толкова трудно, че може да си на косъм да се откажеш, защото много хора се отказват още в началото. Медицината е най-отговорната професия, така че ако имаш намерение да я изучаваш, ще трябва всичко да знаеш, абсолютно всичко, защото всяка подробност е значима.
Изпитите са доста трудни, а на тези по практика късат много. Просто, за да се занимаваш с медицина, всичко друго трябва да ти остане на заден план. Пада супер здраво учене по всичко-аналитична химия, биохимия, биофизика, анатомия на човека и т. н.
Също трябва да ти е ясно, че изпитите по практика стават върху трупове на хора от моргата. Гледки всякакви. Иска се здрава психика, пък и се учат всички части на тялото и на латински език. Дано ти помогнах с информация. Успех!