Споделена история от Образование

Магистратура и къде?
Здравейте, наскоро завърших техническия университет с 3. 60 среден успех и 4, 00 на двата държавни изпита. Искам да уча магистратура в чужбина и най вече съм се насочил към Швеция и Дания и обучението да е на Английски език. Знам, че има такива програми и че самото образование е безплатно в Скандивските страни, но и знам, че стандарта там е много висок и ме интересува, колко ще е горе доло издръжката ми на месец. Чух, че и в Германия имало магистратури на Английски език, но не знам как стоят нещата. Успеха ми е малък, знам го, но ако изкарам добра оценка на TOEFL дали ще мога да се преборя за някаква магистратура в чужбина изобщо? Може и за други места да дадете съвет, без Англия понеже там е 25000 паунда и ще ми е малко зор :).

Коментари

1.   За прием трябва да проучиш университетите, които те вълнуват - някой имат изисквания към успех, тип бакалавър, препоръки и т.н. - други са по-либерални и приемат по-лесно, но и лесно ритат

Мога да ти дам информация за Дания. Първо, където и да си разходите най-много зависят от града, в който ще учиш, тъй като едно от най-големите пера е наемът - наемът в Копенхаген е доста по-висок от тези в другите градове в Дания, което е нормално. Тук много зависи и дали искаш да живееш сам, дали си склонен да живееш със съквартиранти, общежитие и т.н. Мога да кажа, че ако не отидеш на общежитие, където е значително по-евтино някъде 1000лв за наем ще те оправят от всяко положение - в по-малък град може и да ти е 600-700лв. За храна ти трябват около 400-500лв - ако си момче и 300-400, ако си момиче. Картите за градски транспорт са около 100лв на месец със студентско намаление. Общо взето 1600-1700лв на месец ще те оправят.

В Германия е доста по-евтино - била съм в Берлин (трябва да се има предвид, че съм чувала от немци, че Берлин е един от доста евтините им градове и не може да се сравнява с разходите примерно в Мюнхен - затова говоря само за този град). На мен лично Берлин много повече ми хареса от Дания - просто е голям град, чувствах се добре, хората са по-отворени от датчаните (винаги отначало е по-трудно като си чужденец, но аз поне си намерих доста приятели немци), има повече заведение и повече неща, които можеш да правиш из града, а и цените са достъпни - в Дания е доста трудно да можеш да си позволиш да водиш социален живот, ако нямаш доста пари.

Общежитията в Берлин варират между 140 и 300 евро, но е с централно разпределение. Аз попаднах на едно за 180 евро и условията бяха задоволителни - отделно ток, вода, парно ти влизат в тея 180 евро - само интернета се плаща допълнително, но е често срещано да делиш с някой от съседна стая примерно и не е повече от 20-30лева месечно. Картата за градски транспорт в А и Б зона ти е 50лв, което ти е предостатъчно - надали често ще се моташ в С. Храната също е по-етина от тази в Дания и 350-400лв са ти достатъчни. Като зяло до 1000лв са ти квартира, храна и гардски транспорт на месец в Берлин - а това, което ще харчиш отгоре зависи от теб. Таксите в берлинските университети не са високи - в моя беше 300лв на семестър. Като цяло един семестър в Берлин ми струваше доста по-малко от един семестър в малък град в Дания.
Ана

2.   мерси много :)