Споделена история от Образование

Относно матурите?
Здравейте аз съм от София на 17 и догодина съм на матури, за втора матура съм избрала философия макар повечето от моя клас да избраха география. Та на мен философията ми е интересна, но искам да попитам тези които са били на матура по философия дали е трудна тъй като всички ми казват че няма да се справя защото се включват 5 предмета и материала, които трябва да се научи е голям и някои неща се зубрят.. та дайте ми някакъв съвет и какви книги да чета сега чета Ерих Фром - Бягство от свободата. Моля помогнете, мерси предварително

Коментари

1.   един съвет от мен матурата по философия е трудна да не говорим че за свободните отговори трябва да си доста на ти с философията като цяло, но успех избора си е твой

2.   ХАХА бе трудна тази година бях на матури и аз също бях избрала философия а там съм толкова боса ... ако наблегнеш на есето ще я вземеш аз така направих не отговарях на свободните отговори понеже както вече казах никва ме няма :Д но е факт, че А.Б.Б.Г ми свършиха чудесна работа и си взех матурата с а се борех за 3 :Д не съм чела нищо и не съм се подготвяла дори преподавателката не ни подготвяше :Д както и да е мисълта ми е че ако имаш елементарна обща култура и обичаш да говориш матурата ще е твоя ;) късмет

3.   съгласна съм с номер 2.... Аз не съм се скъсала да уча просто не ми трябваше оценката, просто ми трябваше да я взема. Постарах се на есето и готово изкарах 4 без да уча... Ако пък искаш по висока оценка пиши да ти дам скайпа си имам жсичко най важно. Класната ми беше учителка по философия и ни даде всичко най- важно.

4.   Аз също тази година бях си избрала матура философия. Никога не съм учила в у-ще, бях любимка на г-жата и винаги съм имала 6-ци, но никога не съм ги заслужавала. Когато и казах, че ще се явявам на матура философия, тя не остана много очарована. Явих се на матура заради есето, защото винаги съм ходила на олимпиади по философия и съм се справяла доста добре. Матурата беше в сряда, във вторник следобед седнах и препрочетох термини и някой основни неща за философите. Това беше за 4 години. И накрая останах доволна от оценката си, макар че не ми трябваше и не ме интересуваше.

Въпросите А. Б. В. Г са основни неща. Научи термините, философите и основни неща от логиката, долу горе и ще се справиш, а свободните отговори не мисля, че трябва да си кой знае какъв философ, за да отговориш. Всичко е рамките на нормалното. Не мисля че е трудна! Заслужава си, защото е интересна! :)

Smile :)

5.   Според мен философията не е лесна. Сигурно зависи и от проверяващия - един вид той/тя на каква вълна е. Моето впечатление е, че философско есе не се пише лесно - есе по литература е едно - там споделяш твоето виждане; философското есе трябва да разкрива твоята позиции, но и да показва, че разбираш проблема - тоест един вид през годините какви са били вижданията на хората. Спомням си, че съм писала есета на тема примерно човека и социума - тук трябваше задължително да се споменат платон и още някви философи, мъртъв ли е бог - тук се въртеше около ницше - общо взето идеята ми е, че за мен поне философското и литературното есе са две различни понятия. Философското е като тема твоето мнение, а не само твоето виждане. Аз лично смятам, че географията е по-лесна от философията.
Все пак да уточня - не съм се явявала на матура по нито един от двата предмета, просто споделям впечатленията си от тях.
Ана

6.   Вземай частни уроци от Уинтърфайър! баба Пенка

7.   Няма страшно, от горе се съобразяват че днешните ученици са леко малоумни и правят елементарни матури. За пример мога да ти дам един мой съоченик(завършил съм преди 2 год)прави матура философия и без да е влизал в сиг нито един час исзкара 4. 7

10.   Утре имам матура по Философия... учих, но не много, а колкото да видя за какво става на въпрос. Гледам коментарите и доста ме успокоихте, но дали ще я взема както казвате без да се учи толкова много, просто не знам.
СТИСКАЙТЕ ПАЛЦИ!!! :D

11.   Здравейте! Искам да попитам проблем ли ако при попълването на заявлението съм допуснала някаква грешка например грешно написана името на предмета?
Благодаря предварително!

12.   Аз тази година мисля да кандидатствам матура по философия но се притеснявам дали ще успея ако може някои да ми даде няколко съвета или поне повече към какви въпроси се задават за да може да се подготва защото нямам много време благодаря много