Споделена история от Образование

Да станеш лекар?
Здравейте. Искам да стана лекар, но химията ми се струва трудна и не знам много за нея, биологията е по-интересна и по-лесна за мен. Дали химията е голяма пречка, ако реша да уча медицина? Имам още няколко въпроса, на които ще се зарадвам, ако ми отговорите. Направо да попитам:
Кой университет е по-добър? Градът е без значение.
Трябва ли да се на изпит в самия университет или оценката, по която ще ме приемат (евентуално) е оценката от дипломата по биология и химия в училището, което уча?
Каква е най-ниската оценка, която трябва да имам по биология и химия, за да ме приемат?
Има ли задължителна литература, учебници, които трябва да прочета?
И последният, който може би не е толкова важен: Колко години се учи? Бях прочела, че е около 10 години, 6 години - обща медицина и останалите по специалността. Но не съм сигурна и затова ви питам.
И ако има значение - ще се подготвям сама и съм на 15 години.
Благодаря предварително.

Коментари

1.   1. Чак да ти е пречка не бих казала, но определено ще ти вървят по-трудно нещата, като не я разбираш :)

2. Аз бих заложила на този в СОФИЯ.

3. Оценката от дипломата ти няма никакво ама абсолютно никакво значение по самото ти приемате, тях това не ги вълнува.. Естествено, че ще се явиш на изпит, няма как без изпит това е главното.. Оценката от дипломата ще ти има може би участие в образуването на бала, но ако си карала матура по този предмет ще ти вземат оценката от матурата, а тази от дипломата е без значение.
Всеки университет си има негов си справочник, който е за самият изпит с примерни задачи, какво е дава и т. н.

2.   Не можеш да си готвиш сама, освен ако не си гениална. Много е трудно без уроци. Разбирам че имаш проблем с химията, но без химия не може. Както за да влезеш, така и после се учи химия, биохимия и т. н. За минималните балове можеш да провериш в класирането от тази година на сайта на всеки университет. Имай предвид, че се момиче и ще видиш, че при момичетата е по-висок бала. Успех!

3.   Здравей. Първо - като за начало щом и на 15 може да се готвиш сама, като отделяш специално внимание на тези предмети в училище и се подготвяш задълбочено в къщи... но това ще е достатъчно до един момент. Когато станеш 11 клас трябва да започнеш уроци задължително, по възможност при преподаватели от университета, в който си избрала да кандидатстваш, защото няма как да се ориентираш сама в критериите за оценяване, писане на тема и представяне на задачите по химия. В момента двата най-добри университета в България, които предлагат тази специалност са МУ София и Софийския университет. Не се подлъгвай по това, че СУ предлагат тази специалност от скоро. Базата им е доста добра, туй като все още нямат изградени всички необходими компоненти се обръщат към частни лаборатории и тн. Много е важно в дипломата си да имаш 6 и по двата предмета. Тогава 5, 50 на двата изпита в университета ще ти стигнат. Във всеки университет полагаш отделно изпити, тъй като са автономни. Един по биология и един по химия. Оценката ти се сформира по следния начин:
оценка биология от дипломата оценка по химия от дипломата 2 х оценка от биология изпит 2 х оценка химия изпит, като се разделя средно аритметично. Дано да съм била полезна. Ако имаш още въпроси може да ми пишеш тук: niall@nga. bg

4.   В София най-добре - МУ или СУ. Медицинският факултет на СУ е нов, но за сметка на това и базата е изцяло нова, 80% от преподавателите там са се прехвърлили от МУ. МУ и СУ са добрите варианти, но все пак всичко зависи от теб, дали имаш желание, да учиш.