Споделена история от Образование

Да уча ли, или да работя?
Тази година завърших средното си образование, но не мога да реша какво да правя оттук нататък. Да уча ли, да работя ли? Всички казват, че е по-добре да учиш, но има ли някаква файда от това или е загуба на пари и време?

Повечето ми съученици вече ги приеха в университети с хубави специалности като психология, право, финанси, бизнес и администрация, но.....не вярвам като завършат да работят по специалността си. Не познавам и един, който е завършил право и сега да е богат адвокат или пък да е в парламента... или бизнесмен, психолог. Тук няма реализация, а хората нямат пари. Особено що се отнася до психология... вярно е, че напоследък набира интерес у младите, но за повечето хора в България тази професия е нещо срамно и никой няма нужда от нея. Как се прехранват? Ами маникюристките, козметичките... никой няма пари за глупости, а едни вежди са 2лв. Как оцеляват тези хора?

Искам да уча за да работя един ден по специалността си, но не знам какво и не съм сигурна дали изобщо ще работя, това, което съм учила...
Така че, тези, които сте минали по моя път - моля за съвет! Предложете някои специалности/професии, които имат добра реализация тук и добро заплащане за да живее един човек нормално в нашата страна.

Коментари

1.   Има и 3ти вариант, да учиш и работиш! Както повечето от нас.... НОООО знай че хич не е лесно да ги съчетаваш! Ще имаш дни, а може би седмици, в които ще мечтаеш само и единствено за малко почивка и сън, но няма да можеш да ги получиш особено по време на сесията :(

NoBody

2.   Да, на същото мнение съм. И аз уча и работя.. но се справям. Трудно е, но това е най-добрият вариант. Пък и замисли се... след време имаш по-горям шанс да намериш някаква работа, по-добра с висше, отколкото
без него.. представи си, че се отвори възможност, явяваш се на интервю, но ти казват, че трябва висше, за да те назначат. Да се отказваш от образованието, защото може би... след време.. е глупаво. Пък и има доста хора, които работят по специалността си. Всичките нотариуси и адвокати и юрист-консулти например

3.   :д Ами прав си, самата аз уча право, последна година и се чудя къде ще си окича отличната диплома. Но да ти кажа е много по-добре да имаш образование, отколкото да нямаш. А и не е загуба на време и пари, зависи как си го направиш. Аз лично вземам 2 стипендии целогодишно и ми е много добре. По-добре е да имаш образование, независимо дали после ще работиш по специалността си или не. Всичко е стечение на обстоятелства.

4.   Има и 4-ти вариант: Отиди в чужбина! Разбира се за там ти трябват доста пари, но съм сигурна, че вашите ще те подкрепят и ще направят всичко възможно по силите си за да бъдеш добре! Аз например като завършвах средното баща ми изтегли кредит от банка за да мога да си купя рокля, обувки и да си направя бала. Семейството ми беше много бедно-но баща ми винаги е правил всичко по силите си за да бъда аз добре и да не съм лишавана от нищо. На времето и аз бях пред тази дилема, но започнах директно работа за да помагам на нашите.

5.   Според мен разсъждаваш грешно! В днешно време хората искат висше образование, дори ако работиш като един прост управител в магазин... Така или иначе образованието никога не е излишно!
Може да учиш и едновременно с това да работиш. Така или иначе замисли се, каква работа можеш да си намериш сега? Да работиш в магазин или заведение? И това докога?

6.   Учи - с учене бъдещето ти не е сигурно, но без учене е. Освен ако нямаш някоя гениална бизнес идея, разбира се... В такива случаи ученето е загуба на време и енергия, но щом си търсиш професия, значи нямаш бизнес ориентираност. Затова учи.

7.   Прави сте, но всичките ми съученици записаха мн добри специалности, колкото да се перчат сигурно. Но се замислих, какъв е смисъла, след като едва ли ще работиш по специалността си?! Имам една позната, която е завършила ИТ и изобщо не може да си намери работа. До колкото знам сега работи на някакво място, което изобщо не е смързано с професията й. Само в България ли е така бе хора? Това е супер глупаво...вече стана "модно" да си висшист...а майната му на тва дали ще работиш по тва, което си учил или не...Всичко е загуба на пари, а парите, които ти искаш в нашите БГ университети не са за подценяване, това са много пари. А струват ли си? Не знам как е в университети, стегнато ли е, не е ли...но има ли смисъл? Имам една позната, която чисти кенефи в чужбина и й плащат мноооооого по-добре за разлика от някои професии тука. Жената е от мн години в чужбина, сигурно повече от 10, но успя да си купи апартамент, да го обзаведе....А тук в България какъвто и да станеш, едва ли ще можеш да живееш с заплатата, която ти дават, той като само тока няма да можеш да си платиш, какво остава за другото.

Това е моето мнение...не знам кой път да поема. Дипломата ми е 4, ако има значение...дори не знам дали ще ме приемат в някой университет, независимо дали е тук или навън.
Авторката

8.   Аз ще ти дам един съвет. Според мен по-добре учи сега, защото после наистина ще съжаляваш. Недей да мислиш, че е безсмислено. С воля ще успееш да се справиш и да взимаш повече от два лева. Моите родители не са учили и сега съжаляват и ще съжаляват винаги, заради имполсивното си решение Късмет

9.   Номер 4, с какво заминаването в чужбина е "4-ти вариант"? И там опциите са същите - учиш, работиш или и двете. Обикновено и двете, защото малко са родителите в БГ, които могат да издържат децата си в чужбина.

На авторката мога да кажа: Гледаш малко ограничено на нещата, като кон с капаци си. Никъде не е казано, че като завършиш право трябва да станеш адвокат или като завършиш психология психолог. Образованието ти дава някакви знания и умения, за какво ще ги използваш си е твоя работа и зависи от това колко си пробивна, упорита, мотивирана. Психологията е много полезна навсякъде, във всички бизнес преговори 80% е психология. Имам 5-6 познати, които завършиха психология, социология, статистика и други уж "умрели" специалности и сега работят в различни маркетингови агенции, фирми които набират персонал (при интервюта за работа трябват психолози) и т.н. Една "проста" секретарка да си, ако си учила психология ще можеш да се спазариш за повече пари, защото и там трябва бързо да преценяваш хората и да реагираш адекватно. Сега ще кажеш, че не си учила висше, за да ставаш секретарка - е да, ама ако като секретарка вземаш повече пари от лекаря в болницата, ще те питам пак кое е по-добрия вариант, да си работиш по пряката специалност, или да видиш къде може да си приложиш уменията най-целесъобразно.

Същото важи и за другите специалности, да не давам още примери. От теб си зависи какво ще направиш от живота си и от уменията си. Не ти е виновна нито държавата, нито никой, защото никой не е длъжен да те оправя в живота.

10.   Ако си имала наистина желание да продължиш образованието си, никога нямаше да допуснеш да излезеш от средното училище с диплома 4....

11.   Авторе, трудовият ни пазар бъка от ИТ специалисти, адвокати, съдии и администрация, а на нас такива кадри ни трябват в ограничено количество. Всеки учи за да не работи, всеки мисли, че като завърши право, администрация или ИТ, че един ден ще седне в офиса и ще си люшка краката цял ден. Погледни в Германия какво учат завършилите средно; Машиностроене, Сградостроене, Архитектура и изкуство, Земеделие, инфраструктурна пдръжка, и всякакви други професии, които са свързани с активен, градивен и плодороден труд. И не случайно Германия е най силната икономика в Европа, защото там всеки работи, и най важното: УЧИ ЗА ДА РАБОТИ.

12.   По-добре учи и работи. Запиши и нещо по-лесно колкото да имаш диплома. Каквото и да си говорим българина е устроен, така че нямаш ли диплома по нещо (дори и да не е свързано с кандидатстваната позиция) те смята за нищо. Имам приятел, който го питах имаш ли висше, за да стане охранител. Просто без диплома трудно ще си намериш работа в България, дори и в чужбина, където пък се търсят квалифицирани кадри по по-тежките специалности. Иначе не смятам, че си права за козметичките и маникюристките - даже повечето от тях взимат повече пари от висшистите, които работят по специалността си. Има хора, които печелят пари и са свикнали всеки месец да ходят поне веднъж на маникюрист и да ти кажа ли имат си работя и си печелят. Естествено зависи и от града.
Ана

13.   Номер 11, също много елементарно гледаш на нещата. Във всяка държава пазарът на труда е различен, според зависи от структурата на икономиката. Германия открай време е номер 1 в машиностроенето - автомобили, кораби, танкове, оръжия, квото се сетиш, много ясно, че ще си обучават кадри в тази област. В България машиностроене практически няма, за какъв чеп ти е да учиш това? Също така мога да ти кажа, че точно в Германия най-много се натискат да учат икономика и бизнес, следвани може би от ИТ и право. Машиностроенето е голям, но сравнително стабилен пазар, там няма бум както в ИТ да речем. И пак в Германия, както във всички индустриални страни, най-голям дял от икономиката заемат услугите, а не производствения сектор, а селското стопанство пък е от порядъка на едноцифрен процент от икономиката. Не го омаловажавам, но в страна, която зависи от високотехнологична индустрия, е нормално аграрната промишленост да е на заден план.

За другото съм съгласен с тебе, че поговорката "учи, да не работиш" е просто смешна и бих казал, че оттам произлиза голяма част от мрънкащия манталитет на българина, щото си мисли, че като е хванал "вишуту" и вече парите трябва да се сипят отгоре му, а той само да прибира. И това като не се случи (което е нормално), вече целия свят е виновен.

14.   Откога пък адвокатите са на едно ниво с администрацията? Аз адвокат, който да си клати краката и да е доволен от това, не познавам, щото професията е свободна, т. е. за да имаш пари трябва да ги изкараш САМ. Не е като в администрацията, където и без да работиш, ти тече заплата...

15.   Според мен пък шансът в живота е сбор от различни неща- лични качества и усилия, късмет, обстоятелства. Има редица примери за хора, имащи само средно образование, които са успешни и развили се в областта, в която работят. Наличието или липсата на диплома не означава нищо. По-важното е какво умееш да вършиш и как го вършиш.

16.   15, прав си, точно така е. Само че тия хора, които имат качествата да успеят и със средно образование или дори без образование, те не се питат какво да следвам и има ли смисъл, ами ДЕЙСТВАТ и си подреждат живота. От тука може да си направиш извод, че авторката не е сред тези хора, а е по-скоро една от многото, която иска да си изучи някаква професия и да си я работи до края на живота си.

17.   С адвокати е фрашкано отвсякъде вече. Всеки втори учи право. Но както по-горе казаха, адвокат ли си, работиш на частно и взимаш колкото сам си изкараш, а ако нямаш опит, слава и връзки, (като при новобранец)ще си седиш в кабинетчето и ще си клатиш краката с месеци, чакайки да получиш обаждане, докато един ден не фалираш и не се ориентираш към нещо друго. Това показва практиката с "Правото" нямаш ли "твой човек" в тази област или просперираш мега трудно или се ориентираш към друг занаят.

18.   В момента съм в Германия. Тук вземам по 120 лева на ден..но какво от това ?! Бачкат те яко, парите които вземаш нямат стойност за теб, сладостта я няма и си втора ръка. Може с образование да не вземаш 3000 лв заплата, но да работиш и да ти е мъка да ставаш заран или да работиш станал с кеф, са две различни неща. След месец ме очаква записване в университет и предполагам ще съжалявам , но знам че такс трябва и е нужно да инвестирам в бъдеще а не да остарея и да не се развия така както искам. Успех!

19.   Напълно подкрепям номер 15, наистина уменията, това да си сериозен и отговорен, да си вършиш работата както трябва е много по важно от дипломата ти. Късмета също определя много неща, ако попаднеш на точното място в точното време може да имаш страхотна работа, а ако нямаш късмет и най-хубавата диплома да имаш пак може да вадиш мизерни пари. Образованието обогатява общата култура, среща те с културни хора и ти отваря повече врати, но не е най-важното за успех в живота.

20.   Абсолютно съгласна съм с номер 19. Образованието е важно, но не е задължително, че като го завършиш ще успееш. Всичко зависи от това дали ТИ ще можеш да се справиш в работата после и какво можеш да постигнеш, също да имаш късмет и т. н. Има хора, които и без образование, са по-добре от такива със, но това е защото те са се доказали, че могат (в Бг, за чужбина едва ли)
Просто определи приоритетите си сама за себе си. Замисли се сега какво би могла да работиш като нямаш висше и дали това те удовлетворява. Ако смяташ, че не ти достигат знанията, значи е по-добре да запишеш нещо, (ако си се ориентирала към такова), но ако смяташ че си пробивна и можеш и без него, тогава действай! На всеки човек му е трудно в живота, не мисли, че само ти си така! Много хора понякога се колебаят в пътя си, аз в момента също съм така, но надявам се скоро да се избистрят нещата, никога не знаеш какво ще ти се случи в бъдеще, но не трябва да губиш НАДЕЖДА и да си без АМБИЦИИ. Вярвай повече в себе си и се РАЗВИВАЙ!! ИНВЕСТИРАЙ в себе си, за да УСПЕЕШ!!!
УСПЕХ!!!

21.   Не виждам защо всички са зад тази теза- учи да си вземеш диплонама... и както да правиш в тая диплома да си бършиш г*за.... Само в чужбина си заслужава ученето... тук не знам както да правих приятел... и аз съм в същата дилема.. записах се педагогика защото нямах уредена работа да започна... бях много против но наще искаха.. и те ми казват- ти да си имаш някакъв докумен пък ти може и да не работиш това... ДОБРЕ ДЕ КАКЪВ Е СМИСЪЛА ТОГАВА.. Та и както си и мислих там са най-пропадналите ученици които никъде другаде не са ги приели, включително и мен... но аз се чувствам не на място там, знам че съм нещо повече от тях и знам, че не съм човек когото можеш да накараш да учи нещо което не харесва.
Та в момента приятеля ми замина за чужбина да работи и надявам се нещата да са окей и да отида и аз да бачкам там.. дори и да си една обикновенна чистачка или камериерка плащат толкова колкото да можеш да живееш нормално.. и там поне има реализация и без образование, но разбира се трябва ти и късмет и труд да успееш в това което искаш... Нещата в БГ са такива че дори и с висше, ти не можеш да живееш нормално... УСПЕХ момиче и попътен вятър!!!

22.   21, ако обърнеш нещата в пари е така наистина - една чистачка може да взема много пари или един строителен работник. Но ако въпросът не опира само до пари. Мен не ме бърка да вземам 1000 лв, но да съм спретнат, да работя поне нещо, което не мразя и да не се чувствам като роб и робот, който всяка сутрин трябва да става по задължение рано сутрин, за да отиде на работа. Да, ти ще вземаш 3 пъти повече от мен вероятно, но единствено ще ти бъде оправдано, ако се чувстваш добре като чистачка или камериерка в противен случай ще се чувстваш потисната и не на място и на твоите деца ще пееш същата песен, каквото вашите ти чуруликат в момента. И едно уточнение, за хората, които си мисля, че могат да си бършат г*за с диплома - не става, пробвали ли сте да си бършете дупето с гланцирана хартия? !