Споделена история от Образование

Искам да уча... но как ще се издържам
Много искам да уча висше образование, това ми е мечта. Никой от семейството ми не е учил и се надявам да съм първия който да се измъкне от беднотията. Обаче проблема е че нямам пари. Майка ми и баща ми не изкарват много, едвам свързват двата края, изключено е да ми помагат с парите. Аз събирам пари от одавна и докато стана на 18 ще съм събрал може би за таксата на университета. Но проблема е че в моя грат няма университет. Трябва да уча в София, Варна или др. мясно. А там нямам никой, трябват ми отделно пари за квартира или за стая в ощежитията, и освен това с какво ще се прехранвам като няма да имам време за работа. Лекцийте ми ще са през почти целия ден. Да не говорим че за да вляза ми трябват и бая пари за уроци.

Не вярвам че аз съм единствения с такъв проблем, доста други нямат тая парична възможност. Как се справят?

Коментари

1.   Поинтересувай се какви са възможностите за студентски кредит. Вероятно ще бъде отпуснат от момента, в който се запишеш в учебното заведение. Поинтересувай се от студентска бригада след 1-ви курс, това е начин да изкараш пари за такса и други твои разходи. Отделно докато учиш би могъл да намериш почасова работа, с която да покриваш ежедневните си нужди. за мъже това би могло да бъде хамалска работа, сервитьорство. Има, макар и мизерни, студентски стипендии и общежития за студентите с по-ниски доходи. Трябва да знаеш, че дали учиш или не, завършвайки животът ще те срещне с високите си изисквания и ще се налага да работиш при всички положения. Затова по-добре е да поработваш, за да учиш, с което един ден да имаш по-добър живот(относително все пак). не се отказвай от желанието си. Бъди смел и упорит. Съдбата обича смелите.

2.   В повечето университети има опция за работещи студенти, които имат право да посещават 50% от лекциите. Намираш си работа на смени (дневна - нощна) или пък друг вариант за да имаш 3 свободни дни от работната седмица (понеделник - петък) и така хем учиш хем работиш и това е

3.   Ако искаш да учиш ДАВАЙ! Като отидеш в големия град ще си намериш работи и ще се издържаш, а и ако си с добър успех ще вземаш и стипендия... която не е кои знае какво, но все пак е нещо...

NoBody

4.   Работи в чужбина за известно време ! :-)

5.   Вместо да губиш вмреме и пари да учиш висше, започни да учиш у вас. Интернет е пълен с информация за всичко, а за специалните неща може да си поръчаш специализирана литература. Купи си една тетрадка, направи си план на лист и действай. Започни с основните неща - ако ти е зле правописа го осъвършенствай, същото направи и с английския или друг език или предмет от друга област. С времето ще видиш какво те влече и ще насочиш усилията си в тази насока.

6.   Запиши да учиш задочно. Можеш и предварително да намериш работа в града, в който искаш да учиш - отиваш, работиш, имаш си квартира и се готвиш една год. за приемния изпит например. Когато имаш парици и си на място, можеш да посещаваш и курс към университета, а те гарантират влизането.
Правилно си се насочил - сам с образование ще можеш да се измъкнеш от беднотията.
Аз също успях така.
Можеш пък и да живееш на общежитие и да работиш на смени.

7.   Лошо си тръгнал с мисълта, че "диплома от бедност измъква"!!! Ако си тръгнал с тази мисъл лъжеш се! Човек трябва да учи заради знанията. Само знанията и моженето могат да те измъкнат от бедността.

8.   Може да запишеш задочно. Семестрите са по евтини и се минава по лесно от колкото редовно. Аз съм 4 година редовно и родители те ми са дали сумати пари по този университет и не са ме научили на нищо. Ако не съм седнал сам нямаше да знам html и css.