Споделена история от Образование

Образование за лекар
Какво трябва да уча за да стана обикновен личен лекър. Не съм се насочил точно на там, но искам да знам. Би трябвало да е повече от медицинска сестра но по малко от някаква специализация. Само обща медицина ли се учи или какво?

Също така имам втори въпрос. Възможно ли е да се завърши каквато и да е степен в България и след това да се работи с нея в чужбина. Приема ли се? И ако не се приема. Какво значи това че в другата държава трябва да уча на ново тия години.

Коментари

1.   Не се сърди, но като ти гледам начина на изразяване - едва ли ще станеш лекар.
Иначе - личните лекари са си лекари, те са учили 10 г. за това, имат магистърска или докторска степен, повечето са специализирали вътрешна медицина. Имат курс за личен лекар отгоре и общо взето със пециализации може и да минат 15 г. преди да станеш личен лекар.
Каквото и да завършиш в България, образованието ти се признава само проформа в чужбина. Никой няма да те назначи. В последно време признават нашите медици и информатици.
Иначе - хвани и завърши училище за мед. сестри. Това ти приляга, има работа в чужбина много за такива.

2.   Това, което пише номер 1 не е вярно. За да станеш личен лекар или още общопрактикуващ, се учи 6 години-медицина, след това ако искаш да специализираш например за дерматолог, кардиолог, хирург, гастроентеролог, ендокринолог и т. н се учи допълнително в зависимост от избраното направление. По принцип още 3-4 или 5 години, но ако желаеш може да не специализираш а да останеш да работиш като джипи-общопрактикуващ лекар -личен лекар, за което се учи 6 години.

3.   На колко години си ако не е тайна? Струва ми се, че понятие си нямаш какво се учи и какво се изисква за медицина. Не знам към какво "точно" си се насочил, ако не е "точно" към медицина. Ако тази година ще си 11 клас или си по - малък, все още имаш известно време. Колко години ти е обучението по - горе ти обясниха, по-точно номер 2, защото и аз не съм съгласна с номер 1. Но за да стигнеш до обучението си нямаш представа през какво трябва да преминеш. Аз тази година ще съм 12 клас, от началото на 11 клас съм започнала усилено учене на биология и химия, ходя на курсове и по двете, за целия 11 клас съм излезнала 2-3 пъти от вкъщи на кафе или нещо такова, през лятото също уча, 12 клас ще ми е още по-тежко.

4.   Доколкото знам аз се учи 6 години и половина обща медицина и после година и половина специализация - ако искаш да станеш друг вид специалист, специализацията е 3-4 години, така че наистина джипитата наиста учат с една две години по-малко, но обща медицина не е достатъчна.
Ана

5.   Номер 3. Не е нужно толкова да се тюхкаш. Една година ти в предостатъчна за подготовка, освен ако сериозно не си изпуснала нишката. Освен това бакалаварска степен медицина няма. Има само медицински рехабилитатор или медицинска сестра, така че имаш време. Сега можеш да запишеш биологуя и химия, или биотехнологии, а като ти дойде времето да записваш магистърска степен си налягай парцалите за яко учене. Не се шашкай! Лекар не св става на 22. Трябва още доста път да извървиш, ако това ти е желанието. Имаш време до магистратура и доктарантура.

6.   колко години се учи за медицинска сестра?

7.   Първо, лекЪр не се става, става се лекар. Второ, май изобщо не си наясно с нещата. За да станеш личен лекЪр трябва да учиш 6 години, след това не ти е нужна специализация. Трето, не съм съгласна с хората, които казват, че можеш да се справиш за 1 година. Не е невъзможно, но е много трудно, приемните изпити са много тежки и обхващат много материал. В 12 клас на главата ти са матури, кандидатстудентски изпити, вероятно повишителни и време за биология и химия няма. За това по-добре е да започнеш още от 11. Също така българските дипломи за лекЪри се признават в Европа, има хиляди лекари заминали в Германия, Англия, Франция и т. н.

8.   Към №6 За медицинска сестра се учи 4 години-степен бакалавър.

9.   :D много забавно е да се чете информация от хора, които очевидно не се занимават с медицина. Един съвет, когато се интересуваш от нещо, гледай да питаш там където е най-вероятно да ти отговорят правилно - в твоя случай в някой университет или просто намери познат, който да следва медицина.
На въпроса - учи се 5 години семестриално, след което имаш 1 година държавен стаж заедно с държавни изпити, след което на практика си с магистърска степен, но нямаш НИКАКВА специалност. За да станеш GP се специализира, допълнително. За медицинска сестра в момента се учи 4 години.

10.   Пропуснах да спомена, че дипломите се признават в западна Европа и то без изравняване за някои страни, за други с допълнителни изпити. Единственото което ти трябва освен дипломата за заминаване в чужбина е степен на познание на език, като можеш да специализираш и в чужбина.

11.   Искам да попитам мога ли, ако завърша рехабилитация да се прехвърля в специялност за общопрактикуващ лекар?

12.   Здравейте! Аз съм лекар-хирург. Работя в момента в Токуда. Учих 6 години докторант и 2 години магистър в медицинският университет. Работих 1 година в Израел, като там ми беше практиката, смисъл аз така си избрах и сега си работя тук. Всеки човек, има право на избор, каква специалност да учи! На мен ми харесват по-тежки случай и затова съм избрал хирург! В моят квартал всички ми се присмиваха, че уча в медицински университет, но сега всички разчитат на мен като са болни. Успех и на ТЕБ и медицината не е лоша професия!! :)

13.   Така! Аз уча ветеринарна медицина, искам да ти кажа че ако искаш да се занимаваш с това ще ти е нужен както доста кураж така и доста късмет! Ще имаш случаи в които нещата изглеждат безнадеждни, знаеш че си чел здраво но все пак те спират!
Не слушай всички разбирачи на тази тема! Никой от тях няма степен Лекар. Никой от тях не е минал над 80 изпита! Ако го искаш достатъчно ще го имаш! Тук не е важно колко си начетен, дори нищо да не си учил през годините, повярвай ми ще се научиш!
Успех на всички бъдещи колеги!

14.   Към N 13... кой ти каза, че хората написали коментарите не са завършили хуманна медицина? Само това не разбрах...

15.   Здравейте!
Аз изкам да попитам дали няко знае колко години се учи
за акушерка?

16.   15- недей учи за акушерка, по-добре завърши нормално образование за мед. сестра. На Запад акушерките вече са безработни - причината е, че са им тряснали много дебели застраховки, които не могат да си плащат - просто е доказано, че изражданията на акушерките били по-рискови от тези на лекарите... сега жените са без работа. Въпрос на време и и у нас да стане така - завърши си ти сестра, 3 г. мисля е Бакалавърът, най-много 4 г. да са го сторили и никога няма да останеш без работа.
Много наши мед. сестри са на запад, докато завършиш ще липсват у нас и заплатите ще са високи. Мисли в перспектива!

19.   Здравейте! Тази година завършвам средно образование, предстоят ми ДЗИ и Задължителен изпит за кандидатстване. Насочила да уча във Медицински университет-Варна. Не съм сигурна точно какво да се запиша-мед. сестра или рехабилитатор, тъй като съм подготвена само с Биология. Запозната съм с учебният план и за двете, но не знам кое от двете да уча. Реализацията е успешна и за двете специалности в Б-я и Чужбина, аз лично ги харесвам много, но ми трябват съвети! Благодаря предварително!

22.   А аз мисля че за лекар трябва да се учи биология и то за шест и затова че почна да уча много сериозно ако искам да стана лекарка

23.   Аз съм 7 клас и като завърша 12 клас искам да продължа да уча искам да стана хирург

24.   Първо какво значи обикновен? Той е лекар учил 9-години. 6, 5 обща медицина и 3-години специализация по обща медицина. Определо като чета въпросът ти стигам до извода че от теб няма да излезе добър лекар-ако те приемат.... Казва ти го човек който се занимава с медицина. Това е сериозна професия-отговаряш за човешки живот. А относно това дали ще ти признаят дипломата, чакай... първо я вземи!

25.   Здравейте. Аз съм едва 6 клас, но за разлика от повечето ми връстници аз мисля като голям човек. Родителите ми са учители. Майка ми филолог, а баща ми математик-педагог. И кво? ! Сега майка ми не може да си намери работа, а баща ми взима мизерна заплата от 600 лева. Живеем в мизерия и едвам свързваме двата края. Втората специалност на баща ми е информатика-отново педагогика. Той ми каза, че ако е знаел сега какво ще бъде никога не би записал тези специалности, пък камоли педагогика. Леля ми е биоложка, но и тя е "прост даскал" и също съжалява, че е избрала това. Сподели ми, че ако е знела, че ще има такова отвратително отношение от страна на учениците и ще получава такава мизерна заплата още тогава би станала лекар. Затова аз не бих искал да правя тези грешки. Биологията и химията ме влекат много и много искам да стана лекар. / клас ще кандидатствам в НПМГ и там ще уча разширено биология и химия. След като завърша ще кандидатствам медицина и ще си налегна парцалките още по-здраво. Знам, че ще ми бъде адски трудно, но волята над всичко! има ли желание, има и начин.

27.   Да ви кажа честно дори година си е доста за подготовката при влизане в Му. Ако си достатъчно амбициозен и имаш някакви основи и за година може да постигнеш отлични резултати. Ако материала за КСК ви де вижда тежък и обемист.. значи нямате идея с какво се захващате.. Приемните изпити са най лесната част.. след това обемът нараства, а времето за подготовка намалява

28.   Вие не се виждате колко неграмотно пишете!!!! Почти всички не знаете правилния български език! Явно не четете. А как ще лекувате, ме е страх да си помисля! Ама и завършилите медицина правите грешки....