Споделена история от Образование

Конкуренция
Здравейте.

Уча престижна специалност в СУ, където бройката приемани студенти е доста ограничена, а такива са и изгледите за работа.

Съответно конкуренцията е изключително висока, дори понякога се използват нечестни методи, само и само да се "подкопаят" останалите (например дезинформация, криене на материали, които преподавателите са ни дали да си преснимаме, дори клеветене пред асистентката.) Нивото на обучението е изключително високо, и се повишава все повече, защото останалите са изключително умни и старателни и вдигат летвата, така да се каже. Дотук добре, аз нямам против да уча. НО!

Проблемът е, че вече не мога да смогна да се справям със всичко, а си разпределям времето сравнително добре. Понякога просто не мога да спя от стрес докъм 4-5 сутринта, само лежа и се плаша дали ще успея да отговоря на очакванията, а призори заспивам от изтощение и после целия ден съм сънена и неконцентрирана. От стрес започнаха и болки в корема и главата, карам се с останалите за дреболии, станала съм непоносима. Сигурна съм, че всичко е на психическа основа, но не мога да спра да се притеснявам. Самите преподаватели се радват, че нивото на обучение се вдига и могат да ни научат на повече неща, и даже сами засилват конкуренцията, поощряват я с доброто си отношение към перфектните студенти и с незаинтересоваността си от тези (като мен), които допускат грешки.

Моля ви, дайте съвет какво да направя. Сигурна съм, че всеки от вас е или е бил в подобна ситуация на конкуренция (то няма и как, все пак работните места са ограничени), затова моля за напътствия как да спра да се притеснявам и да не ме интересува преценката на останалите, защото това ми пречи.

Не знам към кого да се обърна, на моменти си мисля за заминаване някъде надалеч, където да...и аз не знам.
Ще съм благодарна за ВСЯКО мнение.

Ж21

П.С. И в училището ми беше така, но тук всичко това е придобило небивали размери.

Коментари

1.   Сякаш говориш за някаква тайна секта. Каква е тая толкова престижна специалност, че виждаш такъв зор? СУ не е голямата работа, само във ФМИ е малко повече зор. Но ти едва ли си там, щом сте малко хора.

Виж, не се впрягай толкова. Това дали ще те вземат на работа след време не зависи толкова от диломата, колкото от уменията, личностните качества, като характер и т. н. И ти гарантирам, че "читанките", които сега крият лекции от теб, за да те прецакат и да се подмажат на асистентите, след време ще мизерстват, защото в живота не се успява ако си мишка.

Пак ти повтарям, не се впрягай, не се вдига нивото, не си го внушавай, новите поколения стават все по-тъпи. Когато аз кандидатствах преди 3 години, за моята специалност трябваше да изкараш над 5. 5 на изпита по математика. Сега приемат и с 4. 5, да не кажа и надолу.

2.   Конкуренцията е хубаво нещо, тя те кара да се усъвършенстваш и да да ваш всичко от себе си. Ако се съмняваш, че е имало материали които са скрити от теб иди в кабинета на преподавателя и попитай да ли е давал нещо. А и ти гледай на теб да ти ги оставят ако дават бутай се на пред. НЕ се плаши ще се справиш и не трябва да отговаряш на очакванията на другите а на самата себе си. Ако ти не си доволна от себе си който и друг да е доволен няма да се чувстваш добре. Всеки си има мярка и си я поддържа за да е щастлив.