Споделена история от Образование

Немска или испанска гимназия
Здравейте! От Бургас съм и тази година ми предстои кандидатстване и твърдо си бях избрала още от 5ти клас испанска. Когато казах на майка ми, тя ми каза- не, ще учиш немски, в момента това се търси, няма да си губиш времето с испански ;/ И сега не знам какво да правя, твърдо искам да уча испански, но се разколебах. Вярно, че половиния свят го говори, ама... Немски пък въобще не искам и да си помислям, Германия е с добра икономика, да, обаче не мога да понасям езика. Мечта ми е да уча в Барселона, но...
Какво е вашето мнение?

<< Предишна Следваща >>

Коментари

1.   Първо хвани и научи английски като хората.
После - забрави за учене в Испания. Имат 70% безработица сред висшистите, защо мислиш? В момента НЕМЦИТЕ им реформират висшето образование, защото тяхното е нещо подобно на българското. За сравнение - безработицата сред немските висшисти е 2% т. е. клони към 0%, защото тези 2% се намират в процес на смяна на работата си просто. Испанските висшисти не са търсени и в чужбина, докато немските без проблем си намират работа навсякъде. Питай се защо. От личен опит мога да ти кажа - българските висшисти в областта на информатиката, медицината, химия, физика, инжинерни науки СА ПО-ТЪРСЕНИ от испанските!
Аз съм завършила висшето си образование в Германия. Знам немски като майчин език, но ще те посъветвам преди всичко да научиш английски език. После ти препоръчвам за втори или немски, или руски, може и испански, но забрави реализацията в Испания. В Латинска Америка пък престъпността е огромна и българите не можем да живеем по този начин по принцип. Ако имаш желание - учи испански, но английският просто трябва да ти е на ниво преди всичко.
Освен това по рейтинг немските и английските гимназии у нас са номер 1.
Аз какво избрах обаче на твоята възраст - Икономическа гимназия. Хем научих немски и английски, хем имах професия и профил. После в Германия веднага ми се даде място по същата специалност в университета, първите 2 семестъра имах понятие от логиката на науката за разлика от състудените ми. Много ти го препоръчвам, защото дори да останеш в България, ще можеш да работиш като счетоводител, секретарка, в бюро и да се издържаш по време на следването. Хората от езиковите гимназии нямат професия и после го закъсват. Който знае английски, немски, руски няма да умре от глад, испанците в следващите 5-10 г. няма да се оправят. Успех

2.   Немска! Испанците фалираха...

3.   Всички 13-14 годишни момченца/момиченца са луди по тоя цигански испански език и немския "не им харесва". Затова родителите трябва да вземат нещата в ръце отрано, за да няма после "мамо защо не ме накара насила да ида в немската". Това го има и после като се кандидатства за университет, защото според мен човек чак на 20 може да има реална преценка за живота. Тва "детето да учи квото го влече" са лафове за несериозни или незаинтересовани родители или лафове от филмите, които дават грешна представа за живота.

4.   От друга страна - немски език е много разпространен в БГ, а испански не толкова и ако си намериш работа като ПРЕВОДАЧКА от испански имаш по-голям шанс :)

5.   4 - на кого да превежда? На завърналите се наши берачи на боровинки ли?
Я, стига - Испания потъва, а вероятността някой аржентинец да дойде на почивка у нас е нулева. Пълно е с хора с испански език, дори са повече от достатачни

6.   Вас какво ви бърка желанието на момичето!? Испания била фалирала, не знам си какво още. Ами, да. Германия си е доста стабилна, много българи учат немски, блъскат се за да влязат в гимназия с немски, учат си езика, занимават си в Германия и реално това им служи. Да учиш в Германия е престиж, но ако да учиш в Испания ти е мечта, то е хиляди пъти по-добре да влезеш в испанската, защото живееш твоя живот, а не този на сульо и пульо. Впрочем американците учат испански или френски, ако отидеш някой ден там това би ти послужило поне мъничко. Ти така или иначе ако учиш немски по 20 часа седмично, а не го харесваш, няма да научиш и думичка. Прави това, което сърцето ти казва. До преди няколко годинки Гърция си беше доста добре развита, сега всеки месец на протест за заради кризата, е, да, всичко се променя, времената се менят. То и България някога беше чиста, подредена и с добра икономика, но сега това е от онези приказки, който започват така : Имало едно време, но вече няма.

7.   до 6

ха-и аз ревах 2 седмици като ми се наложи да уча немски в гимназията, но там завърших и сега в немска фирма си изкарвам хляба.
Испански вярно се бил учил в Америка, но извинявай - ти в Америка ли си или в Европа?
В Европа трябват английски, немски, руски и френски евентуално. Испански трябва в Южна Америка и в Южните Щати на САЩ, където има много испано говорящи, но и там в обществото и на работа се говори английски.
Испанският е красив език, спор няма, но английският е задължителен, а той е германски език. Много по-лесно е да се учи английски и немски или за българите руски език, отколкото испански. Френският е много по-красив език, има и повече приложение, ако става дума. То и гръцкият е красив език, братовчедка ми завърши такава филилогия и е безработна. Не познавам човек, който с испански е стигнал по-далеч от бюрото по труда или нивата за ягоди или домати

8.   И според мен немският е по-преспективен от испанския. Всъщност смятам, че в момента най-много се търси руски в другите държави в Европа, тъй като малко хора го владеят, а Русия е голяма и все пак имат някакви взаимоотношения с нея. Ако си търсиш хубава работа, немският е добра опция, тъй като Германия има силна индустрия, доста техни компании намират поле за изява на българския пазар - пример за това са строителните компании - повечето прозорци, изолации, окачени тавани и т. н. са внос от Германия или немски фирми, произвеждащи и в България. Давам просто един пример, а има и много други. От друга страна в България има хубави бакалавърски и магистърски програми за двойна диплома - тоест взимаш диплома от бг университета и английски или немски такъв срещу примерно един семестър там (далеч по-евтино излиза отколкото да учиш там), но следването ти е съответно на немски или английски. Ако искаш по нататък да учиш международно право или някаква специалност, която има поле за изява в ЕС демек Брюксел, френският е по-удачният избор. И не на последно място китайският в момента набира скорст, тъй като има много евтина роботна ръка и много производства се изместиха в Китай. Въпреки транспортните разходи, наистина много фирми имат фабрики там и на запад някой започват да учат китайски, тъй като голяма икономика развива. От друга страна испанският е много приятен език, но не прадлага нищо - испания и всички южно-американски страни не са много добре икономически и просто няма търсене на испаноговоряще сега, а и не виждам в близко бъдеще да стане по-търсен език.
Споменавам кои езици за мен са преспективни. Естествено не можем да сме полиглоти, но помисли добре какъв език избираш да учиш.
Ана

9.   Благодаря ви за мненията :) имам още време да мисля, та ще видим какво ще избера
Авторката

10.   Испански-той е се говори в три континента, вторият по говоримост в света, вмомента е модерен, лесен е за четене и писане, красив и поетичен, и е третият по важност след английски и руски.

11.   Избери това, което ти се учи, в случая испански... немския колкото и да се мъчиш с него, щом не ти харесва, няма да се получи... Успех

12.   ИСПАНСКИ! Аз сега уча испански и да ти кажа, за нищо не съжалявам. Няма никакъв смисъл да се мъчиш над тоя немски. Най-добре си кандидатствай с испански, недей да слушаш родителите си. Познавам хора, водили се по желанието на родителите си и сега съжаляват, но все пак връщане назад няма. Така че отивай да учиш испански и хич да не ти пука за мнението на хората. Аз съм си много доволна от испанския (а и да ти кажа честно, в немските паралелки отиват задръстените, яките са в испанските) Просто трябва от началото да си постоянна в ученето и ще ти е лесно ;)

13.   Извинете, но ако някой учи в немската в бургас ще ми каже ли как е

14.   Аз съм бивш възпитаник на Немската. Когато аз учех там, това училище беше много над останалите... на олимпиади по немски, литература, математика, че дори и английски в бургаска област челните места заемахме ние. Девизът ' Вярвай в себе ' винаги някак ме окрилявал. Има не само учение, има и спор, и клубове по интереси. Огромен бонус е получаването на Немската езикова диплома. Преди 10 години престъпих прага на ГПНЕ и повярвай- нито за миг не съм съжалил, че учих там. Немската винаги ще е най-добрата гимназия в Бургас, колкото и да ги боли меките глави и англичетата. Истината е болезнена, но не можем да живеем вечно в заблуда, нали така?