Споделена история от Образование

Не знам какво да уча след 12-ти клас
Здравейте аз съм момче на 18 години и тази година съм 12-ти клас. Уча в езикова гимназия с профилиращи предмети английски, испански и математика. За съжаления нямам ясна идея какво да уча след 12-ти клас, дори изобщо да уча ли.

Искам да кажа няколко неща. Не искам да имам подобен живот. Примерно вечер си в 10 часа въпреки че не ти се спи за да станеш рано при положение че не ти се става за да отидеш там където не ти се иска. Отиваш на работа и някакъв човек ти диктува цял ден какво трябва да вършиш прави ти забележки и т. н. абе с една дума продължение на 8-10 часа си роб. Вечер се прибираш хапваш си със семейството гледаш малко телевизия после си лягаш чукаш се с жената и си спиш. И така всеки божи ден години наред и един ден прости си умираш и край.

Не искам да е така. Искам да извоювам лична свобода. А какво е свобода? - ми това е всичко което е хубаво. Та каква професия бихте ми препоръчали вие? Доста съм объркан приятелите ми се заети с това какво ще облекат на балната вечер или как ще се напият, а аз дори не знам по кой предмет ще издържа матура и изобщо какво ще правя след 12-ти клас.

Не искам да се запиша в някакъв университет просто за да кажат "вижте го тоя станал е студент браво на момчето". А да нямам никакво желание и хъс да уча и съответно само да харча парите на родителите ми които ги изкарват с много много труд след това цял живот да работя това което не искам и да съм нещастен.

Та като цяло бих искал да чуя различни мнения за най-различни професии може би ще се окаже, че има такава каквото наистина бих могъл да пробвам да уча.
Трябва да отбележа, че освен английския и географията други предмети не ми се отдават. И да попитам какво специалности има примерноо свързани със спорта?

Коментари

1.   Така, не знам колко "свободни" хора, на които им е "хубаво", познаваш. Не знам и колко от тях НЕ се бъхтят по 8 часа на ден (това е нормален работен ден). Не знам и как може да си толкова неориентиран; аз съм твоя връстничка.
Спортът е в НСА.
С език и география можеш да сполучиш в областта на международните икономически отношения. Ама нали напук не искаш да си студент, доколкото разбрах? !
Знаеш ли колко хора мечтаят да имат покрив над главата и пари в джоба, за да могат на края на работния ден "да се нахранят, да оправят жената и да си легнат"? ! Много филми гледаш или пък искаш да тънеш в лукс с незаконно придобити, "лесни" пари? !
Що се отнася до матурата - тази по история не е трудна, а ако си уверен в английския си, пробвай се и там. Като бях 8. клас в английската, госпожата ни даваше да решаваме книжки за подготовка на матурата.. Не е толкова трудна. ;)
Пълна, абсолютна свобода НЯМА. Винаги си зависим преди всичко от институциите, от хората около теб дори. Издигането в професията става както с труд и качества, така и на места с мръсотии, за жалост. Ако искаш да си бъдеш сам шеф, направи частен бизнес. Но в условията на тая криза е почти невъзможно.

--- Амазонка

2.   Не знаеш какво искаш да правиш, защото нямаш представа какво има на този свят - можеш да се занимаваш с наука примерно, да четеш публикации; можеш да започнеш да се интересуваш от икономика, да следиш курсовете на акциите, да пробваш търговия; можеш да решиш да станеш преподавател по английски, да обучаваш хора; можеш да станеш писател, да пишеш книги... Въобще има толкова много посоки, в които да тръгнеш. Трябва сам да решиш. Не всички професии са бъхтене от 9 до 5. Когато си харесваш работата, тогава тя е едно интересно занимание от 9 до 5.

3.   Е авторе ти искаш да изкарваш пари без да се бъхтиш но ткак не става. Все пак трябва някой да работи, за да изкарва хляба който ние всичките ядем. Я си представи че всички ние седнем зад някое бюро в офис каква ще стане тя?

4.   Тогава направи хобито ти да стане твоя професия и така никога няма да ти се налага да работиш... особено пък нещо, което не искаш.

Избери си работа с гъвкаво работно време, или такава, която да може да си вършиш от вкъщи във време удобно за теб-консултант, проектант, преводач и др. Или работа свързана с пътуване по различни места, срещи с хора-екскурзовод, търговски представител... Разучи в зависимост какво те влече.

А пълната свобода я има само в ума ни.... за сега.
Тук на тая земя за сега живеем в много зависимости, дори да имаш много пари, тогава пък ще имаш други зависимости и пак няма да си свободен. По важно е състоянието на духа да ти е свободен.

5.   Здравей, виждам че си писал това преди повече от година, но сега го виждам и напълно описваш начина по който се чувствам.. Какво се случи с теб? Добре ли се развиха нещата? Ще се радвам, ако можеш да ми дадеш някакъв съвет.