Споделена история от Образование

Една мечта - да бъда учителка
Здравейте! За първи път пиша в този сайт и очаквам да получа отговор и на моите терзания ако мога да ги нарека така. Аз съм ученичка в малък град в България (10 клас съм), мечтата ми е да съм учителка поради факта, че ще ми е много приятно да се занимавам с деца независимо на каква възраст ще преподавам най - харесвания от мен предмет - бълг. език и ще ги уча в една наистина нужна област а именно- познанието за собствения роден език. И така.. малко се отплеснах въпросът ми е къде мога да завърша за да стана учителка по бълг. език и само фиология ли ми е нужна, какви матури и как се процедира след завършването? Благодаря предварително, на всички прочели темата ми!!!

Коментари

1.   Ами потърси сама в справочници и в интернет. Знам само, че в ПУ има учителски специалности. Има и задочно обучение.
За да преподаваш български език в Гимназия си трябва филология. Материалът е сложен.
Иначе, аз лично ти препоръчвам да се насочиш към Нашална учителска педагогика Предучилищна такава. Просто като начална учителка след 5-6 г. ще имаш най-много работа, а и много ще се пенсионират, а мало завършват тези специалности. Задължително комбинирай с предучилищната, за да можеш да работиш и в детска градина. При началната ще преподаваш разбира се всички предмети, но нивото е за по-малки деца, тук се набляга на педагогическата ти функция.
Заплатите на учителите ще вървят само нагоре, защото скоро ще усетим техния недостиг. Догодина се пенсионират изключително много учители, защото е последният шанс на над 57 годишните с над 35 г. стаж да се пенсионират, иначе ще трябва да чакат до 63 г.
Майка ми е била цял живот начална учителка и преди беше голяма мизерия, но ако сега беше по-млада можеше да си изкарва едини 500-700 лв. като учителка в училище (осигуровки, ваканции, супер работно време), а допълнително от частни уроци се изкарва много. Да не говорим, че в частните детски градини и училища плащат много добре, така че е и мит, че са им били малки заплати - кой както си го направи.
Харесва ми, че търсиш призвание, не парите, но мога да ти кажа още едно предимство - работното време. Винаги ще имаш време за деца и домакинство, ще имаш лукса да свършваш най-късно в 15 ч. работа, събота и неделя са ти свободни, ваканциите...
Единственият недостатък е, че е много изморително, отговорно и изтощаващо, но не и за хората с призвание!

2.   зависи от къде си... в плевен има учителски.. но подробноти незнам

3.   В много градове има учителски институти но също ако завършиш филология може да си завършиш после една година магистратура и готово.

4.   Запиши Българска филология в Софийския университет.

5.   влиза се лесно, в пу, оценка от езикова култура е изпита, и с 4-ки се влиза дори, но е интересно, интересни неща се учат старобългарски, латински, литературата ни, но накрая, в училището ставаш учител и не ти трябват тези неща... късмет
Препоръчвам ти задочно, за да си по-свободна, но пиши и редовно и задочно, при редовното университета ти плаща здравните осигуровки, при задочното ти сама ги плащаш..

6.   Благодаря за коментарите, а бих искала да отговорите и на още мои въпроси: каква матура се държи за тази специалност освен по бълг и литература

7.   Няма по унизителна работа от учителството... Децата просто са ужасни, държанието от страна на учениците е съвсем неприемвливо.

8.   здравейте искам да попитам по какво се държат матури за Учител начална педагогика и задължително ли е да знаеш перфектно английски език ? благодаря предварително