Споделена история от Образование

Задачи по математика
Знам, че на тази тема мястото и не в този сайт и може би няма да я одобрите, но все пак ще опитам.
И така, значи аз съм в 8 клас и идната седмица ще правя контролно по математика. Аз много мразя този предмет и не разбирам задачите, въпреки че се записах в Математическа гимназия. Както и да е, много моля да ми помогнете с тези задачи, защото на каонтролното ще има подобни. Ако може с пълни решения, за да разбера как да ги реша с други цифри!

4х на квадрат -7=0
х на квадрат +16=0
(5у+2)(у-3)=-13(2+у)
(х-1) (х-2)(х-3)(х-4)=24
(х на квадрат -5х+7)на квадрат -(х-2)(х-3)=0
х на квадрат + модул х - 12=0
х на квадрат + 2 корен от 2 -2 =0
-2х на квадрат +3х-1=0

Много ще съм ви благодарна ако ми помотнете! Наистина ми е много важно и моля модераторите да качат, , историята ми, ,!!!!

Коментари

1.   Е, не! юминалата седица есета за "Малкия Принц", сега задачи... Утре какво ще последва - дисертация, дипломна работа?

2.   В момента не е важно да ти напишем задачите важно е да ги разбереш, още повече щом си в математическа гимназия. Знам как се решават, но нямам времето и нервите да ги реша, затова просто ще се опитам да ти обясня.

Научи си формулата за квадратното уравнение.
ax(хикса на квадрат) bx c=o
когато решаваш задачата си отбелязвай кое ти е а, кое б и кое с.
демек:
-2х на квадрат 3х-1=0
а=-2 б=3 с=-1
Ако евентуално а, б или с липсва, на негово място пишеш нула. Т. е.
4х на квадрат -7=0
а=4 б=0 и с= -7

после си търсиш детерминантата и си решаваш уравнението.
Ако детерминантата е по-голяма от 0 има 2 решения, ако е по-малка няма реален корен (н. р. к), а ако е равна х се решава с друга формула (х1=х2= -б/2а... приеми, че / е дробна черта, а - е пред нея).

Останалите неща са учени в 5-6 клас и не мисля, че са чак толкова сложни. Макар и аз да съм леко скарана с материала от 5 и 7 клас, тогава ни водеше учителка, която беше страхотен математик, но невъзможен учител. Та това е. Ние така решаваме задачите.

3.   Здравей! Аз също съм в 8-ми клас.
Първия израз: х -7=0 ти е непълно квадратно уравнение. Както знаем, пълния вид на квадратното уравнение е следното: ах bx c=0
Ето ти и решението на първото уравнение. Стремиш се да го докраш до някаква формула, а именно до: а -b .
х -7=0
x - (?7) =0 (?7) =?49=7
(x-?7)(x ?7)=0
x-?7=0 x ?7=0
x=?7 x=-?7

x = ?7

При другите по същия начин.

x 16=0 няма решение, защото х е по-голямо или равно на нула, а 16>0. Давам ти и пример: 2 16=0 4 16=0 20=0 Следователно няма решение.

(5у 2)(у-3)=-13(2 у)
5y -15y 2y-6=-26-13y
5y -15y 2y-6 26 13y=0
5y -15y 15y-6 26=0 -15y и 15y ги съкращаваме
5y -6 26=0
5y 20=0 няма решение

За сега ще ти напиша решението само на тези задачи, защото ми е някакво изморено и не мога да реша в момента 4-я, 5-я и 6-я пример (никаква идея защо). Но ще ти реша и последния пример и по него се ориентирай за предпоследния и този преди него (надявам се, че ме разбра :D).

-2х 3x-1=0 |: (-1) след като съм умножила лявата страна с едно и също число сменям знаците пред коефициентие:

2x -3x 1=0 a, b и с са ми коефициентите:
а=2
b=-3 D=b -4ac
c=1 D=(-3) -4. 2. 1=9-8=1

x = -b ?D/2a
x = -(-3) ?1/2. 2
x = 3 1/4

x= 3-1/4=2/4= x= 3 1/4=4/4=1

Надявам се поне малко да съм помогнала и съжалявам, ако съм допуснала някоя грешка.

4.   Малко съм го позабравил някои от случаите. Първите 2 в момента не се сещам дали са по някаква формула. Ако не са прехвърляш всичко без х вляво и смяташ
На първата ще се получи
(x^2 - така се пише x на квадрат като няма друг начин :))
4x^2 -7= 0
Прехвърляш с обратен знак
4х^2=7
Делиш на 4 за да остане х
х^2=7/4
Нали знаеш, че х^2= х по х? Не знам на какво ниво си. Понеже х^2 е винаги положително, решенията са
х1= Корен от 7/2
х2= - Корен от 7/2
При втората прехвърляш и умножаваш по -1 за да отиде минуса при хикса и се получават корени (решения)
x1=4
x2=-4

На другите като цяло търсите корените (решенията) на уравненията с Дискриминанта

http://www. math10. com/bg/algebra/quadratic-equation. html

ax^2 bx c = 0
А ти е 2рата степен на х, б първата, а ц - нулевата.
Смяташ по формулата b^2 - 4*a*c

Като намериш дискриминантата ползваш формулата (виж я от линка горе, че тук трудно се пишат)

(5у 2)(у-3)=-13(2 у)
Тук първо се разкриват скобите.
Умножава се всяко със всяко.
5y*y -15y 2y -6=-26-13y
Отново прехвърляш хиксовете вляво а числата вдясно
5y^2 -15y 2y 13y=-20
Съкращават се и явно и тук няма да ползваме дискриминанта :D
5y^2=-20 | /(-5) Делиш на -5 за да остане само y вляво
-y^2=4
y1=2
y2=2

4-тата се решава по някакъв метод, който не помня вече.
:O И отново някакви формули, които не помня
-2х^2 3х-1=0
Тук вече е с дискриминанта. Не знам дали писах по-горе, но се взема числото пред х
b^2 - 4ac = 3*3-4*(-2)*(-1)=9-8=1, което е по-голямо от 0 =>
x1, x2=(-b -D)/2a или за да разбереш по-лесно

-b -D
x1, x2= -------
2a
D е дискриминантата, пунктира всъщност е дробната черта.
- защото са 2 случая. При х1 ще е с , при х2 с -
Заместваш
х1, х2= -3 -1/-2*2
x1= 1/2
x2=1
На другите не им помня особеностите. 5тото вероятно е с полагане. Имаше начин да се раздели на 2 части и първата част е с полагане.
Сменяш х^2 с t решаваш като горното и накрая сменяш t1 u t1 c x1^2 и x2^2, но както казах не помня първо как да ги разделиш и нещо ме мързи да търся. Дано не съм бил напълно безполезен. А ти защо се записа в математическа гимназия като мразиш математиката? Мама и тати искат детето да става икономист/програмист?

5.   Здравей. Принципно математиката не ми е най-силната страна, но в последно време ща не ща се наложи да се занимавам и с нея. Има един сайт в който лесно може да опишеш дадена задача, в случая квадратно уравнение, и да ти изкара решение.
Аз ще ти ги опиша, а ако имаш въпроси просто питай. Число или хикс на някаква степен се записва така - (4х^2).

Задача1. 4x^2-7=0
http://www. wolframalpha. com/input/? i=4x^2-7=0

2. x^2 16=0
http://www. wolframalpha. com/input/? i=x^2 16=0

3. (5у 2)(у-3)=-13(2 у) Тази е умножение на всяко по всяко.
Или формулата е: (a b)^2=(a b)(a b)=a^2 2ab b^2
http://www. wolframalpha. com/input/? i=(5у 2)(у-3)=-13(2 у)

4. (х-1)(х-2)(х-3)(х-4)=24 (Същата формула). Откриваш скобите, умножението, после събираш или изваждаш еднаквите, като се съобразяваш със степените и опростяваш.
http://www. wolframalpha. com/input/? i=(х-1) (х-2)(х-3)(х-4)=24

5. (x^2-5x 7)^2-(х-2)(х-3)=0
http://www. wolframalpha. com/input/? i=(x^2-5x 7)^2-(х-2)(х-3)=0

6. х^2 |х| - 12=0
http://www. wolframalpha. com/input/? i=х^2 |х| - 12=0

7. х^2 2?2-2 =0
http://www. wolframalpha. com/input/? i=х^2 2?2-2 =0
8. -х^2 3х-1=0
http://www. wolframalpha. com/input/? i=-х^2 3х-1=0

Ето тук има информация как се решават квадратни уравнения.

http://www. math10. com/bg/algebra/quadratic-equation. html

http://www. math10. com/problems/bg/zadachi-ot-kvadratni-uravnenia/easy/

http://math. atspace. eu/1_10kvadratni_uravnenia. html

Надявам се да съм ти помогнал. Ако имаш въпроси питай. Сам. :)
http://www. solemabg. com/SamKvadU1. htm

6.   Номер 3 съм и не знам защо след като съм поставила всички степени, копнати от таблица, не са се появили и защо така всичко се е сблъскало. Съжалявам, че се е получило така, много исках да ти помогна и реша задачите по възможно най- лесния начин, но... Все пак огледай и наум си постави степените, ще разбереш задачата, защото това е може би най-простия пример, който мога да ти дам. Лично аз ги решавам по този начин.

7.   От авторката:
Много благодаря на всички с изключение на №1 (няма да коментирам)! Относно №6, спокойно, мисля че схванах нещата и много ти благодаря. Дано да се справя. За мен е важно поне да видя как се започва решението. Още веднъж благодаря на всички!

8.   Пак заповядай, ако има проблеми пиши, ще помагаме!