Споделена история от Образование

Как да пишем вярно?
Преди време бях пускала тема, но изглежда не беше одобрена. Надявам се този път да бъде публикувана.
Ще бъда много изчерпателна!!!

Хора, това е вашият език! Родният ви език! Научете се да пишете. Омръзна ми навсякъде около мен да има неграмотни хора! Знам, и аз не съм идеална и аз греша. Всеки греши.

Причината, поради която пиша темата е, че много често забелязвам грешки в пълния член. Е, ама как не го научихте този пълен член... Даже мога да ви дам пример и с една реклама, която сигурно повечето от вас знаят. Тя е малко стара. Значи, на екрана се изписва това " ЧароматА сближава " Не мислите ли, че е странно? Не трябва ли да е- ЧароматЪТ сближава? Така, понеже май ви е трудно да разберете как става това с пълния член, ще обясня!

1Например:
Ученик.... пише домашно.
Чудим се дали е пълен или кратък член... За целта ще заместим думата " ученик " с местоименията " ТОЙ " и " НЕГО". Ако изречението е с пълен член, се използва ТОЙ!! А, ако е кратък- НЕГО. Да пробваме!
ТОЙ пише домашно.
НЕГО пише домашно.
Да, горният вариант е правилният. Изречението е в пълен член: УченикЪТ пише домашно.

Ще ви дам още един пример.

Урок... беше научен от ученик....

Заместваме с ТОЙ и НЕГО.

ТОЙ беше научен от НЕГО=> УрокЪТ беше научен от учениКА.
Разбрахте ли?

2. Често ми се е случвало да виждам хората да правят грешки в бройната форма.

Например виждала съм да се пише:
Два гълъбИ прелетяха над къщата.
Десет фактИ за умните хора...
Трима ученикА излязоха от стаята.
ЗАПОМНЕТЕ!!
При личности ( хора ) се използва " И " накрая " =>
Няма да е ученикА, а ще бъде учениЦИ.
При предмети и животни се използва " А " =>
Няма да е два гълъбИ, а ще бъде гълъбА.

Да, знам, че множественото число на ГЪЛЪБ е ГЪЛЪБИ, но това е бройна форма.

Ще ви дам няколко примера, за да се научите.

Първо за личности:

Двама художницИ нарисуваха прекрасни картини, които окачиха в галерията.
Петима учителИ бързаха, за да не закъснеят за учителскиЯ (НЕГО ) съвет.

За предмети и животни:

Пет хипопотамА си почиваха.
Мария счупи своите шест моливА.

3. Изречения, запетайки...

Предполагам, че всички знаят, че пред " ЧЕ, НО, КОГАТО, КОЙТО/ЯТО, ИТО " се слага запетая. Но, не само там.
Има изречения, в които се налага да слагате запетаи и на други места. Такива например за съставните подчинени изречения.
Започна да вали ( запетая ) когато излязох навън.
Когато излязох навън( запетая ) започна да вали.

Къщата( запетая) която беше обрасла с бурени ( запетая) скоро не бе обитавана от никого.
Извинете, тук ми е малко трудно да обяснявам.

4. Кога се използва НИКОЙ и кога НИКОГО.

Нико... не харесвам!

Както и при пълния член, тук ще заместим думата, за която се чудим- НИКОЙ ли е, или НИКОГО- с НЕГО и ТОЙ.
Заместваме думата с НЕГО=> е НИКОГО
Заместваме думата с ТОЙ=> е НИКОЙ

ТОЙ не харесвам!
НЕГО не харесвам! - ВЯРНО => НикоГО не харесвам.

Още един пример:

Нико... не беше готов за часА.

Заместваме с ТОЙ и НЕГО.

ТОЙ не беше готов за часа. - ПРАВИЛНО=>:
НикОЙ не беше готов за часа.

Надявам се да сте разбрали. Хайде, лека ви нощ! ЧасЪТ е 00:16 и смятам да си лягам.

Дано научите поне малко от написаното.

Ж. 15

Коментари

1.   Браво! Много добре си се справила с обясненията. Това за никой и никого ме затрудняваше, но сега ми е ясно, Благодаря ти!
`Scream

2.   Сладурана. :) Искам да те поздравя за темата.

3.   И аз се дразня от подобни грешки, наистина дълго си си играла с тези правила, но не мисля, че ще се промени нещо.

4.   Наистина е похвално! Най-накрая една смислена тема! :)

5.   Това за бройната форма не го знаех. Благодаря много. :)

6.   Относно пълния член си в грешка.
Това е правилото, такова каквото е в учебниците от 6 клас (друг е въпроса, че хората масово не знаят и това).
Ако ти е интересно ще разкажа, но сега нямам време - пиши.

7.   В обяснението ти за бройните също има неточности :)

8.   Номер 6, ще се радвам, ако ми обясниш какви са неточностите ми относно пълния член :) Аз просто го обясних както го разбирам и както са ми го обяснили. Но ако не е вярно, ще се радвам да разбера къде греша :)

Номер 7, да знам... Обясненията ми куцат :Д

От авторката

9.   Не в теб е грешката, а в образователната ни система. Всеки учител знае, че при преподаването на Български език се случва едно омекотяване на правилата, с цел те да станат по-достъпни. И така учениците запомнят грешни основни неща ("грешни" е силна дума, по-скоро неточни).
Винаги, когато съм си позволявала да не подценявам децата, съм оставала очарована от способността им да възприемат.

Когато някой те пита за часа, а на екрана пише 00:00. (примерно)
- Колко е часът?
- Нула часът?

В този пример определението за заместване не важи, нали?
Определението е следното:
Пълният член -ът, -ят се употребява, когато името е подлог или определение към подлога. Във всички останали случаи се употребява краткият член.

пример:
Дълго време се носи слухЪТ, че героЯТ е жив.

Правилото за него и той не важи, нали?
Дълго време се носи КАКВО? Че ТОЙ е жив?
Но мога да питам и така:
Дълго време се носи какво, за какво?
Или втората част на изречението представлява сказуемно определение към подлога, следователно и СЛУХ и ГЕРОЙ членуваме с пълен член.

ето още един пример, а ти кажи къде какво се пише:
Редом с очерка/ът късия/ят разказ е най-оперативния/ят жанр. (и не, нямам грешка в пунктуацията) ;)

После по-подробно

10.   Добре, аз не съм казала, че имаш грешка :) Редом с очерка късият разказ е най-оперативният жанр.

11.   Пълен член... кратък член.... днешните ученици елементарните правила в правописа не знаят, а ти ги занимаваш с толкова сложни неща :)! Такова неграмотно поколение расте в момента!
Скъпи тинейджъри, за да се научите да пишете вярно, не губете толкова време пред компютрите, а четете повече книги! А когато пишете на компютъра, пишете на кирилица, а не на шльокавица!
Ж37

12.   Съгласен съм с авторката, на мен също ми е неприятно, когато виждам масово да се правят елементарни грешки. Но един от главните виновници затова е и писането на латиница. За голяма част от хората се струва остаряло използването на кирилица, което е тъжно.
П. С. Поздравления за статията, но тя е видяна само от двестатина човека, крайно недостатъчно за да се оправи неграмотността в България!

13.   Писна ми да гледам навсякъде думата НЕЗНАМ-запомнете такава дума в българския език няма. Също масово не знаят когато се пише във и когато само в, за с и със същата работа. И кое е в единствено и кое в множествено число Полицай и полицаи - и това не знаят.

14.   На мен много силно впечатление ми е правило бъркането на един често използван израз. Казва се ИМАМ ПРЕДВИД.
Всички други вариации като впредвид, в предвид, на предвид и т. н. са грешни.
Ана

15.   Не знам, но аз най много се дразня когато някой по скайпа или на друго място започне да ми пише на латиница... И от много време ми е чудно защо 90% от интернет потребителите използват латиница там, където не е задължително да се пише на кирилица? А когато пък видя същите тези хора да пишат теми на кирилица във някой форум, там почти на всяка втора дума има грешка. Аз за себе си го разбирам така, че тези хора просто искат да прикрият своята неграмотност защото когато пишеш на маймуница там всяка грешка е позволена.

16.   Да, прави сте, забравих да напиша за " в " и "с "

Само " в " се пише пред думи, които не започват с "в" или "ф" Примери:
В къщата, В банята, В хладилника

"ВЪВ " се пише пред думи, които започват с " В " и "Ф"
Примери:
ВЪВ фермата, ВЪВ физкултурния салон

Само " С " се пише пред думи, които не започват със " З " или " С "
Примери:

С кучето, С рокля, С теб

" СЪС " се пише, пред думи, които започват с " З " или " С "

Измих прозореца С парцал.

Облякох се СЪС зимно яке.

17.   Що за мода е това да се пише на маймуница? Ами на който му е трудно да намира българските букви на клавиатурата, да ползва фонетика. Съгласна съм с № 15, много е прав като казва, че някои хора пишейки на маймуницата, просто прикриват своята неграмотност.

18.   Приветствам те за темата, но си погледни заглавието " Как да пишем вярно"- трябва да е "Как да пишем правилно".

19.   Много се радвам, че преди майка ми да е надула корема, се е научила, че се пише НЕ ЗНАМ. Как може хора, които са учили висше, имат големи деца да пишат "НЕЗНАМ". Всичко друго, запетайки, двойно н и прочие, мога да преглътна и не ми се набива толкова, ама видя ли коментар с "НЕЗНАМ" и спирам да чета. И едно 15 годишно момиче им обяснява за пълен и кратък член, мила - това са обяснения за доста по-висок левел, не надценявай толкова аудиторията.

Лоша