Споделена история от Образование

Как да направя почерка си красив?
Предполагам не само аз се интересувам от това. На доста хора от вас също поне веднъж са им казвали "пишеш ужасно" или нещо от сорта.

Сменял съм си почерка многократно, но никога не е бил красив. Чете се, личат си буквите, но като го погледнеш като цяло седи грозно.

Затова ми трябва линк към статия, книга или просто съвет какво да направя.

Само не искам да ми казвате, че "няма начин".

Коментари

1.   Има начин и той е старателно продължително писане.

2.   Ако промениш прочерка си разваляш индивидуалността си.

3.   Намери някой текст изписан на ръка от началото на 20-ти век, копирай го и пиши отгоре върху копираното.

4.   Съгласна съм с номер 1. Единствения начин е да преписваш текстове, стараейки се да са красиво написани. Обаче може да ти отнеме много повече време, отколкото предполагаш и не бива да си разваляш режима. Т. е. когато и да ти се наложи в ежедневието да напишеш нещо, не бива да го надраскаш на бързо, а отново трябва да се стараеш. Предполагам се сещаш, че краснописа отнема доста време и не е удобно в ежедневието.

5.   Еми старай се малко по малко пиши по бавно до като свикнеш и после ще си пишеш красиво.. :)
А помежду другото какво ти пука нали се разбира какво пишеш.. ;)

6.   Не знам, аз също имам този проблем, а съм жена на 25 години, с висше филологическо образование. Колкото и старание да полагах в училище, така и не можах да се науча. Вече съм си свикнала. Мисля, че почеркът има някакви връзки с мозъка, не е само въпрос на упражнение. Надявам се да намериш начин да се справиш, защото аз не можах. Но и не мисля, че е толкова важно, особено пък за мъж. Много мъже пишат небрежно. От жените някак се очаква повече да пишат красиво, със завъртулки и равно. И когато си жена и пишеш грозно, те гледат странно, докато за мъж си е в реда на нещата.

7.   Хахах. Това става когато си още малък. Бият те с линия по ръката и всичко става. То не беше мака, баща ми... Сега ме молят да пиша молби, картички... Втръсна ми. Така е най - добре. Не се притеснявай. Не е най - важното.

Ел:)

8.   и аз искам да разбера..

Мери

9.   Има едни тетрадки за техническо писане. Попълни 1-2 и ръката ти сама ще започне да пише. Аз съм момче и имам доста красив и изразен подчерг. Със сигурност ще ти помогне.

10.   Пиши на компютър и смени шрифта с по-хубав.

Никой не пише на ръка в реалния живот, освен името си, датата и др подобни за формуляри. Изобщо да не ти пука дали почерка ти е красив.

11.   Номер 9, и защо ти е такъв красив поДчерГ, след като не можеш да пишеш грамотно?

12.   Остави си нещата както са. Коренно си промених почерка преди 2 години заради кофти заядлива учителка. Беше си изключително красив, ама на нея не й харесвал..
Самото преминаване от един към друг почерк беше направо мъчително. Буквално съм се учила да пиша всяка една буквичка.
Сега, две години по - късно, още не мога да свикна, вярно е че новия почерк поулегна, красив е, но не е мой.. Не ми е удобен, създава ми пречки, когато трябва да записвам нещо е някакъв ужас - пиша бавно, защото бързо просто не мога..

13.   Къде мога да намеря такива тетрадки?

Не че пиша много грозно, искам да е с малко отчетливи букви.
Пък и не знам какво правя имам чувството, че на всяка страница пиша с различен почерк.

15.   ИМА В КНИЖАРНИЦИТЕ

16.   Ами със много тренировки се получава, но отнема време.

17.   Как така пишеш лошо? Аз преди време писах толкова зле, че не се четеше, но погледнах в интернет буквите и от един стар съученик и всички казват, че пиша много красиво. Не е никак трудно, но трябва малко да помислиш и да копираш от някой. Няма да е лошо, когато ти кажат, че пишеш зле ти сам да видиш дали ти харесва. ---Англелчето---

18.   ей не се притеснявай и аз съм така но не се научих да не гледам чак толкова да е карасиво поне да се разбира. Направи така да се разбира, защото по-важно е съдържанието

19.   Знаеш ли, че аз писах супер грозно. Но един ден започнах да си измислям всяка буква написана по мой си начин ( естествено да си прилича на съответната буква ) и започнах да я преписвам няколко страници. За няколко дни вече свиквах, и имах добър краснопис! Дано това ти помогне!!! :)

20.   И аз имам грозен почерк.Незнам какво да правя!

21.   В миналото, хората, които са пишели красиво, са били уважавани, защото такъв почерк показва подреденост в мислите и действията на човека, а също и старателност - все ценни за характера неща, които са значими и днес. Интересно е, че процесът е обратим - старанието за постигане на такъв почерк, помага да се развият подобни качества на характера. Но това важи за всяко едно старание :-)

Почеркът може да се развива във всяка възраст. Естествено, когато става дума за старание, веднага се сещаме за многото усилия и досадни упражнения, които са ни карали да правим като деца. Ако обаче опитате да следвате само 3 основни неща и просто започнете да пишете, ще почувствате как писането става увлекателно и все по-равномерно.

Трите основни неща, в които се състои красотата на един почерк, са много прости и конкретни:
1) еднаква височина на буквите (еднакво високи малки букви и еднакво високи главни букви);
2) еднакъв наклон на всички букви, който се запазва постоянен в целия текст;
3) равномерни широчини на буквите, на разстоянията между буквите и еднакви интервали между думите.

Тук не става дума за умишлено украсени шрифтове, с много завъртулки, а само 3 прости неща, на които е достатъчно да се обърне внимание, за да има осезаемо подобрение в писането.

Както коментираха някои хора по-горе, тетрадките за техническо писане помагат много, защото имат редове и линии за за наклон. Техническото писане обаче е с точно определен шрифт, а всеки човек има индивидуален почерк. За да подобрите ежедневното си писане, използвайте обикновена тетрадка с редове и пишете с удобния за вас почерк, като се стремите да спазвате трите неща по-горе.

По точка 1): Нека всички букви да лежат на реда - основите им да не са под или над линията. Все едно са поставени на равна земя. Телата на всички малки букви (без възходящите и низходящи линии на 'б', 'в', 'у'...) да са на еднаква височина, на около 1/2 до 2/3 от разстоянието между редовете;

По точка 2): Докато пишете, мислете за вертикалните части на буквите (независимо с какъв наклон пишете, левите и десните части на буквите се наричат условно "вертикални", дори това да е буква 'о'). Мислете как спускате или издигате тези вертикали и как те стават с еднакъв наклон. Самото внимание върху това, вече води до по-голяма еднаквост на наклона.

По точка 3): Стремете се да изписвате едни и същи букви с еднаква широчина, но също така различните букви да бъдат пропорционални по между си - например буквите 'а', 'о', 'с', 'и'..... да са еднакво широки. Буквите 'ш', 'щ', ръкописно 'т', да бъдат също еднакво широки по между си и да са около 1.5 до 2 пъти по-широки от 'а', 'с'.....

Писането ще е много по-приятно, ако започнете с любими текстове (цитати, сентенции, поезия). Интересно ще е да оставите ръкописна бележка на любимия човек, с нещо мило, написано в нея. Спокойното писане е много вглъбяващо. След него дори ще усетите мислите си по-ясни и ведри.

Александър

22.   1 Пиши бавно и внимателно!
2 С времето той ще се промени и ще стане по-красив.
3 Като пишеш много, например : преразкази, някоя страница от книга или пък страници той ще се промени! Важното е да се стараеш и да вложиш поне малко усилея и да се стремиш и всичко ще е наред!

23.   1 Пиши бавно и внимателно!
2 С времето той ще се промени и ще стане по-красив.
3 Като пишеш много, например : преразкази, някоя страница от книга или пък страници той ще се промени! Важното е да се стараеш и да вложиш поне малко усилея и да се стремиш и всичко ще е наред!

24.   Професионалистът съветва :
Преписвай различни текстове бавно и красиво.