Споделена история от Образование

Юрист
Здравейте..
Имам интереси в правната област.
Много ми се иска да стана съдия. И ако тук има някой запознат бих била много благодарна, ако сподели малко опит.
Притеснява ме и друго, че една голяма част от юристите /съдии, прокурори / си намират работа чрез солидни рушвети или роднински връзки. Тук идва ред и на друг въпрос: Възможно ли е амбициран цовек да успее да стане съдия / прокурор без цялата тази шуробаджанащина..
Изобщо, бих се радвала, ако запознатите споделят опит и мнения..

Коментари

1.   Пак ли това право, няма ли да измислите други най-после.

2.   Абсолютно невъзможно без връзки - иначе конкурсите си съществуват, но хората са ясни много преди провеждането им! Изобщо не си прави илюзии!

3.   Здравей! 5та година съм студентка по право, предстои ми завършване. От 1ви курс стажувам при съдия от наказателен състав и сама ти става ясно, че желанието ми е да се реализирам като съдия. Като за начало знаеш, че трябва да завършиш висше юридическо образование и след това трябва да чакаш ВСС да пусне конкурс. Мисля, че има някакви промени в ЗСВ - там са изискванията. Другата възможност, която е нова и не изисква стаж, е да бъдеш назначена като помощник-съдия. Трудно е, именно защото синчетата и дъщерите на юристи те избутват на конкурса, дори да си по-добър от тях.

4.   В повечето случай това е фамилна професия!!!! Има доста деца на съдии и адвокати, които работят още от самото започване на следването си при родителите си- та дори и като секретари. Още от тук се запрочва. В противен случай може да пробиеш, а може и не. Знай, че и тези деца на адвокати или съдии- също са учили и също са се явявали на кандидат студентски изпити! В противен случай трябва да си Много упорит или упорита и с много години блъскане и самоутвърждаване ще стане! Но Много труд се иска и ако учиш право- учи в СУ- дипломираните от там имат по- големи шансове, а не УНСС, НБУ, Благоевградски и т. н. измислици, защото тези дипломи ще трябва да си ги укачиш в рамка и Сам да си се радваш на тях. Познавам достатъчно хора завършили ПРАВО в. на измислени места и продават на пазара играчки други са Квалифицирани Телефонистки, но със самочувствие. Това е от мен

5.   Моя позната завърши с отличен СУ, получи дори благодарствено писмо. На писмения изпит за младши прокурор получи 5. 50. Гомеми надежди, но на устния от 5 човека комисия са присъствали 4, а в протокола са нанесени 5 оценки, естествена са 4 - точно толкова, че да не може да класирана. Назначен бе възпитаник на Варненския свободен университет с изпити от диплома 4. 75.
Сами преценете как се става прокорор

6.   №5 е описал живата реалност!
До №4: въобще не е вярно това за измислените университети със специалност право. Завършват си хората и си започват работа, защото си имат връзките. Образованието им може и да е измислено, ама им върши работа. Не работят като продавачи и телефонистки, а като юристи.