Споделена история от Образование

Колко години се учи за хирург?
Здравйтеобмислям идеята да следвам медицина и искам да стана хирург. Знам, че се учи доста години, но не знам колко точно. Давайте ми всякаква информация и за следването:трудно ли е, колко се специализира и дават ли ти заплата през специализоцията и кога си избираш специалноста по хирургия. Предварително ви благодаря.

Коментари

1.   Приблизително 5 години медицина, две години специализация, 5 години асистиране на истинските хирурзи и ако наставникът ти прецени, че си готов да оперираш сам те пуска на леките операции. Когато задобрееш там ти се поверяват малко по-сложни операции, като задобрееш и там те пускат на баш тежките. Добър хирург под 45 г. не съм срещала до момента. Но това е една прекрасна професия, стига да не я превърнеш в търговия.

2.   Първо завършваш медицина, която е около 6 години и половина. После кандидатстваш за специалност. Мисля, че и някакъв тест се държи, но не съм 100% сигурна. И специалността е 3 или 4 години. Преди години доколкото знам ти си плащаш за специализация, но има шанс след година примерно да те назначат в болницата, в която го караш. Поне това беше историята на един мой приятел, но не знам дали още седят така нещата.
Ана

3.   10 години се учи, адски трудно е, трябва да си или много кадърен или връзкар :)

4.   Цял живот миличък. Аз уча ветеринарна медицина. Хуманните не ни уважават много само защото при нас на масата лежи животно, но тава е друг проблем. Как да е аз съм терти курс и още от първи ходя на практики по клиники - трудно е. За момента само седя и гледам отстрани което правят другите лекари и само им се възхищавам. Асистирала съм в няколко операции - не е като потелевизията и в една участвах като до мен имаше двама лекари... потях се като свиня над свинята. Ако имаш нервите, желанието и идеята да бъдеш това цял живот то ок става за теб, но се учи наистина цял живот.
Реши също така какъв точно искаш да си - сърдечен иили обща хирургия, военна, пластична, абдоминална, съдова, невро... не е като да е от главата за краката. Отиди и намери истински доктор и пориказвай с него. Късмет ;)

5.   Като цяло да завършиш медицина е доста трудно, нямаш личен живот почти, постоянно ти правят проверки на материала, който си научил, всеки ден се водиш на списък на упражнения и ти отбелязват присъствие, учебниците са все големи имаш след 3-ти курс по 6-7 изпита на сесия след това стаж през лятото, после четеш през лятото за поправките, само първи курс минава по-леко, ако си находчив ще използваш стажа си след 3 и 4 курс както и целия 6-ти и да влизаш в операции, стига да разбираш и да си се ориентирал към какво и работа в болницата, виждала съм и 6-токурсници да спят в отделението и специализанти също. После завършваш и почва пак ученето, което зависи колко ще е от това какъв хирург искаш да си, но да, доста живот си минава в учене. Иначе има държавни места за специализации, за които се бориш с изпита, по който са ти дали и литература да четеш, ако се пребориш с конкуренцията, честито, ти си на държавно обучение, ако не се пребориш с другите кандидати, ще си плащаш.

6.   Доколкото знaм 6 години се учи общa медицинa и после още 5 зa хирург. Тaкa че добре се зaмисли дaли нaистинa го искaш....

7.   Първо виж дали можеш да гледаш кръв и други вътрешности, и да не ти прилошава. Учи се 6 години 2 специализация 5 години асистиране. Ако нямаш финансова възможност, незнам как ще се оправиш, защото ако няма кой да те издържа няма как да съчетаваш работа и учене в тази специалност. Специализацията се плаща от теб в България... В чужбина те ти плащат специализацията. Така че по-добрия вариант е да специализираш зад граница. Ако можеш да запишеш медицина в чужд университет с английски език например ще е по-голям плюса за теб, защото после няма да ти е трудно с езика предполагам, ако отидеш да специализираш.

8.   Учи се 6-години и една година се специализираш ;)

9.   Да учи се около 7 до 10 години с специализация, която е 3 год и да плаща се. Трудно е, но ако учиш ще стане хирург от теб. Заплащат се солидни заплати в Европа, но дотам има много време. И я избираш специалността след 2 или 3 год не съм сигурен, когато минеш общата медицина.

10.   Изчетох бая глупости тук. Медицината е 6 години и специализацията е 5!!! Има държавна поръчка и платено. Месечно получаваш 2 минимални заплати допълнително възнаграждение според болницата, в която си. Тъй като е от търсените специалности, според последната модификация на закона ще има изпит.
И само да кажа без да ме нападате. 80% от студентите медици влизат с ясната идея да бъдат хирурзи. Но много много малко тях стават, естествения подбор да го наречем така отказва повечето. Хирургията ти отнема ВСИЧКО - семейство, приятели, време, глезене, простите удоволствия от живота... Не е като в "Хаус" или "Анатомията на Грей", реалността е адски плашеща.

11.   Абе деца, 100000 теми има за медицината даже на първа страница са две! Толова ли не разбрахте, че се учи 6 години и се специализира 5 и да, разбира се, че е трудно, все пак от теб ще зависи човешки живот! Ако искаш лесно следвай туризъм и политология. Ако таки ви мързи да четете и сами да се информирате как ще ставате лекари? !!!

12.   Здравей аз съм 3та година хирург когато специализирах беше много трудно постоянно си подложен на напрежение се пак има два типа хирургия ако не ти се занимава много избираш да практикуваш обща хирургия но ако ти си решиш избираш нещо по сложно и интересно като кардиохирургия неврохирургия и така на татък иначе няма да сгрешиш ако специализираш хирургия . (или го можеш или не)

13.   добър ден, аз искам да уча за Хирургия да стана хирург колко години мога да уча за тази професия? Благодаря,

14.   След редица неудачни операции завършили със смърт на мои близки, скъпи и непознати също хора, аз презирам тази професия и мисля, че е манипулиране съзнанието на болен човек да вземе решение(като се подпише) да се извършват интервенции над него.
Дали наистина намалява смъртността или е само една заблуда, водеща до отчаяние и пак смърт?
Чудя се, ако никога не е съществувала тази "специалност" как щяха да съществуват хората?

15.   Номер 14!? Ако не съществуваха хирурзи нито аз щях да пиша този коментар нито щях да имам майка... Чувството когато отговаряш на малоумник и осъзнаеш че е загуба на време, и в същото време осъзнаеш че 50% от живота е загубено време, което вместо да натрупаш пари и прочие.

16.   Отговаря ти човек кой се занимава с медицина. 1. завършваш училище с отличен успех;2. ходиш на частни уроци по биология и химия(който ти казва че може без тях е просто поредния хлапак с голямо самочувствие за себе си);3. кандидатстваш-изкарваш високи оценки;4-приемат те -учиш 6, 5години обща медицина(имаш над 50 тежки изпита );5-явяваш се на конкурсен изпит за специализаци-хирурхия. ОЦЕНКАТА ТИ ТРЯБВА ДА БъДЕ НАД 5:30-5:50. Зависи от кандидатите за дадената специалност.

17.   Привет, за медицина трябва да учиш много, но е доста приятно. Трябва да търсиш, какво точнода учиш. Обща хирургия 5 годиниа за невро, кардио и прочие е 4 години. А самата медицина 6 години. Обучението е скъпо, около 1000 такса за година плус още толкова за учебници, които могат да се вземат от библиотеката безплатно. Аз завърших с пълно шест, заслужава си да учи медиина

18.   Абе, какви са тия глупости, където говорите? ! Отговаряте на човек, който дори не си е направил труда да прочете по сайтове, където си пише. Още повече, че той пита дали било трудно, следователно изобщо си няма на идея за какво става въпрос. Сигурно не знае и, че там ще учи математика и биофизика, механика и т. н. Медицина се записва само с ЯСНА представа за бъдещето и ЯСНА представа за собствените ти възможности. Адски трудно е да се завърши ОБЩАТА, а камоли хирургия. Ако не си готов да четеш по 1000 страници за изпит, по-добре се отказвай докато е време..

20.   до номер 18 : абсолютно си прав/а. Да учиш медицина и евентуално да станеш лекар е неземно много себеотдаване и безкрайни нощи учене, това е най-великата и великодушна професия. Не е за елементарни и простовати хора

22.   Така здравей, знам че отговарям много късно, но на който му е полезно може да прочете. Учиш за
Лекар между 5-6 години по-скоро 5,5 което е 5 години и полувина, за специалност то било хирург, ортопед, урология и т.н се учи 5 години, като цяло ако почнеш веднага след 12 клас, до 29-30 години съсигурност ще завършиш.
Разбира се докато учиш за специалноста: на пример нерво-хирург, може през времето квото учиш това да работиш като лекар вече след като си завършил, няма да си безработен 10 години докато учиш, но както се знае за тази специалност се иска много време, но няма да съжаляваш след като получиш резултат от всичко това време, защото този резултат ще е много хубав. Като цяло това е.

23.   да добавя нещо също като учиш имай предвид за който и да се отнася ако чете това, трябва да учите математика, биология, физика дори и химия, разбира се аз уча в чужбина на мен ми трябва и английски език не знам за България колко е задължително ученето на английски, но да като цяло трябва да се наблегне на тези предмети.

24.   До номер 23:Това значи ли, че започването по специалност, , Медицина" трябва да се знае предварително Математика, Физика и т. н?