Споделена история от Образование

По-елитното или това, което ми се учи (кандидатстване след 7 клас)
Здравейте и от мен. Вече не знам за кой път пиша тук, но се надявам този път историята да се публикува.
Аз съм седми клас тази година и се насочила към ГРЕ (Гимназия за романски езици)-Бургас в паралелка с испански език (от 4 клас искам да уча испански) или ГПАЕ(Английската) с втори език руски... и не мога да избера кое от двете да уча, на ГПАЕ бала е по-висок, защото тази паралелка е единствена с руския- 26 ученици и е нова от 2012/2013 учебна година. Дайте ми съвет, моля ви, желанието ми е да уча испански, но ГПАЕ е по-добра и елитна гимназия...

Коментари

1.   Авторке, испанският е красив език, но за съжаление напълно безполезен в Европа. Страната е леш и следващите 10 г. не виждам как ще се оправи, което значи, че няма да се търси и езика, нито можеш да отидеш там с безработица от над 50% сред младежите, нито можеш да отидеш да учиш, защото как ще се издържаш като няма работа?
Най-важният език, който ТРЯБВА да знаеш е английски. На него се говори в работна и научна среда. Хубаво е да знаеш и втори език, но не е задължително. Този втори език би могъл да е испански, но ако искаш и с него да си изкарваш парички в Европа, най-добре избери немски или руски. Испански, ако толкова ти харесва, много лесно можеш да научиш и сама. Трудно се учи само първия чужд език, всеки следващ се учи много по-лесно.

2.   Аз едно време избрах по-елитното и съжелявах...

3.   До коментар 1
Цитирам: "нито можеш да отидеш там с безработица от над 50% сред младежите, нито можеш да отидеш да учиш".
Наскоро по коледа видях познат който от 2 години живее в Испания и му викам там не е ли много зле кризи няма работа как се уреди. Той каза абе криза на никой не му дреме живота си тече.

Точно заради такива промити мозъци като теб от медии сме на това дередже.

4.   испански

5.   Номер 3, не ми е промит мозакът, а просто мога да чета статистики. Разбира се, че когато 50% са безработни, другите 50% си имат работа и нямат проблеми. Проблемът обаче е в перспективата на тази държава като цяло, както и с липсата ? на бизнес-връзки с България. В мултинационалните компании пък работният език от много отдавна е английски, дори да имаш насреща си испанец.
Хубаво е човек да учи красив език, но човек все някога трябва и да печели сам хляба си. Аз знам английски и немски. И двата езика ми вършат перфектна работа и ми помагат да си изкарвам прехраната. Познавам хора, който само с немски и руски в България си изкарват добри пари, но с испански не познавам да кажем. Английският е задължителен и е глупаво да го замениш с испански.

6.   До номер 1 съгласен съм с теб,
но би ли ми казал как мога да науча испанския сам?

7.   Аз пък съм забелязала, че едно нещо се търси днеска - утре друго. Важното е да си добър в това, което правиш и в професията си. Когато ти правиш нещо, защото ти е интересно, допълнително четеш и ти е като хоби, все ще намериш начин да пробиеш. Същото е и с езиците - винаги можеш сам да научиш испански, ама можеш и сам да научиш английски или руски. Познавам много хора, завършили испанската в София, а говорят отлично и английски. Въпросът не е коя гимнация е по-елитна - все пак не учиш за хората и да ти казват колко си умен, че си влязал там, а за познания. Можеш ли да научиш наистина добре испански в испанската или ученето е про форма? Същият въпрос е за английската? Избери тази, която дава по-добро образование, а пък другия език сам учи - има самоучители, интернет, книги, чатове на езика, филми на ецика и т. н.
Само да вметна - преди 15 години никой не учеше руски, защото бил безпреспективен, бил остатък от комунизма. Сега руски се търси навсякъде по Европа както и китайският е доста търсен. Преди 6-7 години имаше бол работа за архитекти - архитект да бъдеш на този свят, ама сега няма нищо, ама никви проекти. Преди 7 години нямаше работа за пътни и жп инженери, сега пък само магистрали се строят, а в чужбина жп линии. Така че никой не може да ти каже дали след 15 години няма испанският да е по напред. Аз лимно смятам, че поне португалският покрай Бразилия има шансове да понабере скорост.
Ана

8.   Ами, ако ти се ходи при 90% от батките и кифлите в Бургас и не ти се учи особено много - ГРЕ. Но, ако, разбира се, искаш да учиш и да попаднеш при малко по-свестни хора, ти предлагам някоя гимназия с бал над 30. Но все пак първо изчакай да си вземем изпитите пък после да мислим :д

9.   От автора: доколкото знам, балът за испанската миналата година беше 30. 644, така че според мен кифлите са си във руска, а батките по механо, електро и подобни. Иначе номер 8, набори ли сме? :D

10.   Учи това което ти се учи. Преди 6 години трябваше да направя този избор но между английски и немски. Мечтаех да уча немски. Всички ми казваха че няма приложение и так нататък. И какво стана то. Влязох в немската паралелка и 6 години по-късно ти пиша от Германия (работя и уча). А тези от английската паралелка в момента са си в България и се чудят как да си изкарват хляба. Слушай само себе си. :))

11.   Както винаги - английски, немски, френски. Който ти говори нещо друго си защитава своите виждания или избори. Испански, руски, италиански, китайски, турски са по-назад. Кво точно ще стане като научиш руски примерно - ще следваш в Русия или ще започнеш работа в голяма руска компания в България?? Шансовете и за двете не са огромни. Да, трябва да учиш и работиш това което ти харесва, но гледай и по-прагматично на нещата. Аз обичам да вися във фейсбук, ама няма кой да ми плаща за лайкване на статуси.

12.   Номер 11-мисля, че пропускаш нещо. Момичето казва, че живее в Бургас, а лятото в Бургас е бъкано със.. РУСНАЦИ! Научиш ли и двата езика-английски и руски, след 12 клас си уредена, така да се каже, и то в собствения си град!! Според мен-влизай в ГПАЕ, да си спокойна, гледай с кефа и т'ва е :)

13.   8 пълни глупости 90% от 'БАТКИТЕ' И 'КИФЛИТЕ' В БУРГАС СА ИМЕННО ТОЧНО В АНГЛИЙСКА -ГПАЕ! НЯМА СМИСЪЛ АЗ МИСЛЯ, ЧЕ В ГРЕ Е ПО-ДОБРИЯТ ВАРИАНТ и особено с испански език, аз съм с френски и мога да кажа че в испанската доста се държи на ученето!

14.   Не изпускай питомното, та да гониш дивото. (т. е. избери ГПАЕ)