Споделена история от Образование

Да уча ли в академията на МВР?
Здравейте!
Първо ще кажа, че съм момиче на 17 години и като такова скоро ми предстоят бал, държавни изпити, кандитатстване в университети..
Е, не много скоро де, но все пак след една година и поради, което вече се ориентирам на някъде.
Даже от доста време съм се ориентирала, но до скоро ми изглеждаше като детската ми мечта, а не към нещо, към което съм се запитила сериозно.. Е, да ама не!
Винаги съм искала да стана полицайка или следовател или криминолог дори и съдебна медицина ме влече и наскоро реших да посетя сайта на Академията на МВР в Симеоново.
От там на сетне не съм спряла да мисля и да предприемам стъпки към мойто приемане там.
Бях се поотпуснала малко, бях качила и килца и след като видях нормативите на спортния изпит осъзнах, че ако искам да вляза там трябва дооооста да се потрудя и не само физически.
Трябва да се постегна и умствено балообразуващата оценка е удвоената оценка от задължителния държавен
зрелостен изпит по български език и литература, среден успех от държавните зрелостни
изпити, общия успех от дипломата, оценката по предмета, включващ изучаването история на
България от дипломата.
Което означава доста труд.
Започнах да тичам и да ходя на фитнес всеки ден като ги редувам двете, чакам малко да се затопли времето, защото живея малко по-далеч от София и ми е трудно пътуването, не че на пътувам всеки ден до СГСАГ, но не ми се пътува повече, та мисълта ми беше, че малко да се стопли и ще се запиша на стрелба с огнестрелно оръжие и някой вид бойно изкуство още не съм се ориентирала към какво точно.
Малко се отклоних от това, което исках да Ви запитам, но исках да Ви покажа, че съм напълно сериозна и малко притеснена и да Ви дам пълна яснота над нещата.
Та, което исках да питам е, че чух нещо, което доста ме разочарова, но незнам дали е вярно и ако е има ли изобщо някакав шанс за мен? ...
Чух, че можеш да влезеш само чрез връзки или заплащането на сума от порядъка на 8-10 000 лева, а аз нито връзки имам нито тази сума, но пък имам отгромно желание, воля и съм сериозна, ще изкарам отлични оценки и ще си взема и спортния изпит, но ако все пак не ме приемат ще бъда съкрушена и разочарована от Българската ни система...

Коментари

1.   заобичах те още на първите 3 реда :)

доста противоречиви мнения има относно тази школа. и аз исках да влизам там, но много бързо ме разубедиха. 2 разговора с човек, който е излязъл от там ме нокаутираха.. да, системата ни е Ф*КАНА, факт. други пък са доволни, не знам... и това с връзките е вярно на 80-90% (както навсякъде).

сега съм се настроила по- скоро да вляза в НВУ. поразрови се, мисля, че офертата е добра. и съм чувала, пак от по- приближени, че жени влизат така... малко по- лесно, тъй като няма много желаещи такива (всмисъл, че няма да те гледат под лупа, както правят с момчетата) :) успех от все сърце ти желая!!!

2.   Който си учи си учи- който го може НЕ му трябват връзки! Стига глупости! Седни и учи и няма да ти се налага да плащаш!

3.   Не мога да разбера защо предварително искаш да се занимаваш със стрелба или бойни изкуства, но ти си знаеш. Дори фитнесът и бягането са ми малко без особено значение, тъй като физическите изпити нито са нещо страшно, нито пък са спартански. Истината е, че това, което трябва да притеснява теб или който и да било друг кандидат, е психотестът, а е изненадващо това, че всички го пренебрегват. Това, дали ще направиш 20 лицеви опори и 40 коремни преси ще е абсолютно без значение, ако... "просто не ставаш" за тази професия. Грубо звучи, но е факт.
Как се влиза в АМВР и дали ти трябват връзки? Влиза се през главния вход, а връзки трябва да имаш на обувките, защото се бяга трудно без тях.
Ако слухове, че без връзки и нечувани суми пари, не можеш дори да си помислиш за АМВР, показва колко лабилна е психиката ви и се влияете прекалено лесно от чуждото мнение, че даже би било и стимул да се откажете от "детска мечта".
А за суеверията за жените, дори не мисля да си правя трудя да обяснявам.
Ако искаш нещо - го правиш! Без значение какво казват другите, без значение каква е успеваемостта!! Ако не си уверена в себе си, по - добре не прави нищо.

4.   Абсолютно е вярно. В Симеоново се влиза само чрез връзки и кинти. Тези които ти казват, сядай да учиш и ще успееш не ги слушай. Да, ако избереш някой друг университет ще стане с учене и труд, но точно в академията на МВР-никога :) Имам много познати, които учат там и повярвай ми много добре знам за какво става въпрос. Много приятели и приятелки се готвеха с години за там, но ги отрязоха още от първия път. А тези, които влезнаха още от края на 11 клас си знаеха къде ще учат, защото всичко почти им беше уредено... Ако нямаш връзки и около 10 000 лв. не си губи времето. Аз също бих дала всичко, за да съм там, но и аз като теб нямам нито връзки, нито парички. Ако си в по-малък град и имаш поне мъничко връзки с МВР-то в града ви, завърши курс в Пазарджик и стани полицайка. Успех!

5.   Глупостта край няма! Теглете кредити и ги дайте 10те хиляди на някои курсант и сте вътре... така де в двора!

6.   Баща ми учеше там 1 година и половина и е много доволен. Аз също съм твой набор и ми е минавало през ума да уча в Симеоново, ноооо нещо не ме влечат тези професии. Надявам се да те приемат, защото наистина изглеждаш много амбициозно момиче. Успех и не се отказвай!!

7.   Ако е така и се влиза само с връзки и парички, аз горе-долу имам някакви връзки вуйчо ми е полицай, а братовчедите ми във всяка област са с връзки, но относно до паричките ги нямам. А да попитам какъв е този изпит по физическо, едва сега чувам за него?

8.   До 7.

Момче, не искам да те разтройвам, но с това: "чичо ми е полицай, а братовчедите ми във всяка област са с връзки, " няма да помогне! Знаеш ли какъв трябва да е чичо ти, за да те приемат в Академията на МВР? Със сигурност "полицай" няма да ти помогне да те приемат там... Началник в полицията на службата "КОС, " ми каза, че е "дребна риба, " за да ми помогне по какъвто и да било начин, сам си направи изводите- началник на "КОС, " да ми каже, че е дребна риба. След месеци проучване как седят работите, наистина разбрах, че за да влезеш с връзки, трябва стабилно да познаваш най- малко началника на главното РПУ в града ти. С пари също става, просто е нужно също да познаваш точните хора, за да ги дадеш на точния човек, гарантиращ причесляването ти към курсантите и обучаващите се в Академията на МВР. Не си прави сметката без кръчмаря, ще се разочароваш!

9.   Aз знам само едно-когато има желание, има и начин! Освен това, ако момичето се справи блестящо на всички изпити/тестове, няма да съществуват основания за НЕдопускането и до академията. Ако е сигурна в себе си, винаги може да ревизира оценките си.
Иначе-браво за амбициозността, мила авторке! Желая ти успех от все сърце!

11.   Здравейте, бих искала да ми обясните за документите, защото не мога да разбера как точно стоят нещата. Благодаря предварително.
Поздрави:Мария

12.   АМВР е с мн. добри преподаватели и не е нужно да си плащаш, когато си можеш...
ЗАСЛУЖАВА СИ!!!

13.   Аз искам да попитам след колко дни в случай, че човек издържи физическите нормативи е психотестът? Доколкото съм чувала именно писхотестът е препъникамъкът за влизане там.

14.   Здравейте! Наскоро завърших академията и не знам просто от къде да започна... Миже би на първо място трябва да кажа, че на стрелбище се ходи само с разрешително за огнестрелно оръжие, иначе по закон, нямате право да стреляте! На второ място- психото не е кой знае колко сложно, просто отговаряйте често. Всякакви опити да "преметнете" системата, ще ви излязат солено. Психо изпита се провежда в деня след нормативите и медицинския преглед. Що се отнася до самата академия... До някаква степен, там все още цари комунизъм, почти военен режим и началника ти разполага с цялото ти време, като на работа.. Ще ви разваля плановете в последния момент и изобщо доста добре те подготвят за системата. Психологическото напрежение е огромно.. Помисли си добре дали ти се ходи в "казармата" и най-вече, намери бивш курсант, който да ти обясни това-онова. Остави детските мечти, сега градиш целият си живот, помисли трезво. Аз мечтаех за археология, а станах полицай...

15.   Здравейте! Наскоро завърших академията и не знам просто от къде да започна... Миже би на първо място трябва да кажа, че на стрелбище се ходи само с разрешително за огнестрелно оръжие, иначе по закон, нямате право да стреляте! На второ място- психото не е кой знае колко сложно, просто отговаряйте често. Всякакви опити да "преметнете" системата, ще ви излязат солено. Психо изпита се провежда в деня след нормативите и медицинския преглед. Що се отнася до самата академия... До някаква степен, там все още цари комунизъм, почти военен режим и началника ти разполага с цялото ти време, като на работа.. Ще ви разваля плановете в последния момент и изобщо доста добре те подготвят за системата. Психологическото напрежение е огромно.. Помисли си добре дали ти се ходи в "казармата" и най-вече, намери бивш курсант, който да ти обясни това-онова. Остави детските мечти, сега градиш целият си живот, помисли трезво. Аз мечтаех за археология, а станах полицай...

16.   откажете се от акадамията на МВР.
аз завършихтам. докато бяхкурсант имах големи проблеми.
ако не сте от софия ще живеете в изключително мизерни общежития
средприетитекурсанти имаше и престъпници. стигнаседо сбиване с един отпловдив, завършилпреди товаСМУвПазарджик
големи проблеми създва и треньора Марио Илиев
ако искате даизбегнете жестоки униж ения обиди и депресии следтова завършетенякакво друго висше образование и следтова учетешестмесецав академията. пакще степолицаи.

17.   написаното под № 16 е вярно.
Униженията,са големи. Видях с очите си гаври от страна на треньорите с физически по слаби курсанти.
Вярно е че има побоищата и беззаконието в Академията на МВР . Няма ли кой да отнесе въпроса към ректора. Марио Илиев го познавам лично. Той е завършил конен спорт във ВИФ

18.   Митове и легенди за невъзможното.. ще повторя това, което е написано в коментар номер 3.

19.   Аз искам да попитам как стои въпросът с магистърските програми.Много искам да запиша Мп ,,Психологическо подпомагане...,,. Видях,че единствено се държи тест.Интересува ме дали за прием в МП се държи изпит за физическа издържливост? Също и каква е сумата за обучение срещу заплащане?Бакалавърска ми е Социални дейности.Тази година един колега го приеха без да плаща каквото и да било и без връзки.Ще бъда много благодарна,ако някой по-запознат ми даде някаква информация.

20.   Аз съм завършил Академията...Много стрес, унижения и гаври -напълно верно е .Учете в чужбина и бягайте от България

22.   ОТВОРЕНО ПИСМО ДО МАРИО ИЛИЕВ

Марио Илиев Ти не можеш да обучаваш полицаи защото:

-Вече 30 години преподаваш, а никога не си работил като полицай.
А не е ли редно да е обратно -30 години да си работил като полицай и тогава да отидеш да преподаваш.
- Марио Илиев, започнал си работа във Висшата специална школа / ВСШ/ през 1986г., преди повече от 30 години. Как започна работа във ВСШ.
По онова време там във ВСШ вземаха само хора на партията, връзкари или доносници. Ти от кои си доносник ли си бил или си връзкар или и двете ?
- Марио Илиев, Примитивния ти начин на изразяване и грозните ти крясъци по време на преподаване , щокират всеки нормален човек.Това говори за ниско ти възпитание. Затова ти си обект на постоянни подигравки. Постоянните ти заплахи и заканите да ошамариш някой курсант говори, че считаш, че не битието, а боя определя съзнанието.Ти треньор ли си или хулиган.
- Марио Илиев ,Ти никога не си ставал зарната и в 6.00часа да отидеш на задържане. Колко престъпници си задържал през практиката си, участвал ли си в задържане, колко пъти си подгонил и задържал престъпник на улицата, който е извършил домна кражба или граеж. Задържал ли си някога бустващ пиян хулиган.
- Марио Илиев виждал ли си труп, знаеш ли как се установява самоличността на труп
- Марио Илиев, курсантите заслужават уважение, а не системно и грубо унижение и то пред всички.Ти Марио Илиев учиш курсантите на нещо, което никога лично не си правил .Ти Марио Илиев не си в състояние да ги научеш на нищо.Ти треньор ли си или паразид.
- Марио Илиев, обучението е високоотговорна дейност и трябва да бъде приемана сериозно.Сигурен начин да накараш човек да мълчи и да не научи нищо е траньора с чести гневни изблици, с физически заплахи и агресивен и обиден тон пред всички да те докара до там, че да си парализиран от страх. А когато си жертва не знаеш какво да парвиш на кого да се оплачеш, мислиш само да избягаш. Допускат се грешки но има по подходящ начин за тяхното изправяне.
- Марио Илиев Имаш сериозни проблеми с възпитанието и с овладяването на гнева и агресията си. Ти си паразит с изключително ниско възпитание

23.   Преди 8 години ходих във Великобритания да бера лук. (на бригада във ферма)
Имаше един от Академията на МВР, който беше наел къща под наем там и чакаше да дойде сезонът да сади боб.

24.   Здравейте! В една таблица в Интернет, отнасяща се за физическите нормативи и точковата скала за оценяване на всяко едно от упражненията, при мъжете коремните преси са зачеркнати с тирета. И моят въпрос е: Мъжете полагат ли този изпит? ( Повдигане на трупа от тилен лег до седеж). Благодаря!

26.   https://www.mvr.bg/docs/librariesprovider61/прием-за-учебната-2019-2020/prilojenie-2_kkk-2019-2020_new.pdf?sfvrsn=6159e9f5_0

ot tuk moje da vidish vsicko

27.   Здравейте! Искам да ви попитам за да ме приемат трябва да държа тест по история и по български език или зависи от специалността. И изпитът по история какво включва? Само българската история ли?

28.   И аз искам да разбера повече за изпитите и какви са нормативите за жени?

29.   Академията е една голяма измама на курсантите им се вменява как всичко е цветя и рози как ще имат бляскава кариера какви ползи ще имат, но всичко е едно голямо НИЩО. Първо когато завършите хубави места за работа не ви дават свободните позиции са за най тежката работа която никой от действащите полицай не иска да върши. Второ бройките за места са ограничени тоест ако си от Благоевград и искаш да се върнеш там може да няма места и да трябва да започнеш в Сандански примерно. Отделно като видиш каква е работата на терен ще разбереш че няма нищо общо с обучението, всичко трябва да учиш наново на място и най важното тия глупости с безплатно обучение - подписваш договор за 10 години служба ако работата не ти допадне, забутан си някъде и няма мърдане и решиш да напуснеш МВР дължиш зверска неустойка която прави ученето в Академията златно. Семестъра излиза 1500 лева 8 семестъра смятайте сами и стипендията за 4 години също влиза. Така че проверете и мислете.

30.   Национален военен университет "Васил Левски " - В. Търново си заслужава повече от академията на МВР

31.   Аз съм коментар номер 23,
Хи-хи така си беше.

Напълно съгласен с коментар номер 4.

Преди години и аз пробвах да уча там. Заплатата на офицер тогава беше 2000 лева. Даже с майка ми търсихме някакви връзки един - Христов имаше...Беше ми казал, да науча 40-те теми за да вляза. (може би е искал някакви пари за услуга)
Не съжелявам изобщо. Завържих НБУ - Политически науки (на английски език) и (учих малко проложна лингвистика с немски език).
С малко трусове, но завърших - Бакалавър.

32.   АМВР е едно от най-добрите учебни заведения!
На кандидатстващите или желаещите да учат там ще кажа следното:
1. Премислете много добре, дали можете, когато се налага да преодолеете собствените си интереси или собственото си его, в интерес на някой друг?
2. Животът на полицая не е никак лесен, парите винаги не достигат, а нуждите стават все по-големи. Готови ли сте да останете честни и почтенни в подобни ситуации, без да посегнете на нещо чуждо или да направите компромис със собствената си съвест?
3. Не гледайте и не вярвайте на полицейски филми, там нищо не е така, както е в истинския живот!
А онова, което се пише за прием с връзки и пари, не е вярно!
Подгответе се добре и ще влезете!
Пожелавам успех на всички!

33.   Към коментар 16. Какво значи това учете после 6 месеца? Какво се прави? Нещо не разбрах напълно.

35.   към 33 когато казвам учете после 6 месеца имам предвид, че ако имате някаква каквото и да е висше образование след като изкарате 6 месечен курс в Академията Вие ще станете полицай. В системата на МВР има много такива служители, който са инженери, икономисти, военни и др. които с шестмесечен курс станаха полицаи. Много от тях са големи началници.

36.   Здравей! Значи относно слуховете, че се влиза връзки, това НАВСЯКЪДЕ го има, не само в академията. Но е грешно, че се влиза САМО, ако имаш връзки. Истината е, че азнямам абсолютно никакви връзки, но успях да вляза. Просто си трябва малко психическа и физическа подготовка, защото се влиза трудно и това е факт. Но историите, че без пари и връзки е невъзможно очевидно не е вярно.

37.   Полицията вече не е същата няма смисъл да се работи там.

38.   ЗАДРАВЕЙТЕ, как стои въпроса с общежитията, всеки, който не е от София се настанява в общежитие или трябва да живее на свободен наем

39.   Всеки, който не е от София, се настанява в общежитие.