Споделена история от Образование

Докторантура - за и против?!
Уча магистратура специалност "Предучилищна и начална училищна педагогика" и същевременно работя като детски учител. От много време се замислям дали след като дай боже завърша магистратурата си, да кандидатствам за докторант. Доколкото знам трябва да имаш някакви публикации, а аз нямам. Не съм много добре с чуждите езици и си мисля е това също ще е голям минус. Моля ако има хора, които са докторанти или имат някакво мнение по въпроса да ми пишат. Чудя се дали си струва да инвестирам в тази посока? Дали ще успея да се справя?

Коментари

1.   Доктурантура - ДА, но за специалности като медицина, химия, физика, история....
Каква докторантура по начална училищна педагогика? Е, освен ако не искаш да правиш университетска кариера, но ще е само в България.
В Германия дори няма такава специалност да кажем, а учителките в началните класове нямат висше образование. /не казвам, че е хубаво това/
Според мен, ако не искаш да преподаваш в университета „Начална училищна педагогика“, не се занимавай. Почни по-добре да си упражняваш професията. Майка ми е начална учителка и много харесва работата си.
Иначе, не ти трябва да имаш публикации преди да запишеш за докторант, самата публикация се прави накрая на докторантското следване и тогава ти дават титлата.
Ще имаш публикация скоро - магистърската работа се явява такава.
Ако искаш да бъдеш учителка, не ти трябва докторантура. Ако искаш да бъдеш инспектор - също не ти трябва, нито за директор, нито за нищо. Само за университетска кариера трябва в твоя случай
Успех, ти решаваш!

2.   Eстествено, че има смисъл, номер 1 говори пълни глупости. Явно дори няма образование...
С докторантура са задължение навсякъде да ти плащат повече... има едни минимални 600 или 700лв.

3.   Номер 2, майка ми има Бакалавър и взима повече от тези 700 лв. като учител. Всичко си зависи от училището и колко ученици имат, не от доктурантурите.
Докторантурата по начална училищна педагогика за мен си е чиста загуба на време, ако не искаш да ставаш професор в университет.

4.   Аз подкрепям номер 1. В България много станаха на мода докторантури, две-три висшета и т. н. Но не това определя колко добър специалист си и каква заплата ще получаваш. В повечето случай на Запад докторантури се правят след като имаш 5-6 години трудов стаж и т. н. - приема се, че имаш стаж и практика. В началната педагогика не виждам смисъл да се прави докторантура освен както н. 1 каза, ако не искаш да ставаш университетски преподавател.
Предполагам, че номер 2 иска да каже, че в зависимост от придобитата квалификация има различен минимален осигурителен праг, което значи по-висока заплата. Въпросът е, че никой не може да задължи работодатя да я назначи на такава длъжност дори и да има степента да я заема. Даже по едно време на запад имаше тенденцията бакалаври да си намират по-лесно работа по дадена специалност от магистри, защото за същата свършена работа им се даваха по-малко пари. Не говоря за директори и т. н., а за току що започващи кариерата си млади специалисти.
Ана

5.   Такааа, за да станеш докторант е задължително да знаеш език, висока диплома съответно и публикации. Да винаги една докторантура е по- добре, Но да намериш работа и да ти се плаща за това Не е сигурно. Както казаха по- горе това важи само ако си университетски преподавател. На докторантите заплатата трябва да е по- висока и да се плаща за това, но пак Но трябва да е като научен работник. Ти като преповадател и ако имаш амбиции, можеш да достигнеш до директор на учебно заведение и без докторантура. Стига да си упорита, а информация за тези неща не е този форум. Успех!