Споделена история от Образование

Първи сертификат по англ.език
В момента посещавам курсове по англ.език и съм на ниво С4 (ес). Изискват да ходя още една година да искарам С5 и след това да искарам подготвителен клас за първи сертификатът.За мен това е трърде много 2 години, а аз съм 11 клас и трябва да се ориентирам към матури.Въпросът ми е има ли шанс да се подготвя домашно и да се явя на испита. Труден ли е много и какво точно включва. Ще бъда много благодарна на админитраторите ако одобрят моята тема и на вас за отговорите!!!

Коментари

1.   Изпитът ти е в два дни. Единият ден е писменият, другият ден е устният изпит. На писменият първата част е четене с разбиране. Имаш 4 текста. На първият текст трябва да озаглавиш параграфите, но не ти да измисляш заглавия, а да избереш от посочените ти отстрани. Трябва да напишеш буквата на самото заглавие - A, B, C, D т. н. На вторият текст има изпуснати параграфи. Те са написани от другата страна и ти трябва да избереш кой е най-подходящият на определено място от текста. Третият текст го четеш и трябва да отговориш на въпросите. Те са от затворен тип. Четвъртият текст е най - трудният. Дадени са ти определени хора, институции или нещо от сорта. Озаглавени са с A, B, C, D. Към този текст трябва да отговориш на въросите кое нещо за кой човек/ институция се отнася. Това трябва да го направиш за определеното време: към час и половина ти е времето и за четирите текста. После имаш 15 минути почивка. Вторият компонент е писането на съчинения. Трябва да напишеш 2 неща - писмо и второто ти си го избираш от посочените. Има есе, история и други неща. После имаш обедна почивка, която е час и половина. После е слушането с разбиране. Имаш 4 задачи към него. Първата е с въпроси с А, В, С. Трябва да оградиш, което смяташ, че е вярно. При втората задача за слушане има пропуснати думи. Като пуснат записа ти трябва да попълниш липсващите думи. Третата задача е да слушаш едно интервю и да оградиш верният отговор. Разликата с първата задача за слушане е че този път говори само един човек, а в първата задача говорят няколко човека. Четвъртата задача има две задачи. Пример: слушаш различни хора и трябва да напишеш кой какво работи и кое твърдение е характерно за въпросният човек. Отговорите са дадени, ти трябва да избереш кой какво работи и кое твърдение се отнася за него. Всеки текст се слуша по два пъти. После имаш 15 минути почивка. И следва граматиката. Там имаш няколко задачи. Първата е да оградиш думата, която смяташ за правилна. Думите са ти дадени отдолу. Избираш между 4 думи. Втората е да напишеш думата, която липсва. Не са ти дадени отговори. Другото упражнение е като са ти дадени думи да ги напишеш в подходящата форма. Например: дадена ти е думата careful. Четеш текста и решаваш, че ти трябва тази дума като наречие и пишеш carefully. Тоест дадена ти е дума като дадена част на речта и ти трябва да я преобразуваш в друга част на речта в зависимост от текста. Друга задача са транформациите - едно изречение ти е дадено по един начин, ти трябва да го напишеш по друг с помощта на дадената дума и трябва да се вместиш в броя на думите, които са ти разрешени. Ако напишеш ли повече думи, транформацията ти се смята за грешна. Отговорите на всички компоненти се пишат на отделен лист, на който трябва с молив да зачертае кръга с вярната буква. От там ще ти дадат молив. Единстгвено съчиненията се пишат с химикал. В друг ден ти е устният изпит. На него не си сама. Влизаш с друг човек. Първо ти задават общи въпроси. После ти показват едни картинки и ти задават въпроси по тях, карат те да ги сравниш и да отговориш на даден въпрос. Например имаш 2 картинки - на едната ти дават жена, която е спечелила състезание по лека атлетика и я дават как държи купата. На другата картинка имаш жена, която е родила дете и го държи. Трябва да ги сравниш, да покажеш различията и да кажеш (например) на коя жена животът се е променил по- драстично. На партньора ти също ще му дадат картинки. Ти внимавай, защото ще ти зададат въпрос към тях. Ако на партньора ти картинките са като описаните по - горе, теб може да те попитат кое е по- важно: да си световен шампион или да имаш дете. Третата част на устният изпит е с партньора. Той / тя и ти гледате картинки и избирате някой от тях. Картинките са на една страница. Примерно, имате басейн, библиотека, кафене, компютърна зала, двор, т. н. и трябва заедно да решите кои съоръжения най - много държите да ги има в университета. Резултата разбираш след 3 месеца по интернет. Сама не можеш да се подготвиш, освен ако не си вундеркинд.
*Д*