Споделена история от Образование

Моля за мнение за специалност Екология
Моля за съвет спряла съм се на няколко специалности в Русенския университет като една от тях е Екология и техника за опазване на околната среда , но всичките ми приятели и семейството ми са против да запиша това , винаги съм получавала добри съвети от родителите си и много се двоумя за тая специалност . Моля хора който са учили или имат познати нека да споделят мнение , реализация в последствие и такива неща .
Благодаря за отделеното време .

Коментари

1.   Специалността е ОК. Обаче в БГ нямат шанс хората с каквото и да било висше. Пробвай в чужбина има страхотни университети с приемливи такси в "зелени" държави. Виж Дания, Швеция, Германия и т. н. Успех иначе!

3.   Когато човек избира да следва висше, би трябвало да избира според интересите си. По самия ти изказ, и ти избираш на база други неща. Ако един човек знае какво иска, не би слушал родителите си.
Не е важно просто да си студент, важно е като завършиш, реално да намериш работа по специалността.
Мисля, че посочената специалност би открила възможности, но за жалост в България са минимални. Би открила в UK например /има какви ли не специалности вече: sustainability, renewables, climate change и тн/, но човек се съобразява и с финансите, които има. Моят съвет е поне да идеш да учиш в София, и избери нещо, което смяташ, че хем ще е интересно/ като която и специалност да учиш, не е интересна на 100%/, хем ще е потенциално доходоносно.
За жалост, системата в Бг куца отвсякъде, и ако искаш да се реализираш, трябва да си много упорита /да търсиш информация непрестанно относно курса, да търсиш връзки, да си много комуникативна и тн/ и най- вече да се самомотивираш да научиш реално нещо, защото иначе никой няма да те вдъхнови да учиш!!!!
ПС Университетът е много различно нещо от училище. В университета показваш дали можеш да се справиш с живота и да хващаш възможностите, или ще стоиш настрана, защото виж ти, срамежливостта била добродетел.

От една студентка

4.   Здравей,
Аз съм завършила екология в софийския университет. Много съм доволна от това което научих. Намерих си работа по специалността веднага щом завърших. За съжаление обаче много от колегите не успяха да намерят работа в тази област. Аз съм доволна от работата си, но заплащане е много ниско в държавната администрация. Единствено ако се работи по проекти се получава по-добро заплащане. Ако си от Русе би могла да работиш в РИОСВ Русе. Но както казах заплащането е ниско. Все пак има доста фирми които търсят еколози, много от тях изготвят доклади по ОВОС.
Все пак истината е че трябва да имаш повече търпение, за да намериш подходяща работа в областта. Има доста неправителствени организации, които търсят такива специалисти, въпроса е да попаднеш на обява и да имаш късмет. По принцип в момента текат доста проекти по оперативна програма околна среда и там наемат и студенти на работа и така би могла да добиеш стаж и да навлезеш в тези среди, след което ако се справяш добре ще ти се отворят доста врати, като се запознаеш със специалисти в областта. Не знам какво е нивото на обучение в Русенския университет по тази специалност. За да имаш повече успех трябва да избираш предмети свързани с информационни технологии - статистика, ГИС. Търсят се биолози и еколози с такива умения.
Успех ти пожелавам каквото и да решиш. Аз вече 8 години работя тази работа, научих доста неща в университета и през годините работа. Когато започнах да уча това беше модерна специалност, но трябва да попаднеш в подходяща среда, за да имаш успех с намирането на работа. Някои от колегите работиха с преподаватели по техни проекти и така лека полека навлязоха в такава среда и после бързо намериха работа. Ако ти е интересна тематиката (разгледай предметите които се изучават) учи това, но ако не те влече по-добре недей.
Успех.