Споделена история от Образование

Конфликтът в "Дервишово семе"
До модераторите: Моля Ви, пуснете ми темата колкото се може по-бързо, защото е наистина спешно.

Здравейте. Аз съм момиче в 8-ми клас. За петък имаме за домашна да пишем интерпретативно съчинение на тема: Конфликтът в "Дервишово семе". Направих го, но не съм сигурна дали ми е вярно, а и няма кой да ми помогне - никой от родителите ми не разбира от такива съчинения, а много искам да си поправя 4-ката по литература. Ще напиша съчинението тук и ще се радвам ако някой, който разбира от такива съчинение ми каже дали ми е вярно, и ако не, какво трябва да корегирам? Благодаря Ви много предварително. :)) :*

Творчеството на Николай Хайтов увлича читателите не само с красотата на словото, но и с общочовешките проблеми, които разглежда. Конфликтът между представителите на различните общности извежда до разглеждането на човешките ценности и взаимоотношения.
В разказа “Дервишово семе” основният проблем е конфликтът между родовия закон и човешки ценностите като любов и щастие. Главният герой Рамадан преодолява трудности, свързани с условията на своите съселяни, за да достигне до съзнанието, че в човешкият живот, щастието и любовта понякога имат много малко място. Чрез изповедта на Рамадан усещаме кръстопът между доброто и злото. В пътя си към щастието Рамадан трябва да се бори не само с Руфат, но и със самия себе си, за да се пречисти. За младия Рамадан не остава време да изживее детството си. Полудете-полумъж, той трябва преждевременно да порасне. По необходимост оженен, той открива в Силвина духовната спътница, която също като него се е подчинила на традициите на обществото, но открива и любовта. Съдбата е щедра към двамата. Животът им продължава като една игра, носеща много радост и удовлетвореност.! ист и невинен е светът на влюбените, но моралът на възрастните е съвсем различен от техния и затова тяхната приказка скоро бива разрушена. Братята на Силвина я продават на Руфат. Рамадан той живее само и единствено по родовите закони. Ако Рамадан е обичал Силвина, за Руфат дори е достатъчно е просто да я притежава. Руфат е разрушил спокойстието в живота на двамата. Той действа със сила и със злоба. Рамадан е готов за отмъщение. Той мечтае да накаже своя враг, който е откраднал щастието му и си мисли, че нищо друго освен злоба няма в душата му. Рамадан смята, че единственото нещо, което го крепи е злото, което ще направи на Руфат. Рамадан все пак остава верен на традициите, изпълнява клетвата си да продължи Дервишовия род и отлага своето отмъщение. Макар и безразличен към жена си, той се оказва отговорен и благороден човек, който трябва да отглежда децата си. Новият създаден живот не позволява на помислите му за смърт да станат факт. От това само по-трудно става на Рамадан – вече три неща носи в себе си: “душманин, дете и жена”. Освен това се оказва, че любовта му към Силвина не е изтляла. Героят е обхванат от жаждата да вижда всеки ден любимата си и това е нужда, за да се спаси от злото в душата му. Душата на героя е разпъната на кръстопът между любовта и омразата. Годините минават, но и двете чувства продължават със същата сила да бушуват в гърдите на героя. Все така противен за него е Руфат, както в мига, в който отнема любимата му. За него не е лесно да замести силната си любов с омраза. Руфат не е успял да получи любовта на Силвина. Когато болестта го поваля на легло, Рамадан би трябвало да се чувства удовлетворен, но това за него е ново изпитание. Сега той лесно може да си отмъсти на Руфат. Достатъчно е само да прегърне Силвина пред очите му. Рамадан и Силвина са останали верни на доброто в себе си. Благородната сила на Силвина показва, че тя е превъзмогнала личното си нещастие и не може да бъде причина за чуждо страдание. Рамадан все още не е готов да прости на врага си, но вече върви по пътя на промяната. Любовта и човечността са факторите, които постепенно проясняват сърцето и ума на героя. Рамадан се оказва истински човек. Той може да страда и да е ограбен от Руфат, но не дава път на злото. Отвореният финал на разказа ни дава възможност сами да разберем ценностите на народа.

Коментари

1.   От авторката:
Съжалявам, много бързах и съм допуснала грешка в едно изречение. Пропуснала съм буквата "Ч" в изречението: Чист и невинен е светът на влюбените.

2.   Рамадан сам си е виновен! Който си го прави, на себе си го прави. Дядо му му беше казал, че той трябва да прави секс със Силвина, да се увери, че е девствена и тя да забременее. Но той не направи това, което му беше заръчано. Братята на Силвина разбраха, че тя не е бременна, решили са, че тя ще живее по-добре с Руфат и решават да изпълнят плана си.

Ранджан

3.   Авторке, всичко преписано дали дословно, дали отчасти учителите го разбират и поставят съответно по-ниска оценка от реалната за съчинението ти. По-добре напиши някое кратко съчинение, но както ти си го разбираш и ти си го тълкуваш от колкото да ползваш чужди материали. Когато бях в 8-ми клас и аз преписвах от и-нет и доста от изреченията ми съвпадат с твоите, спокойно имах 4 на писменото.
Другото което не ми хареса е на всяко изречение ти изписваш цялото име на героя и се получава едно повторение, за което също се отнемат точки.
И един съвет от мен, когато се опитваш да наблегнеш на важен момент от произведението, което пишеш слагай цитати.
Успех от мен!

4.   Хубаво е! Поздравления, ако си го писала сама! :) Аз винаги съм имала 5 и 6 на есета и съчинения и ти гарантирам, че е хубаво! Има някои правописни грешки, които може би си допуснала при бързането. Провери го няколко пъти. :))

5.   Мислиш ли, че учителката ви не е чела Svitaci. com, като се има предвид, че точно това преподава!? Повече от 3-ка няма да ти пише за преписан текст.
Идеята на домашното е да се види твоето интерпретативно съчинение, да се разбере дали ти разбираш, какво е "интерпретативно съчинение". Да излееш твоя начин на мислене, твоя начин на разбиране на ситуациите, ако щеш.

6.   От авторката:
Хора, благодаря ви много! Мама ми помогна и го редактирахме малко, за да изглежда, че аз съм го измислила. Ето ви новото:

Творчеството на Хайтов увлича читателите не само с красотата на словото, но и с общочовешките проблеми. Конфликтът между представителите на различните общности извежда до разглеждането на човешките ценности и взаимоотношения. В разказа “Дервишово семе” основният проблем е конфликтът между родовия закон и човешки ценностите като любов и щастие. Рамадан преодолява трудности, свързани с условията на своите съселяни, за да достигне до съзнанието, че в живота, щастието и любовта понякога имат много малко място. Чрез изповедта на Рамадан усещаме кръстопът между доброто и злото. В пътя си към щастието Рамадан трябва да се бори не само с Руфат, но и със самия себе си, за да се пречисти. За Рамадан не остава време да изживее детството си. Той трябва преждевременно да порасне. Той открива в Силвина духовната спътница, която също като него се е подчинила на традициите на обществото, но открива и любовта. Съдбата е щедра към двамата. Животът им носи много радост и удовлетвореност. Чист и невинен е светът на влюбените, но моралът на възрастните е различен от техния и затова тяхната приказка скоро свършва. Братята на Силвина я продават на Руфат. Рамадан живее само и единствено по родовите закони. Ако Рамадан е обичал Силвина, за Руфат дори е достатъчно е просто да я притежава. Руфат е разрушил спокойстието в живота на двамата. Той действа със сила и със злоба. Рамадан е готов за отмъщение. Той иска да накаже своя враг, който е отнел щастието му. Рамадан смята, че единственото нещо, което го крепи е злото, което ще направи на Руфат. Рамадан остава верен на традициите, той продължава Дервишовия род и отлага своето отмъщение. Той се оказва отговорен, който трябва да отглежда децата си. Новият му живот не позволява на помислите му за смърт да станат факт. От това само по-трудно става на Рамадан – вече три неща носи в себе си: “душманин, дете и жена”. Освен това се оказва, че любовта му към Силвина не е изтляла. Героят иска да вижда всеки ден любимата си и това е нужда, за да се спаси от злото в душата му. Душата на героя е разпъната между любовта и омразата. Годините минават, но и двете чувства продължават да бушуват в гърдите на героя. Все така противен за него е Руфат, както в мига, в който отнема любимата му. За него не е лесно да замести любовта с омраза. Руфат не е успял да получи любовта на Силвина. Когато болестта го поваля на легло, Рамадан би трябвало да се чувства удовлетворен, но това за него е ново изпитание. Сега той лесно може да си отмъсти на Руфат. Достатъчно е само да прегърне Силвина пред очите му. Рамадан и Силвина са останали верни на доброто в себе си. Силвина показва, че тя е превъзмогнала нещастието. Рамадан не е готов да прости на врага си и върви по пътя на промяната. Любовта и човечността проясняват сърцето и ума на героя. Рамадан се оказва истински човек. Той може да страда и да е ограбен от Руфат, но не дава път на злото. Отвореният финал на разказа ни дава възможност сами да разберем ценностите на народа.

7.   Номер 5 е прав, но не мисля, че и 3-ка ще получи авторката, а чиста двойчица! В днешно време си има програми, които проверяват текстовете за преписване от мрежата. Учителката като се осъмни, точно това ще направи и двойчица.
Аз винаги съм имала пълно 6 по БЕЛ. По мое време имаше вестник „Гимназист“ и там имаше темички, но само съм чела, за да видя, как се структурира такова нещо... после сядаш - затваряш всичко, освен текста на произведението и почваш да пишеш. Това е единствения начин. На контролни дори текстовете не ни даваха да ползваме и с течение на времето си запаметяваш нещата, ако сам си си писал домашните.
Моето дете само ще си пише домашните и няма да преписва. По-добре една чиста четврочица, отколкото мръсна шестица. На лъжата краката са къси!
Имаше и хора, които се излагаха да преписват...учителите да не пасат трева?

8.   И какъв е в крайна сметка конфликта в разказа "Дервишово семе", като заключение би трябвало да напишеш, как въпреки дългогодишно трупаната омраза в душата на главния герой, той преодолява себе си, но виждайки как момичето на сърцето му се мъчи вече сама, да се бори с ежедневието, Рамадан се пречупва, тръгва да и помага, докато Силвина обслужва болния си мъж. Точно това е конфликта в разказа, че след стореното зло, което заслужава отмъщение и вечна омраза, героя изважда напред своята душевна доброта и помага. А болния вече е достоен за съжаление, което е много по-силно от омраза, ама това е неговата орисия и възмездие, в което има божа намеса за стореното преди години и тежките терзания на главния герой.

9.   Вече сигурно си предала работата, но дано си обособила поне абзаците, че хем си личи преписаното, хем не са ти обособени нито частите на текста, нито абзаците.
Стискаме палци, дано се хване учителката.

10.   От авторката:
Благодаря много на всички. Искам да ви кажа, че и миналия път, когато имахме за домашна да правим интерпретативно съчинение, почти всички от класа бяхме преписали от интернет и аз имах 4. Тя не държи на това дали е преписано, а на това дали съм го научила. Написах го днес и го предадох. Отделих частит (увод, теза, аргументативна част и заключение) и се надявам да имам поне 4. :) Ще пиша пак, когато ги върне.

11.   Здравейте. Пак съм авторката. Искам да ви кажа, че вече ни върнаха съчиненията. Имам 5 и съм доволна. Благодаря много на тези, които коментираха темата ми. :)

12.   Искам да попитам дали точно това е основният конфликт в творбата, защото не съм много сигурен.... госпожата какво ти каза и също защо имаш 5-ца, защото си допуснала правописни и пунктуационни грешки или просто съдържанието не и е харесало?

13.   Не знам, но ако казваш "разказът "Дервишово семе" " едва ли е най-правилният начин :) пише се или само жанра на произведението или само заглавието :)