Споделена история от Образование

Искам да стана учител
Здравейте! Въпросът ми е как мога да стана учител, да речем първоначално в прогимназиален или гимназиален етап. Какво образование е необходимо? Нужни ли са ми две дипломи - една педагогическа и една по съответния предмет? В кой ВУЗ трябва да завърша съответните програми. Има ли конкуренция в желаещите да стават учители? Колко би била заплатата ми? Благодаря

Коментари

1.   Ако си ученик, защо не питаш твои учители? Съжалявам, че не мога да ти помогна с повече, не съм запозната добре. Желая ти успех!

2.   Зависи какъв тип учител искаш да си. Има предучилищна и начална педагогика. Така може да станеш учител в детска градина или 1-4 клас. Нататък за всеки предмет се учи в конкретен факултет. Например за учител по физика се учи във физическия, по химия в химическия, по език във факултет по филологии. Тоест нужна ти е само една диплома. Ако искаш да ставаш учител по някаква наука - биология, химия. физика, математика, география трябва да се приготвиш за сериозно учене и усилия. Ако искаш по чужд език или литература не особено.
Всички това най добре да се завърши в Софийския университет. Конкуренция няма. Заплатите се въртят около 700лв вече.

3.   Здравей аз също искам да стана учител. Проучила съм до там, че знам че най - добрият университет е Софийският.

4.   От 1-ви до 4-ти клас се става с Начална и предучилищна Педагогика, можеш да го учиш в Софийски университет, Факултет по Начална и Предучилищна Педагогика /ФНПП/. За след топва ти трябва Обща Педагогика, но има специалности, които имат педагогически профил и с тях
директно се става учител. (Филологии, Математика, География, Биология и Химия, Физика и т. н. (провери по факултети)

5.   Ти и ти не знаеш защо искаш да станеш учител. Деца.

6.   Заплата - начална 500лв. някъде, ако въобще те вземат някъде като учител без стаж. Иначе зависи по какво искаш да преподаваш. Аз съм Българска филология и преподавам Български език и литература, още съм на стаж де. Няма какво да крия от теб - има мното плюсове, но и минуси. Има и добеи училища, има и... лоши. То клас с клас е различен, та училищата да не говорим.
Моето мнение е, че началните учители са най-добре. Имам и лични наблюдения. Да, тяхната работа е много отговорна за формиране на бъдещата личност, но ако си вършиш работата като хората, защо да не станеш един начален учител... Всичко зависи от твоята вътрешна мотивация и истински желания. Няма да се окичиш със слава и няма да натрупаш пари, но ще работиш нещо смислено. Не се чуди, ако това е твоето желание - записвай НУПЧЕ примерно и нямаш проблеми ( Начална и предучилищна педагогика с чужд език)... Успех!

7.   Луд ли си, бе?

8.   Какви 700 лв, бе? Вие луди ли сте? Като начинаещ учител започваш с най-много 450 лв. До 700 може и 20 години да минат, зависи в какво училище ще работиш, дали има деца или няма... Пътят ти няма да е никак лек, много тормоз има!

9.   За какъв Софийски университет говорите, бе?? Ако искаш да станеш УЧИТЕЛ и дипломата ти да не стои в шкафа избирай Пловдивския университет. Не е кой знае колко трудно влизането, но по-трудно е завършването. Ако имаш по-конкретни въпроси свързани с университета- питай, аз уча във филологическия факултет. Иначе много е радващо да чуя, че някой все още иска да стане учител. Успех!

10.   Прочети за ''Заедно в час'' Ако имаш висше по каквото и да било, там ти е мястото :) а за педагогическа диплома, не се тревожи, те ще те обучат и изготвят такава! Успех! :)

11.   Зависи по какъв предмет искаш да преподаваш. Учиш съответната специалност във ВУЗ (СУ, ПУ, ВТУ, ЮЗУ, РУ, ШУ и куп други предлагат тези програми). В периода на обучение държиш и изпити за педагогическа правоспособност.
Моите адмирации, че си решил да избереш тази толкова благородна и себеотдайна професия!

12.   Аз съм в 8 клас и искам да стана уцител по музика но незнам каде трябжа да уца

13.   До номер 12.
Преди да станеш учител, трябва да се научиш да пишеш грамотно и четливо!!!

14.   Остави тази работа. Това е неблагодарна професия. Вярно - работиш с деца /80 % от тях днес са малки изродчета/, отпуск - голям, но... нервите никой няма да ти върне, а и някои от по-горе изказалите се са прави, че започваш с 450 лв. заплата.
Помисли добре!
Навремето аз като теб преследвах така мечтата си и сега съжалявам. В днешно време да си учител в България е изпитание и за теб, и за семейството ти.
Успех!

15.   Номер 6 първоначалната заплата не е 500 лв, а е 450 и то ако имаш достатъчно часове. Защото нашата учителка по физкултура няма необходимите часове и взима 200 лв и не може да работи в друго училище едновременно с това защото няма как да се засичат часовете и и в двете. И няма работа много в тези училища са почнаха да затварят училища е и мойто ще го затварят догодина. Така че не е сигурно дали ще си в добро училища или не. Но най-високата заплата е около 850 лв и то в математическата, езиковите, но като се махнат данъци осигуровки около 750 лв ще взимаш имах една учителка по англииски където е била в Природо-математическата в София и е взимала около 600 лв.

16.   Учителката ми по Бел е вече пенсионирана, но още преподава и взима 700 лв с стаж 45 години и то в добро училище с 800 ученици. И за цял живот какво нищо и пенсията и 300 лв. Неблагодарна професия е. И са като гледам учениците от моя клас например така лошо се държат с учителите един даже удари една учителка и какво не го изгониха защото ще изгубат 1300 лв, защото всеки ученик се плаща от държавата на училището. Псуват, не учат и унижават учителите. Не е нормална професия жалко на тея дето като теб се подлъгват. Аз също исках да стана учител, но се отказах защото видях каква професия неблагодарна е.

17.   Здравейте, момче на 14 години съм - 8-ми клас. Разбирам, че тази професия е доста натоварваща и неблагодарна, но от години желая да преподавам или да работя нещо в сферата. Решил съм още от преди 3-4 години, че искам и ЩЕ уча География и История. Жалко, че в България реализацията е трудна за учители и сумата е малка, която се плаща за тези изхабени нерви, но дано след 10 години положението в България малко да се пооправи. :)

18.   Здравейте, още от дете искам да стана начална учителка. Но докато стигна годините се страхувам дали все още ще има хора който ще искат да станат начални учители.

19.   Здравейте аз също искам да стана учител. Но уча в природо-математическата и искам да стана учител по английски език.
Това би ли повлияло зле? И как да стана учител? Имам предвид в какъв университет се учи (за да станеш учител).

20.   учителите са все по-малко, а добрите са малцинство. Ако успеят да въведат оценка на училището като определяща за неговия бюджет - това означава, че на училищата ще им трябват добри учители. Ако искаш да "откраднеш" добър учител от друго учлилище, нали се сещате какво ще стане със заплатата му? :)
Има някои професии, които вече са кът. Учител и лекар са сред тях, а и това са хората, които най-вече заслужават големи заплати.

П. С. - Не говоря за начален учител, а за учител в гимназия

21.   www.nauchime.org просто споделете своята страст, ученици винаги се намират

22.   Здравейте и аз искам да стана учител по биология и химия. Дано се чудя къде да завърша тази специалнпст в СУ или пък ПУ. Бихте ли ми помогнали? Незнам, но тази професия ми допада. Затова съм решил да уча за учител. Наистина това е една хубава професия, но и малко изморителна.

23.   Здравейте моята мечта е да стна учител по биология и химия. Но и аз, като номер 22 се чудя къде да завърша. В ПУ или СУ. Моля ви помогнете ми!

24.   Здравейте на всички!
Учителската професия е просветителска - просветлява хората и им дава нови гледни точки. В миналото хората са търсели учителите - търсели са мъдростта и познанието, защото науката без познаването на живота е нищо. Сега нещата са обърнати наопаки и от там произтичат всички нещастия за учителите и за учениците - недоволство и незаинтересованост.
Аз завърших СУ, мога да кажа с ръка на сърце, че от целия факултет, т. е. от всички преподаватели, с които имах досег за 8 години (толкова, защото след втората година сама се мушках с остена да завърша ) само трима бяха Просветители. Трима за около двайсетина. Да не изпадам в повече подробности, но славата на СУ е изградена на въздушни кули.
Тези които Искат да са Учители не търсят облаги, а удовлетворение, а учениците умеят да различават тези неща.
Хубав ден на всички

25.   Здравейте аз съм учител в гимназия. Преподавам физика и химия. Ще ви кажа нещо. Който иска да се занимава с даскалък, трябва да е строго решен средоточен. Аз съм вече 36г. учител. А къде си завършил няма значение. Например аз съм завършила СУ със специалност химия и физика. За заплатата първоначално е 550, а след това 889лв. А в основното училище първоначалната заплата е 500, а след това е 850лв. Аз съм била и помощник - директор, там заплатата е почти съща. Първоначалната е 600лв, а след това е, 999лв. Така че, който иска да стане учител, ето.

26.   Здравейте, аз съм сега 12 клас и искам да стана учител по Биология. Ще кандидатствам в ПУ и искам да се консултирам с някого, който наскоро е влезнал в този университет, за изпитите, по какъв учебник трябва да уча и как се оформя бала.

27.   Че какво му е трудно пък да станеш даскал!? Не виждаш ли - куцо, кьораво педагог ми се явява. То не останаха толкова деца за учене, колкото педагози се навъдиха, но щом имаш мерак..

За начален учител записваш предучилищна и начална педагогика. В кой университет - това е мноого сложен въпрос и чак когато станеш студент ще го осъзнаеш. Разглежда се от фактори, като:
-къде искам да учителствам - в София, голям град, малък град или пък в някое село.
-къде ЩЕ се реализирам
-къде искам да живея и т. н.

На СУ (Софийски университет) му се носи славата чисто и просто защото е първото ВУЗ в страната. Да, точно така - не преподават същите светила, а техните ученици вече са прекалено заети да преповтарят думите им.
Ще срещнеш различни квалификации и класификации на университети в България, но истината е само една - всичко зависи от твоята самоподготовка, от това, което ще потърсиш дори и извън лекциите, за да можеш да водиш ДИАЛОГ с професора си, а не обикновения прост монолог - той говори наизуст, вие слушате и като гъбки опитвате да попиете.
Дотук с бакалавърската степен.

Магистратурата си специализираш в определена област, например Биология и преподаваш Биология.

28.   20 - и защо не говорите за началните учители?
За протокола още от сега искам да запиша, че не съм начална, нито каквато и да е учителка, и съм много далеч от тая сфера, но силно ме вълнува, ей така от социален аспект.

Не са ли точно те НАЙ-ВАЖНИТЕ сред всичките хиляди повтарячи на едно и също? Не са ли те следващите най-важни след родителите за сформирането на бъдещата личност, която още не знае дори къде се намира и в тоя объркан свят, едва ли се интересува от Химия, Физика, История .. Не са ли точно те, които запалват тая любознателност у дечицата?

Точно те са. Защото аз смятам, че когато става дума за човешкото същество, пирамидата се гради възходящо - там където се започва от най-дребничко и върху него се надгражда всичко друго.
И оттук и въпросът - колко в днешно време са учителите, и колко.. повтарячите на някаква си теорема, на някакви си таблици и букви.

29.   Някой може ли да ми каже как се става учител по физическо.

30.   Благодаря ви за учителската професия.:)

31.   А има ли значение гимназията?

32.   Гимназията няма голямо значение, но все пак е важно да запомниш основните неща.

33.   Здравейте,
моята дилема е мъничко по-различна. Аз завършвам журналистика, но искам да стана учител. Въпросът е трябват ми нови 4 години бакалавър или педагогическата квалификация би била достатъчна?

34.   До №33. Педагогическата квалификация ще ти е достатъчна. Като я придобиеш можеш да работиш, като учител по БЕЛ. Или пък в начален етап на основното образование, там вече ти си решаваш. УСПЕХ!

35.   Няколко от първите коментари са направо противни. Ако нямаше хора, които искат да стават учители, щяхме да се намираме в далеч по-ужасяващо положение от това, в което се намираме в момента.

36.   Учила съм в СУ и ПУ. Определено в ПУ се получава по-добра педагогическа подготовка. Но все още рейтингът на СУ е по-висок, затова ако смяташ да се реализираш в София, по-добре е да завършиш там.

37.   И след 100 години положението няма да се оправи. Учениците ще стават все по лоши, а родителите им все по-нахални. Само луд човек може да избере тази професия и да работи в тази лудница - българското училище.

38.   Аз съм учител от 4-5 години не се притеснявайте заплатата ми е към 900
лв. Който не слуша винаги трябва да получи двойка. Много съм справедлив с оценките но не давам на децата да се отпускат всяка седмица имат контролна.

39.   Учителската професия не е обикновено работно място. За да си учител трябва да имаш хъс, желание да работиш с деца и най-вече силна воля за да ги мотивираш и заинтересуваш от предмета си. Повечето коментари тук наблягат на ниското заплащане, но не това трябва да ви води в избора на професия. Самата работа с деца, удовлетворението да виждаш как работата ти оказва положително влияние върху тях, да си съпричастен дори. Евала на хората, които се абстрахират от ниските заплати и въпреки това решават да учат за педагози!

40.   От дете мечтаех да стана учител. Обожавам литературата и създаването на текстове. Изборът ми не беше труден. Имаше много трудни моменти в живота ми, но именно тази мечта ми помогна да премина през тях.
Когато за първи път застанах пред учениците си, се почувствах у дома. Усещането е несравнимо.
И няма значение каква е заплатата. Знам, звучи идеалистично, но е така. Заплатата е някаква - толкова. Но идва някой 17 - годишен младеж и ти казва: "Госпожо, помогнете ми с това, моля" и ти усещаш, че животът има смисъл и той е в посвещаването.
Усещаш едновременно мощ и смирение.

Пожелавам на всички бъдещи учители да изпитат тази тръпка.

Тогава ще знаят, че 500, 600, 1000 са просто цифри, защото някое дете ще дойде в края на годината и ще им каже: "Благодаря! " и заради него ще съберат сили да се изправят пред хиляди проблеми.

И няма лоши деца. Децата ни са будни и търсят мястото си в новия свят. Ако Вие не можете да бъдете до тях, когато имат огромна нужда от подкрепата Ви, то избирайте друга професия. Но ако единственото Ви желание е да сте "техен" и "посветен" - залягайте над книгите.

Университет? СУ! (кратък, но изчерпателен отговор на всеки въпрос)

41.   Здравейте!
Живея в чужбина. Тук се иска лиценз, за да се преподава. Ако не се практикува 2 години трябва да се вземе отново.
Аз имам диплома за учител по физика, но нямам стаж. Има ли подобни изисквания в България? (в смисъл ако някой не е практикувал губи ли си учителските права? )

42.   Здравейте!
Завърших бакалавър кинезитерапия, но реших да се преквалифицирам за учител по биология.
Въпросът ми е: Трябва ли да уча нови 4 години специалност биология и химия или мога да изкарам курс за учителска правоспособност?

43.   Искам да стана учител по етика и право,как мислите вие трудно ли е и дали ще ме вземат във Шумен във едно училище?И какво трябва да си завършил?

44.   Здравейте има ли специалност по начална педагогика във Франция? Ако уча биология там, мога ли да работя като учител в България?

46.   Здравейте, присъединявам се към хората, които знаят, че СУ е само авторитет без покритие!

47.   Има страшен глад за учители и взимат куцо, кьораво и сакато. В момента заплатата на учителите е 900лв чисто. Така че давайте!

48.   Аз съм човек с дългогодишен опит в явно тъпа сфера, защото на интервю за работа по специалността в София ми предложиха 800 лв. чисто. Няма шега, няма измама. При това съм един от макс. 5-6 специалисти в цяла България с подобна специалност и опит и за нас уж имало глад.

Оказа се, че в може би най-елитното държавно училище в София има свободно място и ме взеха. Без един ден стаж взимам чисто 1200 лв. Не е лошо, но направо ми се реве, че загърбих любима професия. Другото е, че директорът е нещо като бог, с което не мога да свикна. Да не говорим, че учителите като цяло са бая глупави.

На другите въпроси - за учител ти трябва единствено някакво висше СДК. Спокойно може да си завършил философия и после да изкараш за година СДК за химия. Или пък да си инженер и да вземеш СДК по Български и литература. Безумно е, но е факт.

49.   Според мен много учители обичат да се налагат над деца, вместо пълнолетни всеки ден на работното място.

50.   Стана ли учител, авторе? Хареса ли ти професията?