Споделена история от Образование

Колко от вас работят по специалността си ?
Колко от вас работят по специалност от висшето си образование и вземат повече пари? На колко от вас дипломата ви свърши работа?

Коментари

1.   Аз още уча, работя точно по специалността вече 2 години. За парите - въпрос на гледна точка е. Например за някой над 1000 на месец са мечта, за друг са нищо. Аз не се оплаквам, поне за сега. Но винаги може по-добре. Дипломата няма никакво значени - сядаш и учиш сам. Това е. Важно е какво умееш, на мен даже образованието повече ми пречи, отколкото помага. Почти всичко научих сам и от опита в работата.

2.   Аз имам висше образование и работя в офис като организатор и отделно правя преводи. Заплатата ми е добра, от преводите си докарвам и допълнителни пари. Сега уча магистратура, но не знам дали ще я завърша, защото мисля че от нея няма смисъл.
Доволна съм.

3.   Аз работа по специалността си, но съм в началото на кариерата си. Заплащането ми не ме удовлетворява, но смятам, че без много стаж няма как да получа повече. Междувременно гледам да повиша квалификациите си като подобря втория си език и т. н.
Като цяло поне в моята сфера дипломата е наложителна. Също така и минимум 2-3 години стаж по-специалността е задължителен за хубавите позиции. Естествено, ако имаш и нужния стаж и познания, заплатата е добра.
Ана

4.   Безспорно има полза от образованието в университета, научаваш много неща, но според мен и е въпрос на шанс някой да ти даде да се реализираш някъде.

5.   Много хора, в това число и аз. Номерът е да не учиш нещо само заради голата диплома, а наистина да искаш да се занимаваш с това и след като завършиш, както и да имаш реална представа какво заплащане можеш да очакваш и да си наясно дали те удовлетворява. Защото ако учиш нещо с удоволствие и като завършиш, осъзнаеш, че искаш да работиш за повече пари, образованието ти един вид се обезсмисля. Трябва повечко мисъл да се вложи, а не само "Абе уча да имам там някаква диплома за виШУ, пък после ще си работя каквото ми хрумне".

6.   За нищо не ми служи отличната дипломата от Софийския... не работя по специалността си, дори не работя на място за висшист! Но пък си обичам работата- върша я с кеф, не е лека, но пък шефа ми е много точен човек!