Споделена история от Образование

Търговска гимназия Бургас ?
Мислите ли, че специалностите в гимназията като "икономика и мейнджмънт", "банково дело" и "бизнес администрация" могат да имат добра реализация след това, като продължаване на образованието в Софийския университет с финанси или икономика? Дали тези специалности са полезни? И важи ли в чужбина дипломата от завършена Търговска гимназия? Добър избор ли е в перспектива или Английската е по-добре?

Коментари

1.   Здравей! Гледам, че никой не е писал по темата, но може би аз съм „точния“ човек, защото сега завършвам търговска гимназия Бургас със специалност „бизнес администрация“ и съм доволен. Относно реализацията нищо не мога да ти кажа, защото смятам да уча висше. За дипломата-признават я в чужбина и даже всяка година има доста завършващи от гимназията, които отиват в други държави-Англия, Шотландия, Холандия. Сега ще ти напиша накратко моята специалност „бизнес администрация“. Като цяло е лека специалност и е по-лесна в сравнение с другите. Зорът е първите години (това се отнася за цялото училище). В 8-ми клас се учат изцяло общообразователни предмети (химия, биология, физика, география, история, български, математика). Езикът, с който е специалността учихме 13 часа седмично. В моя случай беше английски (тогава нямаше тази специалност с друг език). Следващата година (9-ти клас) вече почнахме да учим и специални предмети като микроикономика, стенография, икономическа информатика, компютърен машинопис, но отново преобладаващи бяха общообразователните. В 10-ти клас специалните предмети се увеличиха (макроикономика, бизнес комуникации, основи на счетоводството), а общообразователните станаха по 1 час (предишните години бяха по 2 часа). Започнахме да учим 2-ри език-Немски. В 11-ти клас вече учихме почти изцяло специални предмети-мениджмънт на предприятието, делова кореспонденция, счетоводство на предприятието, основи на правото. От общообразователните останаха само история, математика, български, философия. През последната година, която скоро завърших, но все още не са ни раздали дипломите, се появиха много нови специални предмети-мениджмънт на човешките ресурси, маркетинг, управление на персонала, предприемачество и дребен бизнес, фирмено право, финанси, икономически анализ, класифициране и архивиране на данни, както и традиционни предмети като бизнес комуникации, делова кореспонденция. Историята отпадна, а повечето от горепосочените предмети учихме с по 1 час. Немския учихме 2 години (10 и 11 клас), а английския през всичките 5 години като всяка година броят на часовете намалява. Това е общо взето. Интересен факт е, че тази специалност я нямаше 3 поредни години, докато другите като „банково дело“, „счетоводство и контрол“, „икономика и мениджмънт“ са традиционни-има ги всяка година. Радвам се, че догодина отново ще се учи моята специалност след такава голяма пауза. Накрая има 2 държавни квалификационни изпита-теория и практика. И двата ги минах с хубав успех и ще получа 3-та степен на професионална квалификация „офис-мениджър“. Това се отнася и за теб ако решиш да се запишеш в тази специалност. Запознах те накратко, а вече решението си е твое. Аз в 7-ми клас също имах колебания за английската, но се отказах, защото не ми върви езика. Въпреки това тук го учих доста, но в съчетание с много други предмети. Това е хубавото на търговската, че хем учиш език интензивно, хем учиш икономически и управленски предмети, които са важни за по-нататъшна реализация. Това е засега от мен. Надявам се да съм ти помогнал.

2.   Мерси... Аз на изпитите имам 5. 689 и 5. 360 На първо място ще пиша ПМГ Никола Обрешков-биология с английски, а на второ от всички специалности в търговската избрах бизнес администрация. Балът ми за пмг е 33. 769 а за търговската 32. 769. Дали ще вляза в едно от тях???

3.   Аз ти препоръчвам бизнес администрация. Ще ти даде много полезни знания, които ще ти помагат в живота. Дори и да не се реализираш ще можеш да се оправяш в живота с тези знания, които си получил/ла. Едно от предимствата е, че ще можеш да пишеш бързо и това ще ти помага в забързаното ежедневие. Може да ти направи впечатление че аз съм дете, но знам че ще ти бъде полезно всичко това, защото майка ми е учила бизнес администрация. Тя не се е реализирала, но въпреки това тя е образована и много от нещата, които е научила и помагат не само ежедневието, но и в живота.

4.   Как си изчисли бала, при положение, че изпитите са май месец? О. о

5.   Има ли някой през 2017 сега? Искам да питам за Търговска гимназия много искам там без значение коя специалност. Тази година сме с точки но по старомо с бал за търговка имам 26 бал от 1 класиране няма да стигне, Но дали от 2? Моля за отговор :)

6.   номер 5, кажи ми оценките си като точки и ще мога да ти кажа точно дали ще ти стигне за Търговската, въпреки че класирането отдавна излезе... :)