Споделена история от Образование

Другата година съм 7-ми клас и много се притеснявам!
Здравейте, другата година съм 7-ми клас и както знаете ми предстои външно оценяване! Много се притеснявам!!! Аз съм добра ученичка тази година завърших с 5, 90... Но просто не знам как ще изкарам учебната година... дали да ходя на уроци както знаете те са скъпи... Дали ще успея да се справя със уроците по Български и Математика сама или ще се наложи да ходя на уроци... Аз искам да вляза в Английската гимназия в Бургас или някоя друга езикова... Много ще се радвам ако някой който тази година е бил 7-ми клас или някой родител който е имал дете което е било 7-ми клас тази година да помогне на мен и на родителите ми на къде да се насочим!!! Благодаря предварително!!! :)

Коментари

51-56 от 56

54.   Споко!!! Всичко ще се нареди по местата си! Късмет ти желая!!!

55.   Аз на никакви уроци не ходех. Тръгнах септември, но веднага се отказах и така си изкарах годината. Пълен мързел и кеф. И накрая влязох по първо желание в езикова гимназия с много висок бал. Запомням бързо. Разбирам, че трябва и труд, и не винаги така, ще ми се получава всичко, но сега мина номера

56.   Здравейте,
Аз съм бъдещ осмокласник. Сещам се как през изминалата година търсех някаква информация за тези изпити, интересувах се постоянно и т.н, та, за да бъда полезен на тазгодишните седмокласници, ще ви разкажа горе-долу върху какво трябва да се набляга.
*Главно за тези, които не искат/нямат възможност да ходят на частни уроци, курсове и т.н.

БЕЛ - Да, форматът вече е променен - задачите, свързани с извличане на информация от текст, са главното звено в изпита.
Бях разочарован от тазгодишния формат, защото имаше много литературни произведения, чиито анализи се "скъсах" да чета, а накрая не бяха поместени във въпросния изпитен формат. Нямаше задачи за вид на глагола, което ме учуди и разочарова, защото загубих прекалено много време, упражнявайки тази важна част от граматиката, застъпена в учебния план за седми клас. Същото важи и за подчинените изречения, защото имаше едва 2-3 задачи, една от които беше на елементарно ниво. Та, това беше за първия модул. Текстът за преразказ на 2-ри модул беше меко казано елементарен,
бях се подготвял върху текстове, включващи много по-голям обем от информация и изискващи по-добри знания и умения.
---------------------------
Как да се подготвяте?
1. Не зубрете нищо, по-добре е да знаете малко количество материал, но да го знаете качествено. В нета има много, повярвайте ми, много сайтове, които да ви помогнат в подготовката - било за правопис, пунктуация, граматика и т.н . ( ще напиша някои, не знам дали е позволено и може да се сметне за някаква реклама)
2. Обръщайте внимание на видовете текст и извличане на информация, правете много тестове, засягащи точно тази част от изпита, защото, ако не сте и обърнали достатъчното внимание, може да стане някой фейл ( както стана при мен :/ )
3.Важно е да познавате пунктуационните правилата за обособените части и подчинените изречения,защото,ако не ги знаете,на втори модул може да ви отнемат много голям брой точки за няколко пропуснати запетайки.
4. Принтирайте си различни текстове с малък обем, които да четете за 15-20 мин и после съответно да напишете преразказ върху тях.
Вижте разказите на Деян Енев.

Аз за цялата година съм писал около 15 преразказа, не съм ходил на пробни изпити по БЕЛ, уроци и т.н, нито подготовката ми в училище беше на някакво високо ниво, но изкарах оценка отл. 5,51, за която не бях много доволен, но все тая.

Математика - това ми беше по-слабата страна, в началото на годината се бях отпуснал много , изпуснах много материал , важен за изпита, и накрая на годината ми беше много трудно - не правете тази грешка, учете си всичко, решавайте всички задачи от учебника
и от допълнителни помагала, естествено и от Интернет.
Задачите от първи модул , особено последните 2 , бяха на по-високо ниво от миналогодишните, а да не говорим за тези, които са се паднали през 2014 - бебешки. Работата е там, че съставителите на тестовете не разбират,че такъв вид задачи са по-трудно разбираеми за учениците и направиха грешката да пуснат толкова смотан тест - факт, 17 000 хиляди двойки го показват. През цялата година смятах,че поне първият модул ще бъде по-лесен даже и от миналогодишния, а то какво - не беше така. Втори модул - да , тук без допълнителна подготовка ( консултации , частни уроци или квото и да е, няма да се справите - обещавам ви го, освен ако нямате здрава подготовка от даскало или просто сте математик ;д ).
Задачи, задачи и задачи му е майката, тук пробните са мноого важна част от подготовката, защото тренирате времето, което е малко, особено на първи модул, но и в къщи може да си направите нещо като пробен изпит, просто нагласяте таймера за 60/90 мин и сте готови. :Д
Теоремите, които трябва да знаете, не са страшни и не са много на брой, така че, не се плашете от тях.
Алгебрата също не е трудна, на нас за първи път ни дадоха формулите за съкратено умножение, но за жалост имаше макс 2-3 задачи върху тях и се питам какъв е смисълът от тях - нито ще решат проблема с двойките, защото 3 задачи по 2 т са общо 6 т, а като се има предвид, че прагът за тройка при нас беше 16 т...

Смятам,че стана мноого дълго, ще се радвам, ако съм помогнал на някого,ето и няколко сайта:

http://www.solemabg.com/SamProgram7M.htm - изключително полезен сайт с примерни тестове, наподобяващи НВО, върху всяка една тема по мат

http://www.myschoolbel.info/Pomagalo7BEL/pomagala.html - анализите върху литературните произведения могат да ви помогнат за последната, литературна задача от първи модул

http://www.dimitech.net/7-клас-uchitel-28.html

https://izpitai.me/client/login?locale=bg&url=https://izpitai.me/client/quizzes?locale=bg - тук може да се упражните за време, има и безплатни тестове, не само за седми клас

http://sbornik.biz/ - интересни задачи по математика

http://www.videouchitel.com/bg/videos/category-61.html?repeater=Grid&pg=6 - наподобява уча,се, но е безплатен

http://smb-pleven.com/math_olimpiadi-1.html - пробни изпити

http://kaksepishe.com/category/pravopis/ - полезно, което може да прегледате преди изпита по БЕЛ

http://aleko2009.blog.bg/technology/2010/11/06/pisane-na-otvoren-otgovor.630633

https://www.math10.com/bg/

ПП: Извинявам се, ако има някакви грешки , но го написах на бързо.

57.   Моля ви се някой може ли да ми каже точно какво да Уча по Български, Английски, Математика за да изкарам Матурите Помогнете ми моля.

58.   Аз също се притеснявам. В пети клас завърших първия срок с 4, 80, а втория -с 4, 70. В шести клас първия срок завърших с още по -нисък успех-около 4, 39, но не е моя вината-старите ми съъченици ме тормозеха психически. Няма да повярвате какъв ад беше -ниски оценки, обиди, слухове за мен, изолирване, предателство от стари приятели, използваха ме само за услуга(за химикалка, да включа лампите в стаята, да затворя вратата), подигравки и още. Сега съм в нов, където няма кой да ме тормози, но срещам старите си съученици и като си спомням какво са ми причинили, се опитвам да се скрия от тях или се опитвам просто да ги подмина. Искам да си сменя училището. Аз моля родителите си, но те -не, не, не. Пък и напоследък успехът ми започна да пада от надолу по-надолу. Ето :4, 80;4, 70, 4, 39. Знам, изложих се, но това е от психическия тормоз в стария ми клас, който започна от 5-ти клас. Имам само едно желание-да изчезнат от живота ми и да не се сещам за тях.
Относно темата:Ако си учил/а през 5 и 6 клас, в 7-ми няма да е толкова трудно. Учи си, изкарай високи оценки и не се оставяй да те тъпчат, не прави моята грешка-да бягаш от другите и да се оставяш да те мачкат., не се отпускай в даскало и се наслаждавай на живота, който имаш

60.   Учи много по математика, защото в повечето гимназии се иска този предмет!!!

51-56 от 56