Споделена история от Образование

Матури
Здравейте, тази година ще съм 7 клас и както знаете ще имам матури :X. Понеже не знам почти нищо по въпроса - ако може да ми обясни някой по-подробно за матурите, както и защо във някои пробни матури пише за произведения, които нямаме в задължителният списък. Благодаря предварително. :))

Коментари

1.   Аз тази година завърших 7 клас :)
Матурите са 2 - по български език и литература и по математика. По български език се състои от 2 модула - 1-ви модул е тест от 25 въпроса, като повечето са тестови. Има 4-5, където трябва да се отговаря писмено, но те са за автори и превръщане на пряка реч в непряка. Последният въпрос е също за писане - нещо като отговаряне на литературен въпрос. Там се дават най-много 6 точки!!! 2-ри модул е трансформиращ преразказ. По математика също се състои от 2 модула. 1-ви е с повече тестови въпроси и е лесен, а 2-ри е с текстови задачи със свободен отговор - 4 задачи са, а на 1 забравих да кажа, че са 20 задачите. Но 2 модул е УЖАСЕН! Или поне на мен така ми се стори. Като цяло матурите са лесни, цяла година само ще ви плашат. Ще правите много пробни тестове и знай, че те са по-трудни от истинските! Пожелавам ти късмет!

2.   Ох създават се 145646 истории за тия матури. Не можеш ли да разгледаш в Интернет?
Ще учите "На прощаване" - Хр. Ботев
"Немили-негради" - И. Вазов
" Една българка" - И. Вазов
"Опълченците на Шипка" - И. Вазов
" Българският език" - И. Вазов
"До Чикаго и назад" - А. Константинов
"Бай Ганьо у Иречек" - А. Константинов
"Неразделни" - П. Славейков
" Заточеници" - П. Яворов
"По жътва" - Елин Пелин
"По жицата" - Й. Йовков

Първата матура ще е по БЕЛ, там имаш един час. Ще има едни пликове, в които после трябва да си запечаташ листа с отговорите, но те съветвам квестора да го направи. Имаш 1 час за 1вия модул. След като свършиш си предаваш листите БЕЗ ДА ПИШЕШ ИМЕНА НЯКЪДЕ или да оставаш някакви точки и/или простотии. Всичко трябва да е с химикал. Ще трябва да попълниш една идентификационна бележка. Ако не си ме разбрала, ще имаш 2 листа - единия със задачите, а на другия да пишеш отговорите (тоя с отг. е официалния и на него не можеш да си пишеш името да драскаш, т. н. можеш само да отбелязваш и да пишеш за задачите. )
На 2рия модул, ви пускат преразказа на касетофон, абе на запис и вие ще трябва да го прослушате веднъж. След това ви го пускат още веднъж. Имаш час с половина да го напишеш, ще имаш чернови и т. н.
По математика е подобно, на първите 20 зад. от модул 1 имаш 1 час. На 2рия модул имате няколко задачи, на които последните 2 изискват пълното решение.
Ще ти вземат телефона. Друго не се сещам, ако се сетя ще пиша. Тая година бях 7 клас :)

3.   С оценките от матурите ще кандидатстваш в друго училище. Правят се матури по български и математика. Ще ви обяснят, когато дойде времето за това. Обикновено не е чак толкова трудно, стига да не се панираш. Късмет :)

4.   Здравей, тази година бях 7 клас и като цяло се поотпуснах-буквално но добре, че ми дойде акъла на време, та седнах и назубрих всичко за минимално време : ). Честно казано не беше много трудно, не се притеснявай. На външното оценяване искарах по БЕЛ-Много добър и по МАТ-Много добър, приеха ме в ново училище (1во желание)!!! Произведенията ще ги учиш по време на учебната година, само трябва да слушаш госпожата. Честно казано, подсказваха... имаше малко неграмотни госпожи по БЕЛ, но както и да е, стегни се тази година и не очаквай от никой да ти подзкаже разчитай само и единствено на себе си! Успех ти пожелавам :)