Споделена история от Образование

Какъв сертификат ще получа ?
Здравейте,
На 8 юни се явих на изпит FCE, сега излезнаха по-рано разултатите от които съм силно разочаровата. Има оценки А B C но аз съм покрила ниво на знание за В1 и така пише и в резултатите, искам да знам какъв по-точно сертификат ще получа и въобще трябва ли ми за някъде.. много ме е страх все още да кажа на наще защото знам че ще ги разочаровам супер много, дайте ми някаква утеха и информация :((((((((((((((

Коментари

1.   Принципно е трябвало да провериш за къде ти трябва такъв сертификат преди да се явиш на изпита. Дали си го изкарала с А или не, не влияе по никакъв начин на използваемостта му. Принципно В е доста добър резултат на такъв изпит - доколкото си спомням се равнява на 75-80% верни отговори, което си е наистина добро. Друг е въпросът, че ако искаш да го използваш като вход за университет ще ти трябва CAE с В или по нагоре. На много места предпочитат TOEFL и IELTS - лошото е при тях, че са срочни. Доколкото знам FCE не е с достатъчно ниво на трудност и затова не е достатъчно доказателсто за владеене на английски език за повечето институции.
Ана

2.   Аз имам FCE и е достатъчен за да си намериш работа в БГ обаче това B1 дет ти си избабанил изобщо ще получиш ле сертификат FCE?

3.   FCE принципно доказва ниво на владеене В2, но щом на теб ти пише В1, явно си го взела с С. Иначе всеки сертификат е от полза за работа в чужбина, това е международно признат документ. И не е вярно, че оценката няма значение, напротив - аз имам А на САЕ, което сега се равнява на ниво на владеене на езика С2, но моят сертификат е от старите и на него си пише С1. Така или иначе за обучение в чужбина ти трябва ниво С1 за университет, така че те съветвам да изкараш и САЕ и този път да учиш по-стабилно, защото той е много много по-труден от FCE.

4.   Взимаш сертификат FCE ако имаш A, B или C... Не си написал/а колко точно имаш, но няма и значение. Ако имаш до C, си взимаш сертификат FCE. Аз се явих преди 4 години някъде и имах С, пишеше просто passed... или нещо такова, не помня вече. Никъде не ми пишеше нивото, явно са го променили. За къде ще ти трябва, зависи. За университет навън се иска САЕ с най-малко В, но понякога и С. Само с първия сертификат не съм чула някой да приема до сега.
Ана, в университетите, където аз кандидатствах преди година - в Шотландия и в Германия, се искаше втория сертификат да е издаден най-много 2 години назад. Тоест, се получава като с TOEFL, валиден е само 2 години, поне според университетите. Според Британският съвет е за цял живот. И на САЕ имах С, явих се на TOEFL и имах 105 точки от 120- леко разминаване, а не мисля, че беше по-лесен. И ми се признаваше и в САЩ. Тоест, Авторке, в бъдеще, ако мислиш за чужбина, по-добре се яви на TOEFL.

5.   От авторката
Сигурна съм че мога много повече, но миналата година просто му бях отпуснала края. Колкото до номер4 видях нещо за Германия. Бих искала да те питам нещо повече за университетите в Германия защото целта ми е да отида в Германия да уча медицина-зъботехника, имаш ли напредстава за например един светсен престижен университет какви изпити трябва да изкарам и какви оценки, срокове, такива неща?

6.   Всеки университет в Германия си е престижен по свое му. Има една уловка, обаче. Медицина, фармация, стоматология (предполагам и зъботехника)- всичко това е на немски. Трябва ти висока диплома от училище, мотивационно писмо, автобиография и сертификат по немски (ниво В1 минимум).
Аз съм в специалност на английски, пак са биологии и химии, но не е медицина. Има много университети, които предлагат програми по науки като Микробиология, Генетика и т.н на английски, предимно за магистри, но има и за бакалаври. Този тип училища са предимно Hochschule (висше училище)- по-практично е, тоест откъм наука е по-добре от университет- има повече работа в лаборатория. И по закон дипломите на висшето училище и на университета са равни при търсене на работа. Този сайт е едно добро начало -https://www.daad.de/en/ . Но от личен опит те съветвам- ако ще ходиш в Германия, научи немски първо! Има и опция да останеш една година в Германия и да учиш само езика към някой университет и после да се запишеш в него. Всеки университет би трябвало да предлага зъботехника. Харесай си град и ги попитай какви са им точно изискванията и как може да се запишеш за курс по немски към тях. Успех!
Номер 4.

7.   * Забравих да спомена- срокът за подаване е до 15ти Юли. Трябва да си легализираш дипломата, което отнема близо седмица и българите обичат да я връчват в последния момент, за да си изпуснеш хубаво всички възможни срокове. Аз, обаче успях и изпратих документите на 14ти Юли и на 15ти бяха в Германия. Зареди се с много търпение и здрави нерви.