Споделена история от Образование

Каква такса трябва да плащам?
През 2012 завърших гимназия... от тогава не съм кандидатствала, защото не съм решила какво, но не съм и работила... На скоро чух, че тези от нас, които са завършили гимназия, но нито учат нито работят, трябва да плащат някаква такса в размер от 16лв на месец/ако правилно си спомням/ но на кого и къде? Никъде не намирам информация за това... не съм плащала нищо, дали ще ме глобят?

Коментари

1.   16. 80 всеки месец за здравна осигуровка, първоначално се попълва декларация, че се самоосигуряваш в НАП (клонът отговарящ за района в който живееш), след това вече таксата може да се плаща и в банка.

2.   Щом не работиш, не учиш и не си регистрирана в бюрото по труда, трябва да си плащаш ти или родителите ти здравните осигуровки в НОИ, за да може, ако ти се наложи здравни грижи да имаш достъп до тях безплатно, колкото е възможно. Отиди в твоя град до териториалната дирекция на НОИ и питай какво точно трябва да направиш.

3.   Таксата е здравни осигуровки. По добре не я плащай. По добре внасяй на застрахователна фирма застраховка живот и здраве или си внасяй по 20лв на месец в банката, ако някога се разболееш да си имаш пари.
Здравната каса срещу тази сума не ти осигурява почти нищо, а това което осигурява можеш да си платиш на момента. Ако не дай боже се разболееш от страшна хронична болест и не си работил/а никога си плащаш от банковата сметка, която ти говорих наведнъж за три години назад и готово става все едно винаги си бил/а редовен платец. А при спешен случай са длъжни да те приемат дори да не плащаш, както приемат всички които не плащат. На 18-20 си вероятността скоро да ти притрябва лекар е минимална.
Аз наскоро така реших да правя, защото работя без договор нелегално, а доскоро плащах редовно здравни и се оказа че последния път като ходих тая на гишето ми вика вие не сте платили за по миналата година 7 месеца, че и лихви начислили, колкото и да се разяснявах, че всеки месец плащам, тя се прави че не чува и вика тука така излиза дължите, ако донесете касовите бележки от февруари 2011 това е доказателството ви. Добре бе за бога кой си пази касова бележка за месечна държавна такса от преди три години. Казвам абе как тогава миналия месец платих, показвам й бележката, щом ако имаш стари задължения не може да платиш нови, тя вдига рамене и иска касовите бележки от 2011.

4.   В НОИ - Национален Осигорителен Институт, таксате е за здравдните ти осигуровки.

5.   №2 и4 безработен пари в НОИ не плаща. Ходи се в НАП с личната карта, подава се декларация №7, от същото гише се взема документ колко дължиш досега и после в самата сграда на НАП има каса, банков клон, където с този документ плащаш и ти издават касова бележка.
Това всичко ако авторе реши да плаща. По добре да го направи само ако му се наложи.

6.   До № 5 доколкото ми е известно, ако си регистриран в бюрото по труда като безработен, тогава не се плащат здравни осигуровки, но ако не си регистриран, то тогава безработното лице си плаща здравните осигуровки.

7.   От №5 до №6 Не ти е известно правилното, дали си търсиш работа чрез бюрото по труда или не, няма значение ако не си осигурен здравно се осигуряваш сам. Може би се бъркаш със това че веднага след като останеш без работа, получаваш обещетение от НОИ, около 9 месеца, през това време докато получаваш обещетение, НОИ те и осигурява. Но ако не си работил никога, като автора, дали си записан в бюро по труда или не, трябва да плащаш здравни.