Споделена история от Образование

ПРЕПОДАВАТЕЛ в СУ?
Знам, че е необходима докторска степен.
После има обявени изпити за свободни места за асистенти.

Някой минал ли е по този път?
Или има някой близък познат, който да преподава там (а и в друг ВУЗ)?
Ако да, моля, нека сподели - има ли голям наплив от хора, желаещи да бъдат асистенти в СУ?
Нагласени ли са наистина тези конкурсни изпити?

Изобщо всякаква информация ще ми е от полза. Благодаря!

Коментари

1.   Майка ми преподава в Медицинския факултет на СУ и твърди, че асистентските конкурси няма как да са нагласени, тъй като това е фактически нулата и не може да се вземе вътрешен човек.
Назначава се изпитна комисия, пред която се явяват преминалите писмен изпит за устен. Има конспект, по който да се готвиш.
Успех!

2.   Пак съм номер 1, пропуснах да кажа, че напливът зависи от факултета, в който кандидатстваш, а и като се има предвид заплащането, не е много голям.

3.   не, към асистентски места няма наплив. причините са в ниското заплащане, което в СУ удря дъното, особено в държавните ВУ господства закостеняло мислене, кадрите се развиват бавно, изобщо не е мечтана работа за повечето хора. разбира се, има изключения и дано си попаднал на такова.
относно конкурсите: ако има вътрешен човек, естествено, ще намерят начин да го вземат. предвид обаче горните обстоятелства, е напълно възможно да нямат човек и да вземат според представянето на конкурса.
успех!

4.   Специално за СУ докторантите имат задължителна практика като преподаватели в университета и после всичко си е по каналния ред, а гладът за асистенти е голям. Съжалявам, че ще ти го кажа, но ако смяташ да се занимаваш с това, не е много сериозно да питаш тук. Има си форум към СУ и хиляди групи към униоверситетите, където меожеш да намериш нужната информация.

5.   Благодаря ви за полезната информация!

Номер 4, абсолютно си прав, просто използвам още една възможност, която имам.

6.   Знам от сигурен източник, че заплатите на асистентите вече не са толкова зле особено в УНСС ( 950лв. - основна заплата като асистент). Трябва да запишеш да учиш докторантура и по време на следването някой доцент или професор да те вземе под крилото си, в по-голяма степен уж има конкурс, но както винаги в БГ в по-голям процент знаем как става.

7.   Зависи асистинт по каква специалност искаш да бъдеш. В юридическия факултет напливът за асистенти е голям и да бъдеш такъв е знак за претиж и за това, че си топ адвокат. Докторска степен се изисква само за длъжност главен асистинт. Така или иначе ти тряват много солидни връзки, мои двама познати заършиха докторантури по история и още не мога да се вредят, а и вероятно никога няма да успеят, защото нямат свои хора в СУ. Само наивен човек може да вярва, че нещата стават въз основа на личностни качества.

8.   Номер 7 - мнооого неподготвено изказване!
Въпрос на връзки било, това го разправяй на баба ти! Само некадърниците говорят така, защото не са достатъчно добри да бъдат избрани за дадена позиция, ама била "с връзки". Чушки.

Ела в СУ да видиш дали има И ЕДИН асистент, който не си върши работата с хъс и труд!
Връзките ги остави!
Само с тях не става, защото всичко се вижда после!

Истината е, че по време на магистърската, след това и докторска програма (номер 7 само да уточня, че и за асистент, а не само за главен асистент се иска докторантура) трябва да блеснеш пред преподавателите.
Трябва да се докажеш, да видят качествата ти.
Когато някой преподавател те хареса, той те взима под крилото си, както е писал номер 6.
Но това НЕ СА връзки!

И да, много зависи КЪДЕ.
Има факултети и специалности, в които няма наплив. Специалности с които трудно ще намериш работа, надеждата ти е да продължиш с научна кариера, там няма много хора.

Успех на автора!

9.   Ами в някои факултети са наредени. Съвсем откровено ти казвам, че в ЮФ са. Например на изпита за асистент по Право на ЕС, взеха участие двама души. Единия събра по-голяма оценка, но обото събрание реши да избере другия... Защото... сети се сам. Освен това почти всички в СУ са роднини на други преподаватели. Поне в ЮФ де.

10.   А във философския някой има ли идея как е? :)

11.   От номер 7:

Номер 8, явно Вие не сте наясно с нещата. Съветвам Ви да разгледате сайта на СУ, конкурсите за асистенти и изискванията за тях, както и Закона за развитие на академичния състав в Република България, преди да се изказвате. Колкото до отдадеността, старанието, хъса и т. н. на асистентите в СУ, не става въпрос за тях. Наясно съм, че има много асистенти, които вършат отдадено работата си, но това не променя факта, че са заели дадената позиция с връзки. Както има и такива, които изобщо не вършат добре работата си... било то и да са заели длъжността си честно (в което аз откровено се съмнявам).

Така или иначе Вие явно сте човек, който не е от сектора на образованието, защото научни работници не използват изрази като "разправяй го на баба ти", "некадърници", "чушки" и подобни диалектизми :)

Иначе всеки е свободен да вярва в каквото пожелае, че всичко е честно, почтено и искрено и човек зависи единствено от собствените си умения, но в крайна сметка грубата реалност си казва думата един ден. Аз лично предпочитам да не заблуждавам ненужно автора, защото боли повече, когато осъзнаеш, че си живял в заблуда.

До номер 9:

Знам за кой главен асистент говорите, случаят е откровено съмнителен, но така и не успях да разбера откъде идват неговоте връзки. Може би Вие знаете и ще споделите...

12.   Номер 11 - какво разбирате Вие под връзки?
Еди кой си е син на еди кой си?
Обосновете се... Какви връзки по-точно трябва да имаш за да станеш асистент там?

13.   Номер 7 (и 11) ще ми е интересно да разгърнете още написаното от Вас. И аз съм човек, който би искал един ден да се занимава с това, но засега е просто идея, ще се радвам да прочета нещо от първа ръка... Пък сайта е анонимен, не се притеснявайте!

14.   Ясно!

Щом номер 11 не е обяснил за какви "връзки" иде реч, явно и той е от онези вечно оправдаващи се ревльовци. :)

Ако все пак решите да проявите малко мъжество и да обясните - чакаме!
За да докажете, че пък ВИЕ СТЕ наясно с нещата.

16.   За асистентските заплати мога да ти кажа, че се започва от 500-700 лева според университета и говорим за брутно заплащане, заедно с това ти дават по 120-300 лева за докторска степен отново според университета. Не е нищо особено, много работа, в немалка степен вършиш административните и преподавателските задължения на доценти и професори, за да имат те време да си водят занятия и в други университети, но получаваш малко пари. Докато станеш магистър и доктор, учиш 10-тина години, скапват те от конференции, доклади, писане на статии, монография (задължително), водене на упражнения и след тези 10 години повече от 600 лева чисто няма да взимаш. До проекти обикновено не си допуснат да участваш, там има пари.