Споделена история от Образование

Какво да уча
Момиче на 16 г. съм. Ще бъда 10 клас. Уча в гимназия по туризъм. Проблемът е, че не знам какво искам да следвам. Искам да уча висше образование, имам възможност, но просто не знам какво искам и какво мога да работа след като завърша. Някакви идеи?

Коментари

1.   Ние не можем да решим вместо теб. Въпросът е какво те влече и какво ти се отдава.

2.   Ами напоследък има доста въпроси "какво да уча" тук. След като вие самите не знаете какво ви влече и с какво искате да се занимавате как хора, които не ви познават да кажат? Та ти дори не си писала кои предмети ти вървят, какво ти харесва и т. н. Дори и да ви кажат каква е гаранцията, че ще ви хареса и че няма да се откажете на първата година? Дори и да завършите, ако не ви влече, трудно ще се реализирате. Подобен отговор може да си дадеш САМО ти и никой друг.

Единственото, което мога да те посъветвам, е да си направиш тест в каква сфера би се реализирала най-успешно. В нета има много такива. НО от мен да знаеш едно от условията за успешна реализация е да знаеш какво искаш и да следваш целите си. Това че ти не знаеш какво искаш не е много добре за теб. Сега поне си малка имаш време да се поправиш.

Ако един кораб, тръгвайки от пристанище знае къде иска да стигне, най-вероятно ще стигне. Но ако не знае къде иска да стигне, ще стигне до там, където иска - до никъде.

Аз съм убеден, че родителите ти като малка никога не са ти давали да вземаш решения самостоятелно и никога право на избор. Винаги те са диктували твоите решения. Сега, когато вече си по-голяма и все повече се налага сама да вземаш своите си решения, ти се чувстваш в небрано лозе, вече дори не знаеш какво искаш, защото си свикнала все друг да мисли вместо теб.

Осъзнай го това и се стреми да го промениш, да станеш по-решителна, да имаш цели, да ги следваш. Дори и да бъркаш по някога, не се притеснявай - от грешките си можеш само да се учиш. Давай напред!

vova4ka

3.   Много е жалко как деца, които имат желание да учат и са способни да учат, не са ориентирани изобщо в какво са добри. Грешката е единствено в образователната ни система... На запад децата си имат съветници, които ги насочват, но в България трябва човек сам да определи в какво е добър. Със сигурност знаеш по кои предмети ти е приятно да четеш, и по кои не. В 10ти клас със сигурност вече си учил/а всички предмети, по които има изпити за университет. Бъди искрен/а със себе си и си кажи добър съм в географията, но съм зле с математика и химия (примерно), няма да се мъча, ще си продължа с география. Веднъж да разбереш в какво си добър/добра, после самата специалност лесно се избира. Разгледай из интернет описанията на специалностите, които университетите предлагат, и което ти хареса- него учи. Не е задължително да е нещо известно- право, медицина, архитектура за да взимаш добри пари, ако имаш късмет можеш да печелиш дори повече от частен лекар... Не гледай толкова и парите, а това работата ти след това да ти харесва. Няма по-гадно нещо от това всяка сутрин да се събуждаш и да ходиш на място, което не понасяш и се чувстваш стресиран на него и не на място.
Ако все пак искаш да си продължиш с туризъм ти препоръчвам да започваш от сега да учиш езици, поне два западни... Но имай предвид, че специалността е прехвалена, работа няма в България, защото завършват повече хора, отколкото са необходими.

4.   Пробвай в ТУ-София, ще откриват нова специалност - "Космос и авиомеханика" :)

5.   Ей, ама странни хора са сегашните младежи! Що теми минаха само: ориентирайте ме, тая или оная специалност, къде да кандидатствам, какво да уча и все в тоя дух. Ами че, съветвайте се с родителите си, с приятели и познати, които вече са студенти, братовчеди, роднини, които ви познават, знаят характера ви, интересите ви и могат да ви дадат смислен съвет. Какво сте взели тука да питате чужди и непознати хора, дето никога не са ви виждали очите? Те откъде да знаят какъв човек сте, коя професия би била добра за вас, а коя няма да ви се отрази добре? Това може да каже само човек, който ви познава и ви обича и е искрен и добронамерен към вас. Наивна работа, ей... тц, тц, тц... Ха сега де! Какво да уча? На първо място - кои хора са важни в живота ти и милеят за теб и биха се чувствали отговорни да ти дадат разумен съвет. После - останалото.

6.   В България каквото и където и да учиш накрая няма да работиш по специалността си в 95% от случаите. И ще се наложи да работиш за малко пари някъде просто да оцеляваш. Замини за чужбина първата година е мн трудно, но после се свиква и там като завършиш знаеш, че ще си намериш работа по специалността. А и най-малкото дори да работиш нещо скапано ще взимаш повече пари от тук и то в пъти за по-малко работно време!

7.   От много учене файда няма. Висшето в България като цяло не е много качествено, контрола на кадрите, които излизат от ВУЗ-овете е относително нисък. За да станеш добър професионалист трябва сам да имаш висока мотивация и да вложиш много работа и време в това. Зависи каква професия ще избереш. Има много специалности, които едва ли има смисъл да ги учиш.

8.   Ти сама трябва да си решиш какво да следваш, за да не съжаляваш по-късно и да обвиняваш някой.

9.   Предлагам ти да учиш Инспектор по обществено здравеопазване в Медицински университет-Варна. Специалността е хубава и има професионална реализация в различните здравни инспекции за опазване на общественото здраве.