Споделена история от Образование

Искам да получа добро образование.
Здравейте! След няколко години завършвам средното и наистина много искам да бъда студентка. Искам да кандидатствам в Юридически факултет, но след като споделих това с близки, които са по-възрастни от мене, получих тяхното негативно мнение. Някои ми казваха, че да си юрист не е лесно, и че няма да се реализирам тук. Така, че нямах друг избор и реших да чуя и някое друго мнение. Исках да кандидатствам в университета в София, защото съм чувала, че що-годе е добър университет, но когато чух тези негативни мнение се замислих, защо пък да не си опитам шанса някъде в чужбина? Та, ако има човек, който е завършил Юридическия факултет да ми каже как стоят нещата, не ме плаши многото учене, плаши ме факта, че може да е напразно. Или пък ако някой от вас може да ме насочи към някой университет в чужбина, който ще си заслужава, и в който няма да хабя пари и нерви напразно.
Всяко мнение за мен е важно. :)
Благодаря ви предварително!

Коментари

1.   Не се влияй от чуждото мнение. Каквото и да решиш, си го следвай и не го споделяй много много, защото винаги има скептични хора, които ще се мъчат да те разубеждават. Щом ти си искаш това, учи си го. Няма такова нещо като лоша специалност, важното е да ти харесва и да си упорита. Много добре си се насочила и е много хубаво, че си ориентирана, знаеш какво искаш за разлика от много твои връстници. В СУ можеш да получиш добра подготовка и шансове за реализация, но за чужбина не мога да ти кажа нищо.

2.   Тук не само след Юридическия факултет, ами и след който и да е друг трудно ще се реализираш. Връзкарството му е майката...

3.   Авторке, нали си наясно, че правото винаги е тясно свързано с държавата? Тоест, ако завършиш в България, можеш да практикуваш в България. Ако завършиш в Англия, можеш да практикуваш само там. Така че ако избереш да учиш в чужбина, най-вероятно след като завършиш ще останеш да работиш там, защото няма да можеш да се върнеш в България с примерно английско право (или ако все пак решиш да се върнеш, ще трябва да научиш българското право, а то хич не е малко по обем). Така че първо си изясни къде искаш да живееш и работиш. Иначе в България най. престижен е СУ и смея да твърдя, че юристите, завършили там, се реализират, разбира се пазарът е преситен, но ако си добра, ще успееш.

4.   Ако имаш възможност отиди навънка да следваш. Като цяло образованието в България е зле, но СУ ( за правото, журналистика, фиологията) и УНСС ( за икономиката) може да се каже, че са най-добрите от останалите. В практика най-много 20-30% да вложиш от изученото, не означава, че когато имаш отлични оценки в практиката ще си перфектна и както, и обратното. В момента много завършващи не могат да си намерят работа по специалността, безработицата е висока, на пазара на труда търсят хора с мин. 2-3 год стаж, да знаят 1-2 езика перфектно, но няма да те лъжа, че е много трудно човек да си намери дори каква да е работа. Не, че е невъзможно, но, ако нямаш стаж, познати, които да ти помогнат или други връзки, в голям процент не може да се намери работа не само в малките градове, но дори и в столицата.
Ти имаш време, наблегни на езиците, помисли си, за твоето време може нещата да се подобрят, нищо не се знае.

5.   Всички зависи от теб. Завърших СУ Климент Охридски със специалност право и университета не е лош. Но как ще се реализираш и колко ще знаеш е 70% твои усилия и 30% от университета. Имам колеги, които са завършили престижни университети в ЕС, но не блестят кой знае колко в професията. Реализация има в България и професията е много добре платена, но те съветвам да се насочиш към друга специалност, защото пазара на труда за юристи започна да се пренасища както тук, така и в световен мащаб и в бъдеще ще се намира трудно работа за новоизлюпени юристи.

6.   Докато не вярваш в себе си ще се ръководиш като овца от пастирите в стадото авторе. Наивните хора се управляват най-лесно. Ако мислиш, че няма да успееш, няма да успееш. Спри телевизията, компютъните игри, радиото и др. медии за манипулация. Ето ти една книга прочети я и ще разбереш не ми се обяснява надълго Луиз Хей - Излекувай живота си. Надява се да я разбереш.
Zake

7.   заеби!
Дано горното не се окаже най-добрия съвет в живота ти.

8.   От Авторката : Много Ви Благодаря за мненията.
Добре, номер 5 кога се дипломира? И в момента работиш ли? И ако работиш как по-точно се реализира, защото навсякъде пише, че ти трябват връзки за тая работа?