Споделена история от Образование

Искам да стана актьор в бг филми
Здравейте,
Аз съм на 21 и мечтата ми е да стана актьор.
Предполагам, че знаете бг сериала "Революция Z"...
Въпроса ми е как мога да получа това образование и изобщо ако си взема образованието, възможно ли да ме изберат за някой филм?
Знам че въпросите ми са малко тъпи, но все пак за това питам - защото не съм запознат.

Ако запиша в Натфиз, трудно ли се влиза?
Има ли шанс за реализация в България като актьор?

Много бих се радвал ако има запознати по темата и споделят опита си или факти :)

Коментари

1.   Аз съм момиче на 15 и имам същата мечта, точно за този сериал се сетих, като прочетох заглавието на темата. Виж сега, първо ти си закъснял бая, можеш да започнеш отначало, но ще мине време. Има си школи, които се започват докато си на 14-15 и те продължават 3 години демек докато станеш на 18. Всяка година е към 900-1 000лева. Те те подготвят за изпита в НАТФИЗ. Учи се техника, начин на говорене и така нататък. Освен това си създаваш връзки, като ходиш в театъра за пиеси. След това се кандидатства за вишето и там приемат адски малко хора, ти трябва да имаш огромен талант и да си бил много здраво по школи, ти си изтървал много. Къде ти е бил акъла преди 5-6 години? Едно момиче със супер талант, пееш, играеше, не я приеха, те търсят мулти-таланти. За това се иска учене, работа, да имаш много пиеси зад гърба си и участия в театъра. Също така на изпита ти казаш играй ми еди кой си. Примерно прави се на Док Кихот от романа на Сервантес или някакъв друг пасаж, или прави се на тръстика, капка падаща от чешма. Трябва яко трениране, не става само да говориш някакви глупости на сцената, или става така както ти казах или с адски много връзки или пари.

2.   Трябва да кандидатстваш в НАТФИЗ, макар че преди се правеха някакви допълнителни кастинги за набиране на актьори... та другия път - можеш да пробваш да се явиш. Иначе, според мен лесно се влиза, поради простата причина, че в БГ истинските актьори са супер малко. Повечето играят себе си или нищо по-различно от себе си в реалния живот.

3.   ОЛЕЕ и аз искам да стана актриса между другото, още от малка я имам тази мечта и сега съм 12 клас и си мисля след като завърша да уча нещо с актьорско майсторство!

4.   Големи школи, курсове, уроци, тежки изпити, мултиталанти и дрън-дрън-дрън. А като погледнеш крайния резултат, да ти се доплаче с глас. В тия, новите бг сериали е пълно с такива пишман "актьори", безизразни, мънкащи, фъфлещи и изкуствено декламиращи, такава сбирщина от пълни некадърници е там, че е просто потресаващо. Няма ги вече Коканова и Тодор Колев, Гец и Наум Шопов, няма го Стойчо Мазгалов, Калоянчев и Парцалев. Днес НАТФИЗ е гнездо на разврат, корупция и псевдоизкуство. Поне да бяха се поучили от турските актьори, дето е модерно да ги плюят. Защото не могат и наполовина като тях.

5.   За човек на 21 ми звучиш доста несериозно и наивно...

6.   Съгласен съм с коментари 4 и 5. Хубаво е човек да има мечти, но по-скоро звучиш като 12-годишен, отколкото 21. В България всичко става с пари и връзки - това е тъжната истина. Школи, изпити, глупости... Взимат само връзкарите и паралиите, талантливите хора го д*хат. Доказателство наистина са новото поколение "актьори", които не стават за нищо. Разглезени и объркани наркоманчета са всичките, ако питаш мен. Късно си се ориентирал, набележи си някоя по-реална цел за реализация в живота.

7.   От автора: Да наистина съм объркан и неуверен в това отношение, за това и търся съвет.

8.   Съгласен съм с последните коментари. Толкова таланти и курсове и накрая нищо. Толкова изкуствени са повечето млади актьори. Даже си мисля, че НАТФИЗ им помага да се още по-изкуствени. Там ги подготвят по-скоро за театър, а не за кино (поне така изглежда отстрани).

Ти имаш ли някакви познати актьори, режисьори, продуценти? Без връзки не знам как ще стане дори и да си добър. Като видиш имената на актьорите - синът на Катето, братът на този, любовницата на онзи.
Хората си пласират техните си познати. Не са актьори, но например в ТВ7. Половината от известните ги уредиха и с участие в някое от предаванията им.
Ако имаш талант може и да успееш евентуално като театрален актьор, ама за филмов нз.

9.   Напълно подкрепям менията на номер 4, 6 и 7. Истината е следната - дори да си се бъхтял да учиш в НАТФИЗ, да си плащал по 1200лв на година, като завършиш отиваш директно в бюрото по труда... и си оаваш там доста време. Защото във филмите се уреждат само тези с връзи, без значение дали и къде са учили и колко бездарни са. Познавам не един и двама талантливи актьори, оито живеят мизерно и учатват в дребни пиески, окато десетки некадърници, но с нужните контакти, станаха псевдовезди от родните сериалени помии. Един съвет от мен, чисто професионален - ако все пак държиш да станеш актьор, гледай много бг сериали и се учи как не трябва да играеш!

10.   Трудно се става артист трябва да си наясно. По принцип, колкото и талант да имаш, трудно ще те приемат където и да си учил, освен ако нямаш връзки.

Например вторият ми братовчед от страна на дядо има много голям талант за актьор. Ако му кажеш престори се, че плачеш, ще го направи толкова добре, че чак ще му повярваш. Той учи в такъв колеж/училище и какво? Кандидатства в един театър и не го приеха, защото племенника на един от сценаристите също искал да участва.

Сега играе пиеси пред децата или където го викнат. Доволен е все пак по-добре малко, отколкото нищо нали? Играе и в софийски пиеси пред голяма публика в театри дори и в други градове като Бургас, Видин и Пловдив. Харесват го, но няма познати за жалост. Той е завършил висшето си образование във Варна не искаше в София. Даже и по телевизора го даваха по БТВ и то в "Предай нататък", ама беше по-миналата седмица. Там за ония момиченца, на който майка им (Бог да я прости) беше починала и баща им трудно ги гледаше.

Както и да е и това му стига, ама въпроса е, че малко ме е яд. Има си талант, може да пее дори и опера (той от 12 годишен ходи на оперно пеене), ама не познава сценаристи за да се уреди.

Все пак на теб може да ти излезе късмета никога не губи надежда. Тя винаги умира последна (вярата и любовта също).

Йоана ?

11.   От автора: Благодаря ви за отделеното време!

13.   Aз пък лично мисля, че имa шaнсове стигa дa имa тaлaнт. Товa, че е нa 21 години нищо не знaчи, ето погледнете Янa Мaриновa нямa зaвършено aктьорско обрaзовaние, зaпочнaлa е дa се зaнимaвa с товa мисля че нa 24 години, вярно може дa не е еднa от нaй-добрите aктриси, но кaто цяло се снимa в бългaрски сериaли. Според мен може дa се зaнимaвaш с всичко дори и без зaвършен НAТФИЗ стигa дa сa ти достaтъчно големи и силни мечтите. Успех дaно ти се получи :)

14.   Ок товя е ясно но чух че ако ще се записваш в теятрално очилище би трябвало да знаеш някакъв музикален инструмент вярно ли е?

15.   Аз съм на 13 години и много ми се иска да се снимам в някоя реклама. Ако знаете за някой конкурс моля ми кажете :)

16.   Аз имам приятелка която е актриса аз не съм много запозната с това но мога да кажа, че е по–лесно ако имаш голям опит в това и трябва да знаеш няколко езика.

17.   Едва ли ще стане

20.   Не съм съгласна с коментарите ви. Давай, опитай, не се отказвай! Няма значение в коя държава се намираш, лесен начин никога няма! Няма значение кой какво ти казва, ти си длъжен да опиташ. Не позволявай на никой да те разобеди :))) Всеки, който не е успял ще ти каже да се откажеш :). Попитай някой актьор, той със сигурност ще ти каже съвсем различно нещо.

23.   Bossa Atanasow