Споделена история от Образование

Как се влиза в езикова гимназия?
Аз съм в 7 клас и искам когато завърша да кандидатствам в езикова гимназия. Но има един минус. Приемните изпити. Те са два. Единия е по БЕЛ - бих се справила. Но втория е по така мразената математика. Тя е единственото нещо, което ме спира. Поне аз чух, че това са изпитите. Някой, който знае, може ли да ми каже дали има приемен изпит по английски? Ако има, на кое ниво трябва да съм? За сега съм B1.

Коментари

1.   По АЕ ще държиш изпит, но няма да ти е нужен при кандидатстването ( на мен поне не ми беше). Но ти попитай госпожата за всеки случай. А и спокойно, вие ще имате няколко часа, в които ще ви се разяснява по това нещо. А и родителски срещи ще има, спокойно.

2.   Доколкото ми е известно, няма такъв вариант, т. е трябва да минеш и матурата по математика. Не се притеснявай чак толкова, език можеш да научиш навсякъде, повярвай ми.

Иначе съм съгласен, че начина за кандидатстване е доста странен, не знам кой "умен" чиновник го е измислил.

Venjus

3.   Изпитите са по БЕЛ и математика двата модула от външното оценяване. Максималният бал е 36 - удвоена оценка от изпита по съответния предмет и оценките по БЕЛ и математика за годината. Изпит по английски има, но с оценката от него не се кандидатства. Много е важно как ще си подредиш желанията при кандидатстването- на първо място трябва да е това, което най-много искаш, но трябва да си прецениш имаш ли шанс за него. Влез в сайта на училището, в което искаш да кандидатстваш и виж на прием след 7-ми клас.

4.   Хубаво е, че си решила да влизаш в езикова гимназия, както и си усетила нуждата от научаването на чужд език. Където и да отидеш обаче, ще ти трябва оценката от изпита по математика. Реално не е толкова плашещо, колкото звучи. Приемни изпити по английски.. ами доколкото съм запозната няма, дори за частните езикови(английски) гимназии изпитите са на български и пак има математика в тях... А и един съвет от мен, разгледай езикови гимназии различни от английски. Вече всеки го говори този език. Помисли за френска, немска или пък испанска гимназия. Ще ти се отворят пъти повече врати за в бъдеще. Надявам се да живееш в град, който може да ти предостави подобна възможност. Успех!

Р.

5.   ох боже какво толкова се паникьосвате, приемът е УНИКАЛНО ЛЕСЕН! В момента завършвам 4-та езикова в паралелка френски с испански, влязох си съвсем спокойно с 5. 20 по БЕЛ и 3. 80 по математика(вярно, изложих се, ама те бяха само логически задачи).. (щях да пиша английски, но в последният момент се отказах, защото си го знам, много по-изгодно е испанският)

6.   Нямаш изпити по английски! Аз на изпита по математика изкарах 4, 60 - далеч от реалното ми ниво поматематика, но все пак вече съм в езикова. И благодаря на бог че не ме приеха с английски! В днешни дни английският не ти е бонус, а изискване! Почти всеки го знае вече. Запиши друг език и просто си поддържай нивото на английския.

7.   Авторката: Номер 5, до някъде ме успокой. Аз 4 по математика мога да изкарам с малко труд. Но аз искам да вляза в друга езикова - английска. Може би там е различно.

8.   Нямаш изпити по английски. Я по спокойно :D:D Ако българският ти е на 6 всичко ще е окей. НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАЙ ЗА МАТЕМАТИКАТА. Ще се справиш някак, изпита е лесен и 3, 50 много лесно ще изкараш, ако по български имаш добра оценка си влизаш на много места. Най-важното е да не се притесняваш... в крайна сметка.. няма да свърши светът. Аз миналата година бях седми клас и не изкарах много добър бал, но съм АДСКИ доволна от училището, в което успях да вляза. Ти от кой град си и какви езици точно искаш да учиш?

9.   оценка по БЕЛ от външното оценяване - по 2
оценка по математика от външното оценяване - по 2
оценка от училище по БЕЛ - по 1
оценка от училище по математика - по 1

10.   В някои гимназии (хуманитарен профил) балът се изчислява като се умножава оценката по БЕЛ от изпита (матурата след 7 клас), а оценката по математика се взима еднократно.Не мога да съм сигурна в подробности, със сигурност в сайта на МОН или в инспектората ще ти обяснят по-добре, но съм сигурна,че е така.Много от тези хуманитарни така наречени гимназии имат езикови паралелки, които с малки изключения са досущ като тези в езиковите поне през първата година- учат по същите учебници и имат голям брой часове по езика.Оттам нататък зависи от теб доколко ще наблягаш на езика, за да го научиш наистина добре.
И искам да ти кажа, без да искам да обидя добрите математици, че най-силните в езиците са хората, които са слаби математици.Доказано!Те не просто учат езика, те попиват езика във въздуха.

11.   Здравейте! Искам до попитам и аз сега съм 7 клас и искам да вляза в някоя езикова гимназия английската, но нищо не знам как стоят нещата какво трябва да се направи!

12.   До №11:
Първо, за да влезеш в езикова гимназия, трябва да имаш езикова култура, а твоята такава (на български) е слаборазвита (имаш много правописни, граматични и пунктуационни грешки).
Второ, отгоре са ти обяснили как се образува бала за езикова. 2х оценката от матурата по БЕЛ плюс 2х оценката от матурата по МТ плюс оценките по БЕЛ и МТ от дипломата.
Информация потърси в сайта на конкретната гимназия, която търсиш, на Рио, на МОН, попитай учител.
Баловете за езиковите гимназии са високи, защото те са най-предпочитани от учениците.
Затова късмет!

13.   Защо толкова паника, не мога да разбера. Когато си на 13 години си още нетолкова зрял, за да видиш себе си след 10 години какъв ще бъдеш. Записах се в елитно езиково училище в центъра на София. Сега, на 30 авг. ми попадна книжката" Да изберем училище за новия век. " Прегледах я и изведнъж видях, че има училища много по-близо до дома ми. Проверих в Нет-а в кои има свободни места, обиколих ги и останах очарован една малка кокетна гимназия – ПГИЧЕ"Св. Методий". /профилирана гимназия за изучаване на чъжди езици/. Понеже се намира в кв. Борово не се рекламира толкова много, кабинетът по информатика току що е обзаведен напълно с нови компютри и столове-тип мека мебел. По всичко си личи, че училището се поддържа с мерак. Още на входа те посреща огромен плакат, че училището е асоцииран член към "Кеймбридж училищата в България". Намира се на 10 минути от нас с рейс 204, но за това училище бих пътувал и час. Говорих и с бъдещите си учители-чувствам се добре с избора си на това си образование. Останалото след 15 септември зависи напълно от мен.

14.   Аз изкарах по математика 4, 40 и по БЕЛ 5, 20 и успях да вляза в елитна езикова гимназия. Не се притеснявайте.

15.   Ако имаш кинти, можеш лесно да влезеш в такава английска гимназия - http://www.uwekind.com/page/index/angliska-i-nemska-gimnazia. Въпреки че, освен че трябват пари, трябват и знания. Ако не се представяш добре много лесно могат да те изключат. А относно обучението по английски език в частни гимназии като тази - на много добро ниво е.

16.   До номер 14: Коя е тази "елитна езикова гимназия"? За София ли говорите? Ние имаме 5.30 по БЕЛ и 4.60 по математика - по-високи оценки от вашите, но не мисля, че има шанс за добрите езикови гимназии в София съдейки по миналогодишните балове в тях...

17.   До номер 14: Коя е тази "елитна езикова гимназия"? За София ли говорите? Ние имаме 5. 30 по БЕЛ и 4. 60 по математика - по-високи оценки от вашите, но не мисля, че има шанс за добрите езикови гимназии в София съдейки по миналогодишните балове в тях...