Споделена история от Образование

Как учихте по биология и химия ?
Здравейте. Аз съм момиче на почти 19 години. Тази година завърших, но сега няма да съм в университет. Приеха ме, но се отказах. Сега идната година искам да кандидатствам с Фармация и започнах уроци по химия, по биология се чудя дали да започвам или сама да си се подготвям, но най-вероятно ще започна и по биология да ходя на уроци. Искам да ви помоля да ми дадете съвет как да съм по-концентрирана и да запомням всички тези неща. Имам желание да си уча за фармация, много искам да ме приемат, супер ще е и после като си завърша сигурно, но ме е налегнал един мързел хич не ми се сяда да уча по химия и биология или като седна, дори да разбирам нещата, не мога да ги запомня всички, че после да ги възпроизведа ако ми дадат един празен лист - все ще пропусна нещо. Пък ако ми са дадени въпроси, един вид тест, все ще се сетя за отговора, но иначе ако трябва всичко аз да го пиша, все нещо ще забравя дори и да съм го разбрала като съм учила. Как да запомням по-добре всичките неща от всяка тема по химия и биология? Моля ви помогнете ми с каквото можете, защото ми е изключително важно да ме приемат с фармация като кандидатствам :)

Коментари

1.   виж сайта "уча се" там ако изгледаш клпчетата хем ще ти е кеф да учиш, хем всичко лесно ще запомниш и уроци няма да са ти нужни, а само няколко пробни изпита да си напрвиш.
Брадовчедката тази година влезе с биология научена само от сайта и изкара на изпита 5, 50.

2.   Да и аз го знам този сайт уча.се така поне се казва, ама на латиница. На мен ми е свален .....Пробвай и ти обясняват уроците по-добре от повечето учители :)

Падналото ангелче :*

3.   Благодаря ти, ще се радвам на още съвети:-) А по биология нужно ли е да ходя на уроци? В смисъл трябва да уча от учебниците за 8, 9 10 клас - от 8 и 9 ще е тест, а от 10-ти трябва да знам перфектно всички теми. То на уроците май си учат същите неща. Дали ще мога да си се подготвя така сама и без уроци? Но генетиката малко ме притеснява.. В смисъл като ги учехме тези неща ги разбирах и ги правех.. Сега съм ги забравила.. Има ли как по-подробно да си ги припомня и да уча всичко и където да разбера каквото не ми е ясно без уроци :-)

4.   За да запомняш много информация трябва да четеш с разбиране и да ПИШЕШ.Четеш 1 час или там колкото ти трябва за възприемане , вписваш в тетрадка специфичните за науката термини (за да ги знаеш и употребяваш при нужда) и после писмено преразказваш това, което си запомнила(Така 2-3 дена един и същ урок). За химичните уравнения трябва практика,задачи и писане.
Най-важното е - това, което си научила трябва да го повтаряш от време на време, да кажем седмица ,за да се тренира паметта може да си разделиш уроците на раздели и така ...

5.   Така е, номер 4, благодаря ти :)
Всичко друго, което може да ми помогне, ще се радвам да го прочета :)
- авторката

6.   Авторке дали ще можеш да се подготвиш зависи само и едниствено от теб самата. Като не ти се иска да разбереш някой урок и 5 часни учителки не могат да ти го налеят. Като искаш да набираш знания и един стар учебник от 1990г върши работа.
Казахме ти вече има, има учебници има "уча се". генетиката е подробно обяснена в клипчетата на "уча се" има и упражнения.

7.   Добре, благодаря ви много :) Надявам се да успея :)
- Авторката

8.   Здравей мила. Разбирам те идеално. Добър начин за учене е да четеш по малко, на абзаци, за записваш най-важното, кратко и ясно по-начина по-който ще го запомниш и РАЗБЕРЕШ. След това е хобаво да се опиташ да го разкажеш на някого. Така ще разбереш къде ти куца. Успех :)

9.   Имах страхотна учителка по биология и винаги сядах да уча.. Съсредоточавах се само върху това, без да се разсейвам.. Но в учебника е малко сложно, затова на лист си написвах урока с мои си думи и така ми беше по-лесно.. Аз лично се отказах от това да кандидатсвам за лекар, точно зарад изпитите (особено по химия) и ще се подготвям за мед. сестра.. Но мисля че особено за биологията учителя може да ти помогне само ако нещо не разбираш.. няма да те накара да учиш.. тей че ако можеш да си пишеш сама темите, защото 1 тема е по 3-4 стр.. То учител ще ти трябва само за допълнително разясняване, а не редовно..

10.   Да ви дам и един съвет, като се уморите, как да се освежите при четене за изпит.

Уморен си, добре, едно легенче с вода, слагаш лед вътре и потопяваш дясната ръка, основно китката, където си усещате пулса, във водата. За минтути пак си свеж.

Е, това е заситуации, в които е наложително.